Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Технологиите, които летят под радара на Уолстрийт
Не само AI променя правилата на играта
Технологиите, които летят под радара на Уолстрийт
Не само AI променя правилата на играта
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Изкуственият интелект (AI) може да е златната кокошка на технологичните акции в момента, но опитните инвеститори следят по-широкия пазар и особено финансовите технологии. Те заедно с киберсигурността тихомълком правят революция, като променят начина, по който се движат и съхраняват парите. Отвъд това нововъведенията в тези сектори преначертават картата на глобалните капиталови потоци, а старите индустриални гиганти са принудени да се адаптират или рискуват да станат ненужни.
Отличникът
Fidelity National Information Services Inc. (NYSE: FIS) е една от компаниите, които се открояват в сектора на финансовите технологии.
В сферата на плащанията FIS е водеща със системи, които обхващат оптимизация на плащанията в реално време. Тези решения осигуряват и надеждни възможности за превенция на измамите, като дават отговор на двата критични проблема в съвременните финанси: удобство и сигурност.
Компанията също така подобрява възможностите за търговия и инвестиране. Тя предоставя решения за управление и обслужване на активи. Нейните услуги за финансиране и обработка на ценни книжа консолидират и автоматизират операциите за постигане на максимална ефективност. Освен това FIS опростява обработката след сключването на сделките с клирингови деривати и ускорява операциите с решения за търговия, свързаност и пазарни данни.
Способността на компанията да съчетава традиционните финансови услуги с най-съвременните технологии я позиционира добре за оформяне на бъдещето на финансите – от ежедневните банкови операции до стратегиите за управление на средства и капитали.
С пазарна капитализация от 41,95 млрд. долара FIS има приходи от 9,89 млрд. долара през изминалата година, а нейният коефициент (P/E) от 15,11 и атрактивната дивидентна доходност от 2,33% очертават обещаваща картина. Фактът, че институционалните инвеститори притежават 97% от акциите на компанията по данни от Nasdaq, говори за доверието на пазара в нейното бъдеще.
Робоконсултанти на ход
Като говорим за финансови технологии, не можем да не споменем робоконсултантите. Тези автоматизирани платформи използват сложни алгоритми, за да предоставят услуги по финансово планиране с минимална човешка намеса. Оценявайки финансовото състояние на клиентите, тяхната толерантност към риска и инвестиционни цели, робоконсултантите създават персонализирани инвестиционни портфейли, което прави и този тип консултации по-достъпни.
Пример за тази тенденция е Betterment. Платформата използва автоматизацията, за да предлага евтини персонализирани услуги за управление на инвестиции. Потребителите имат достъп до диверсифицирани портфейли, които автоматично се ребалансират и оптимизират за данъчна ефективност. Компанията все още не е публична, но може да стане такава още през 2025 г. и си струва да бъде наблюдавана.
Без човешка намеса
Автоматизираните системи за търговия, които използват усъвършенствани алгоритми за изпълнение на сделки с висока скорост и прецизност, представляват друга област, в която новите технологии оказват силно въздействие. Тези системи анализират пазарни данни, идентифицират възможности за сделки и ги изпълняват без човешка намеса.
Tradeweb Markets (NASDAQ: TW), водещ оператор на електронни пазари за облигации, акции и парични пазари, е пример за успешното интегриране на усъвършенствани алгоритми за търговия. Платформите на компанията позволяват на институционалните инвеститори да изпълняват сделки бързо и точно. Фокусът ѝ върху иновациите и автоматизацията я позиционират като ключов играч в областта на финансовите технологии, привличайки много инвеститори.
През първото тримесечие на 2024 г. компанията отчете 24% увеличение на приходите до 408,7 млн. долара и 30,1% увеличение на оперативната нетна печалба. Това добро представяне продължи и през второто тримесечие на 2024 г., като ръстът на приходите надхвърли 40% на годишна база. Основните двигатели на растежа за TW включват партньорства с Aladdin и LSEG на BlackRock, както и придобивания като r8fin и Yieldbroker, които разширяват пазарния сегмент и продуктите, които дружеството предлага. Значителният ръст на оборотите и навлизането на пазара на електронни суапове също предоставят допълнителни възможности за генериране на приходи.
Киберсигурността – така необходима
Цифровата трансформация на финансовите институции изведе киберсигурността на преден план. Защитата на чувствителните данни и гарантирането на целостта на трансакциите се превърнаха в основни приоритети, които стимулират големи инвестиции в най-съвременни технологии за сигурност. Успешните атаки могат да доведат до големи финансови загуби и сериозно да навредят на репутацията на институцията.
Неотдавнашни пробиви като този на Evolve Bank в САЩ, през който изтекоха данните на 7,6 милиона души, показват, че дори най-добре защитените организации трябва да продължават да инвестират в решения, които да предотвратят подобни проблеми.
За да се справят с тези предизвикателства, финансовите институции се съсредоточават върху няколко ключови области на киберсигурността. Това включва внедряване на решения за криптиране и сигурно съхранение, за да се предпази чувствителната информация; мерки за предотвратяване на неоторизиран достъп; откриване на измами и обезпечаване на сигурни трансакции във всички платформи и системи. Добрата мрежова сигурност също играе важна роля, като институциите разполагат със защитни стени, системи за откриване на пробиви и провеждат редовни одити на сигурността.
Всичко това води до голямо търсене на решения, които да помогнат на финансовия сектор да се справи с тези предизвикателства, като увеличават привлекателността на сектор киберсигурност за инвеститорите.
Интересна компания в сектора е CyberArk (NASDAQ: CYBR). Тя се специализира в управлението на достъпа или т.нар Personal Access Management (PAM) – критична област за защита от съвременни киберзаплахи. С голям набор от продукти и силна клиентска база, включваща над половината от компаниите от класацията Fortune 500, CyberArk е добре позиционирана на бързо развиващия се пазар на киберсигурността. Компанията демонстрира постоянен растеж на приходите, висока рентабилност и стабилен паричен поток, което подпомага разработването на нови решения.
В света на финансите днес, както е видно, не става въпрос само за най-модерното технологично решение – става въпрос за тихите революции, прекрояващи нашето финансово бъдеще. И докато AI е във всички заглавия, финтехът и киберсигурността подготвят сцената за следващата ера на финансите.
Този материал не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
|
Ключови думи
технологии
Уолстрийт
киберсигурност
финанси