Може ли разочарованието и отегчението да бъдат полезни?

Може ли разочарованието и отегчението да бъдат полезни?

Може ли разочарованието и отегчението да бъдат полезни?

Вероятно ви се е случвало да гледате филм или телевизионно шоу и да разпознаете актьор, без да можете да си спомните името му или в кои други предавания или филми сте го гледали. Днес може просто да го потърсите в мобилно приложение или в интернет. Преди появата и масовото разпространение на тези технологии трябваше да живеете с разочарованието от липсата на отговор. В същото време обаче имаше голям шанс името или ролите на този актьор просто да изникнат в ума ви докато разхождате кучето си.

В днешно време мобилните телефони предотвратяват тези моменти на прозрение. Първо, вече не можем да живеем с разочарованието от това, че не знаем нещо. Множество мобилни приложения ни дават мигновен отговор на нашите въпроси. Няколко плъзгания и натискания по дисплея и знаем кого гледаме.

Проблемът е, че има много ситуации в живота – особено в професионалния живот, в които правилният отговор на проблема, пред който сме изправени, все още не е известен. Всъщност ни се плащат много пари, за да намерим този отговор.

Ако не се чувствате комфортно с неудобството да не знаете отговора на въпрос, тогава може да ви е трудно да се занимавате с трънлив проблем в продължение дни или седмици наред, без да имате ясно решение. В такъв случай помислете за избягване на лесния път за получаване на отговори, за да можете да практикувате живеене в условия на незнание.

Мобилните телефони също развалят моментите на прозрение, като осигуряват постоянна стимулация. Тази стимулация пречи на умствения процес на инкубация.

По същество, когато се отдалечите от проблем, който се опитвате да разрешите, се случват няколко неща, които могат да ви помогнат да го разрешите по-късно, когато се върнете към него.

  • Активната информация в работната ви памет намалява, което може да ви помогне да мислите за проблема по нов начин, вместо да останете фокусирани върху начина, по който сте мислили за него преди.
  • Тъй като активната информация избледнява, информацията, която ви е напомняна, когато сте били фокусирани върху проблема, също избледнява. В резултат на това, когато се върнете към проблема по-късно, може да ви бъдат напомнени други неща, които ви помагат да разрешите проблема. Това е една от причините, поради които оставянето на кръстословица и връщането към нея по-късно, може да доведе до намиране на улики, които са ви спъвали преди.

В допълнение, има няколко елемента на инкубацията, които активно се увреждат, като държите ума си зает през цялото време. Ако се отдалечите от проблем и продължите да правите неща, като например да използвате мобилния си телефон, тогава няма да получите тези предимства. И ето защо умственият процес на инкубация е важен:

  • С течение на времето може да продължите да мислите малко за проблема на заден план, което може да ви доведе до моменти на прозрение по-късно.
  • Докато се сблъсквате с други неща в света, може случайно да видите нещо, което ви предоставя ценна информация за справяне с проблем, с който се борите. Вашият мозък всъщност остава бдителен за информация, свързана с активен проблем, така че не е пресилено да мислите, че може внезапно да забележите неща, свързани с проблема, дори ако сте в позната среда. Въпреки това, няма да забележите нищо, ако сте постоянно заети с други задачи, включително с постоянно гледане на мобилния телефон.
  • Сънят подпомага и инкубационния процес. Докато спите, губите някои от детайлите на проблема, който решавате. Когато отново се върнете мисловно към проблема на следващия ден (или дори няколко дни по-късно), ще ви бъдат припомнени неща, различни от тези, за които сте мислили преди, защото вашето вътрешно описание на проблема се е променило.

Поради тези причини е добра идея да се упражнявате да живеете с разочарованието от това, че не знаете отговора на нещо. Осъзнайте, че скуката може да има стойност, когато сте попаднали в безизходица при решаването на трънлив проблем.

……………..

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ