Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Стабилност въпреки кризите

Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби

Автор:

Мария Стоева, директор на Assert International за България и директор „Продажби и бизнес развитие“ в Manpower България, Мария Динева, Team Lead HR research & Business Intelligence, Assert International България

Стабилност въпреки кризите

Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби

Стабилност въпреки кризите
quotes

Пазарът на труда оправда всички прогнози от последните две години и не просто се възстанови, а отбеляза върхова стойност – коефициентът на безработица през третото тримесечие на 2023 г. по данни на НСИ достигна 4%. Тенденцията набра скорост още през проблемната 2022 г., през която към отшумяващата Ковид криза се насложиха войната на Русия в Украйна и последвалите от нея нови шокове за икономиките – поскъпване на енергийните носители, инфлация и пр.

Фоновата поликриза обаче не успя да обърне кривата на пазара на труда у нас. Той запази устойчивост, а прочитът на данните в класацията Топ 50 очертава и векторите на ускорение при определени сектори.

По скалата на растежа

Пробив в челната тройка по брой новонаети служители през 2022 г. прави военнопромишленият завод „Арсенал“ АД, а със 7 места нагоре, до 12 позиция, се изкачват Вазовските машиностроителни заводи и това е ясно отражение на годината, през която основни движещи сили на българската икономика бяха оръжейната промишленост и енергетиката. Ритейл веригите в синхрон с продължаващите си стратегии за експанзия са другата отличаваща се група работодатели, които са били най-активни в наемането на служители. Добра новина е и възходящото движение в класацията на индустриалците от сектор „Машини и оборудване“ с малки изключения като „Язаки“ и „Сенсата Технолоджис“, които са намалили персонала си през 2022 г. В обобщение на данните:

  • Най-големите работодатели като НКЖИ, „Български пощи“ ЕАД, „Арсенал“ АД са под знака на запазване на стабилността.
  • Най-високо класираните компании показват относително равен брой на наетите при тях, демонстрирайки устойчивост сред утвърдените имена.
  • Броят на наетите при най-големите работодатели в столицата не търпи значителна промяна въпреки повишението на населението в трудоспособна възраст в София. Същото се отнася и за страната. Броят на наетите хора при най-големите работодатели намалява почти незначително.
  • В сектора на услугите не се наблюдават съществени промени. Същото се отнася и за секторите здравеопазване и фармация – освен за конкретни, структуроопределящи работодатели като цяло няма настъпили значителни промени през последната година.

Ако трябва да определим с една дума общата картина, то тя е стабилност. Голяма част от причините за тази стабилност можем да разтълкуваме първо в хората и техните нагласи – по традиция в България стабилните, големи работодатели са предпочитани.

От друга страна, през последните години се радваме и на сравнително стабилен пазар и икономика. Въпреки силната инфлация и различни външнопазарни трусове истината е, че живеем в оазис в сравнение с някои икономики на запад и на изток, при които да бъдат освободени 6 хил. служители от една компания за един ден, вече стана обичайна практика.

Изводи в развитие

Това, което наблюдаваме в данните, а и като развитие, е лек спад в броя на служители в индустриалния сектор, с уговорката, че става дума за плавно занижаване на стойности. Трендът е съвсем логичен предвид целия технологичен напредък и традиционно тежкия труд в подобни предприятия. Еднозначно силно изразен приоритет при тях е оптимизацията на процеси – нови машини, нови материали, нови софтуери. Това от своя страна води до отваряне на нов вид работни места, но в по-малък брой и с различен профил.

Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби. През 2024 г. очакваме все по-често големите работодатели да отварят широко вратите си за хора от различни националности. И ако доскоро да работим с хора от Непал, Индонезия или Узбекистан беше екзотика, то днес това е необходимата, логична и очаквана следваща стъпка особено за компании, при които вече константно не достигат десетки, понякога и стотици хора всеки ден. 

ТОП 50 КОМПАНИИ ПО БРОЙ СЛУЖИТЕЛИ 

Класацията е изготвена на база ранкинг Топ 200 по приходи и Топ 200 по печалба. Използвани са официални данни от Търговския регистър, НСИ, НОИ, отчети и доклади на компаниите за дейността им. Всички данни са според индивидуални отчети на компаниите към 31.12.2022 г. и са събирани до 10.10.2023 г. 

Пълната класация разгледайте тук