Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Creative Bulgaria 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Видео съдържанието става все по-важно при разказването на истории
ДЕСИСЛАВА ОЛОВАНОВА, управляващ директор, McCann
Видео съдържанието става все по-важно при разказването на истории
ДЕСИСЛАВА ОЛОВАНОВА, управляващ директор, McCann
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
PR-ът вече е част от все по инте грираната днешна комуникация. Може би това е и една от тен денциите, размиват се границата между PR, реклама и други форми на комуникация. Видео съдържанието става все по-важно като изпълнение и при разказването на истории, още повече че алгоритмите на социалните медии дават предпочитание на функцията Reels. Стриймингът на живо също става по-интересна категория, особено в комбинация с инфлуенсъри.
Значението на големите данни за комуникацията е по-важно от всякога. Без тях маркетингът не може. Продължава и тенденцията, която Covid започна, а именно дългосрочно свързване на комуникацията на брандовете с кауза. Ако обърнете внимание, ще видите, че на най-големият фестивал за комуникация Cannes Lions през 2023 г. отново се затвърждава тенденцията кампаниите, които печелят, да имат социален елемент.
Хората вярват повече на брандовете, отколкото на политиците, и твърдят, че компания с кауза може да промени обществото много повече, отколкото определени политики (85% от потребителите по света вярват повече на брандове, отколкото на политици, показва проучване на McCann Truth Central – The truth about global brands).
Социалната ангажираност на дружествата пък от своя страна води до „верижна реакция“ – например инфлуенсърите, чрез които компаниите комуникират, все повече презентират идеи и ценностите си, а не продукти. Таргетирането е много интересна тема, която привлече вниманието ми тази година. Противно на общото схващане, на тазгодишния Световен уъркшоп по маркетинг и реклама, който се проведе в София и на който участваха преподаватели от най-престижните университети в света като Insead и Colombia, чух много интересно проучване, което показва, че дългосрочно нетаргетираната реклама в социалните медии дава по-добър резултат от таргетираната.
Другата тенденция е, че скоро ще станем свидетели как агенциите предлагат комуникация, оптимизирана с изкуствен интелект. Според мен процесът е необратим и вече е в ход. И накрая една хубава новина – има връщане към невизуално аудио. Иначе казано, хората все по-често потребяват подкасти и аудиокниги, което неизбежно води до тенденцията маркетингът да ги включва в своя комуникационен микс.
Следващото голямо нещо в индустрията на първо място е изкуственият интелект, той вече е тук и в момента сме в процес на оптимизация на продукта, който агенциите предлагат на клиентите си именно чрез изкуствен интелект. С времето изчезва „регионалното“ заради свързаността на света, все повече послания стават универсални. Това ще окрупни пазарите. С новите възможности за автоматизиран превод, които все повече се усъвършенстват, скоро рекламата може да се пуска централизирано, а машина да я превежда за съответния потребител, отново оптимизация, но не в полза на локалния маркетингов бизнес.
Ще се смени поколението. Сега поколението Z е основната потребителска аудитория. Поколението Алфа, родени след 2010 г., идва и ще промени маркетинга. То е много по-свързано със социалните мрежи, но също така е и социално осъзнато и ангажирано с глобалните проблеми като изменението на климата.
|
Ключови думи
реклама
медии
комуникации
PR
инфлуенсъри
изкуствен интелект
AI