Имате ли нужда от повече човешки контакт?

Имате ли нужда от повече човешки контакт?

Имате ли нужда от повече човешки контакт?

Ако следите здравни издания, вероятно наскоро сте виждали някои доста стряскащи заглавия за самотата.

Неотдавна се появи тревожното изследване, което установи, че самотата е толкова вредна за здравето, колкото пушенето на 15 цигари на ден. Може би сте видели новината, че 12 процента от американците сега съобщават, че нямат приятели, в сравнение с 3 процента през 90-те години.  

Невъзможно е да прочетете тези статистики и да не се разтревожите за ефекта, който самотата оказва на хората. Те също могат да ви накарат да спрете и да се зачудите за собственото си ниво на самота. Може би си мислите, че ще бъде лесно да разберете дали страдате от социална изолация, но според науката и хората, които в действителност са се сблъскали с този проблем, може да бъде изненадващо трудно да разпознаете кога имате нужда от повече човешка връзка.

Възможно ли е да сте самотни и да не го осъзнавате?

Може да изглежда, че самотата е нещо, което е ясно разпознаваемо. Ако живеете в отдалечена хижа само с мечки за компания, тогава имате причина за безпокойство. Но както инженерът, превърнал се в студент по философия, Стефан Йопич, написа наскоро в публикация в Medium, това не е начинът, по който самотата всъщност работи.

Един човек може да се чувства добре, когато е сам в компанията на мечки. Друг може да бъде самотен дори по време на парти с приятели. Самотата е субективна. Тя не е липсата на хора, а по-скоро неприятно чувство, че сте между вас и другите има разделение. „Самотата описва как се чувстваме относно социалните си връзки вътрешно, а не как изглеждат отвън“, пише Йопич.

Това прави самотата понякога трудно забележима както в другите, така и в самите нас. Йопич знае, че това е така, защото го е изпитал, когато се е отдалечил от дома си, за да поеме първата си инженерна работа.

„Не просто жадувах за ново начало, но също копнеех да бъда далеч, далеч от стария си живот – приятели, семейство, познанства. И така, по онова време просто отричах възможността да изпитвам самота. И все пак самотата се прокрадна около мен – постепенно, тайно“, спомня си той.

Трудно забележимите симптоми на самотата

Какво е чувството да си самотен и да не го осъзнаваш? Йопич споделя своя опит: „Самотата често наподобява социален глад, студ, празнота и болка. Понякога всичко това наведнъж. Когато сме самотни, може също да се чувстваме по-неспокойни и бдителни (особено в социална среда) и да загубим самоконтрол. В резултат на това може да сме склонни да прекаляваме с телевизионни предавания, да се наслаждаваме на бързо хранене, да купуваме неща, от които не се нуждаем, и да преследваме неразумни сексуални контакти. През лятото на 2017 г. много от тези симптоми бяха налице и при мен“, разказва той.

Йопич не е единственият, който признава, че е бил самотен, без да го осъзнава. „Мисля, че бях самотен в много моменти от живота си, без наистина да го осъзнавам“, признава главния лекар на САЩ д-р Вивек Мърти през 2021 г.

Тези коментари са в съответствие с най-новите научни резултати, които показват самотата влияе върху функционирането на мозъка по начини, които могат да затруднят забелязването на основната причина за нашето страдание.

„Неврологията предполага, че самотата не е непременно резултат от липсата на възможност да се срещнем с други хора или страх от социални взаимодействия. Вместо това връзките в мозъка ни и промените в поведението ни могат да ни хванат в капан от тип „Параграф 22“: Въпреки че желаем отношения с други хора, ние ги разглеждаме като ненадеждни, осъдителни и недружелюбни. Следователно, ние поддържаме дистанция, съзнателно или несъзнателно отхвърляйки потенциални възможности за връзки", обяснява Quanta Magazine.

Заключението е, че трябва да следите за следните симптоми:

  • Намален самоконтрол
  • Безпокойство или дискомфорт в социални ситуации
  • Психологическа празнота
  • Необмислени сексуални връзки
  • Усещане, че ви пренебрегват

Пътят към решение

Ако четете това с нарастващо подозрение, че самотата може да е по-голям фактор в живота ви, отколкото сте си позволявали да вярвате преди, първо знайте, че сте в добра компания. Не само Йопич и главният лекар на САЩ са преживели този феномен, статистиката за самотата предполага, че голям брой ваши приятели и познати също са преминали през това.

За да потвърдите подозренията си, Йопич ви препоръчва да ипозлвате проста, научно потвърдена мярка за самота като „скалата за самота“ на Калифорнийския университет в Лос Анджели. Ако резултатите показват, че наистина бихте могли да използвате повече човешка връзка в живота си, добрата новина е, че вече сте на път към подобрение.

„След като разбрах какво се случва с мен - че съм се изгубил в морето на самотата, започнах да се чувствам по-добре“, пише Йопич. „Надяваме се, че самодиагностиката ще ви помогне да се освободите от тежестта.. Трябва също така да си предпишете очевидната следваща стъпка към подобрение - да виждате повече хора (дори ако в началото не ви се иска), да се свържете с познати, с които не сте се чували от години, и да изградите по-смислени връзки в живота си.

……………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ