Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Стабилност въпреки кризите
Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби
Стабилност въпреки кризите
Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Пазарът на труда оправда всички прогнози от последните две години и не просто се възстанови, а отбеляза върхова стойност – коефициентът на безработица през третото тримесечие на 2023 г. по данни на НСИ достигна 4%. Тенденцията набра скорост още през проблемната 2022 г., през която към отшумяващата Ковид криза се насложиха войната на Русия в Украйна и последвалите от нея нови шокове за икономиките – поскъпване на енергийните носители, инфлация и пр.
Фоновата поликриза обаче не успя да обърне кривата на пазара на труда у нас. Той запази устойчивост, а прочитът на данните в класацията Топ 50 очертава и векторите на ускорение при определени сектори.
По скалата на растежа
Пробив в челната тройка по брой новонаети служители през 2022 г. прави военнопромишленият завод „Арсенал“ АД, а със 7 места нагоре, до 12 позиция, се изкачват Вазовските машиностроителни заводи и това е ясно отражение на годината, през която основни движещи сили на българската икономика бяха оръжейната промишленост и енергетиката. Ритейл веригите в синхрон с продължаващите си стратегии за експанзия са другата отличаваща се група работодатели, които са били най-активни в наемането на служители. Добра новина е и възходящото движение в класацията на индустриалците от сектор „Машини и оборудване“ с малки изключения като „Язаки“ и „Сенсата Технолоджис“, които са намалили персонала си през 2022 г. В обобщение на данните:
- Най-големите работодатели като НКЖИ, „Български пощи“ ЕАД, „Арсенал“ АД са под знака на запазване на стабилността.
- Най-високо класираните компании показват относително равен брой на наетите при тях, демонстрирайки устойчивост сред утвърдените имена.
- Броят на наетите при най-големите работодатели в столицата не търпи значителна промяна въпреки повишението на населението в трудоспособна възраст в София. Същото се отнася и за страната. Броят на наетите хора при най-големите работодатели намалява почти незначително.
- В сектора на услугите не се наблюдават съществени промени. Същото се отнася и за секторите здравеопазване и фармация – освен за конкретни, структуроопределящи работодатели като цяло няма настъпили значителни промени през последната година.
Ако трябва да определим с една дума общата картина, то тя е стабилност. Голяма част от причините за тази стабилност можем да разтълкуваме първо в хората и техните нагласи – по традиция в България стабилните, големи работодатели са предпочитани.
От друга страна, през последните години се радваме и на сравнително стабилен пазар и икономика. Въпреки силната инфлация и различни външнопазарни трусове истината е, че живеем в оазис в сравнение с някои икономики на запад и на изток, при които да бъдат освободени 6 хил. служители от една компания за един ден, вече стана обичайна практика.
Изводи в развитие
Това, което наблюдаваме в данните, а и като развитие, е лек спад в броя на служители в индустриалния сектор, с уговорката, че става дума за плавно занижаване на стойности. Трендът е съвсем логичен предвид целия технологичен напредък и традиционно тежкия труд в подобни предприятия. Еднозначно силно изразен приоритет при тях е оптимизацията на процеси – нови машини, нови материали, нови софтуери. Това от своя страна води до отваряне на нов вид работни места, но в по-малък брой и с различен профил.
Вносът на работна сила от различни точки на света заради демографската ситуация у нас ще се разгърне в нови мащаби. През 2024 г. очакваме все по-често големите работодатели да отварят широко вратите си за хора от различни националности. И ако доскоро да работим с хора от Непал, Индонезия или Узбекистан беше екзотика, то днес това е необходимата, логична и очаквана следваща стъпка особено за компании, при които вече константно не достигат десетки, понякога и стотици хора всеки ден.
ТОП 50 КОМПАНИИ ПО БРОЙ СЛУЖИТЕЛИ
Класацията е изготвена на база ранкинг Топ 200 по приходи и Топ 200 по печалба. Използвани са официални данни от Търговския регистър, НСИ, НОИ, отчети и доклади на компаниите за дейността им. Всички данни са според индивидуални отчети на компаниите към 31.12.2022 г. и са събирани до 10.10.2023 г.
Пълната класация разгледайте тук.
|
Ключови думи
пазар на труда
икономиката на България
служители
работодатели