Три прости числа за борба със самотата
Самотата може да звучи като лек проблем в сравнение със заплахите за вашето здраве или препитание. Но според главния лекар на САЩ Вивек Мърти самотата всъщност представлява извънредна ситуация „Епидемията от самота и изолация е недооценена криза на общественото здраве“, предупреди Мърти миналата година.
Самотата е по-лоша за вас (и вашата компания), отколкото си мислите
Проучванията показват, че самотата всъщност може да увреди здравето ви толкова, колкото и пушенето на 15 цигари на ден. И експертите настояват, че нарастващият брой хора, които съобщават, че имат много малко приятели или нямат никакви, има огромен принос за влошаващото се психично здраве. Оказва се, че самотата е сериозна заплаха за вашето здраве. Тя също така вред и на бизнеса.
Проучванията показват, че изпълнителните директори страдат от особено високи нива на самотност. И нещата не изглеждат много по-добре за служителите на първа линия. Проучванията показват, че след пандемията броят на хората, които твърдят, че имат „приятели от работата“, е намалял рязко. Независимо дали това се дължи на дистанционна работа или общо изтощение, това е лошо както за представянето на служителите, така и за настроението им. Проучване установи, че наличието на приятели на работното място ни прави по-продуктивни, издръжливи, ангажирани, както и по-малко стресирани. Плюс това, просто е трудно да работите в изолация през цялото време – както мнозина откриха по време на пандемията.
Могат ли 3 прости числа да ви помогнат да се преборите със самотата?
Всички тези данни би трябвало да са ви убедили, че самотата е нещо, с което си заслужава да се борите. Как да направите това? Протягате ръка и създавате повече човешки връзки, разбира се. Има много приложения и съвети, които да ви помогнат. Но може би най-лесното предложение идва от откъс от новата книга „Connectable: How Leaders Can Move Teams From Isolated to All In“, представена наскоро в Big Think.
Коментарите на д-р Мърти са насочени към широката общественост. Книгата е насочена към бизнес лидерите. Но и двете защитават една теза - самотата е ужасна за нас.
„Вълците ловуват по-успешно в глутници, пингвините споделят топлината си в групи, рибите плуват в стада за защита, а птиците мигрират на ята, за да пестят енергия. Заедно животните постигат повече. Същото важи и за хората“, настояват авторите Райън Дженкинс и Стивън Ван Коен.
Ако шефовете искат да насърчат чувството за връзка и принадлежност на работното, те трябва да се обърнат към един метод от три стъпки:
- 40: броят секунди, необходими за намаляване на самотата при взаимодействие между двама души.
- 1: броят на приятелите на работното място, необходими, за да се чувствате по-малко самотни.
- 5: броят минути, необходими по време на екипна среща, за да споделите нещо лично.
Въоръжени с тези данни, лидерите, а и служителите, могат да направят прости промени, които незабавно трябва да помогнат за намаляване на самотата. Всеки може да отдели 40 секунди за кратък разговор, които да намали самотата.
Науката също предполага, че служителите не се нуждаят от група приятели, за да почувстват повече топлина и свързаност на работното място. Те могат да се съсредоточат върху изграждането на една силна връзка.
И накрая, откриването на екипните срещи с 5-минутен разговор, който не е свързан с работата, може да изглежда като загуба на време. Но дори този малък поглед върху личния живот и личността на членовете на вашия екип ще направи така, че работата ще изглежда по-малко безлична и ще намали самотата.
„Новите модели на работа... създадоха гъвкавост, но често намаляват възможностите за лично взаимодействие и изграждане на взаимоотношения. И дори работата в офис не гарантира значими връзки - хората седят в офис, пълен с колеги, но всеки се взира в компютър или посещава срещи, ориентирани към задачи, където възможностите за свързване на човешко ниво са оскъдни“, предупреди главният лекар на САЩ.
Не забравяйте да обърнете внимание на метода 40-1-5 за лесен начин да се преборите срещу тази самотна реалност на съвременното работно място.
……………………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.