Малка доза скука
Ако сте достатъчно възрастни, за да си спомняте времето преди интернет, вероятно помните и онези периоди на интензивна скука. Без електронни разсейвания, децата бяха принудени да се забавляват, четейки описанията по кутиите за хранителни продукти, ритайки топка или седейки на едно място, без да правят почти нищо в продължение на часове.
Много от нас изпитват носталгия по младостта, но малко хора си спомнят безкрайните скучни следобеди с умиление. И все пак ново проучване показва, че сме загубили нещо ценно, когато сме се разделили със способността да бъдем дълбоко отегчени. Според това изследване на предприемачите би се отразило добре активно да култивират малко повече скука в живота си.
Екраните на мобилните устройства до голяма степен убиха истинската скука, но локдауните по време на пандемията я върнаха, поне временно. Един екип от европейски учени се възползва от възможността да открие какво точно ни причинява дълбокото отегчение, което те определят като „изобилие от непрекъснато време, прекарано в относителна самота“.
Въпреки че почти на никой не му липсва периода на чувството на пълна изолация от този ужасен период в съвременната история, противоречащото на интуицията заключение на изследователите е, че дълбоката пандемична скука всъщност е била полезна за нас по някакъв начин.
„Дълбоката скука може да звучи като преобладаващо негативна концепция, но всъщност може да бъде силно положителна, ако на хората се даде шанс за неразсеяно мислене и развитие“, казва британският социолог Тимъти Хил, които участва в изследването. „Трябва да признаем, че пандемията беше трагично и разрушително преживяване за хиляди по-необлагодетелствани хора, но всички сме чували и истории за това как в условията на локдаун хора са намерили нови хобита, кариери или посоки в живота“, добавя той.
Това задълбочено проучване е включвало само една малка група хора, но констатациите са в съответствие с предишни проучвания, които предполагат, че скуката, макар и неприятна, всъщност стимулира творческото мислене. Неудобното усещане за недостатъчно стимулиране подтиква мозъка да излезе със свежи идеи и подходи.
Прост план от четири стъпки, за да внесете известна доза скука в живота си
„Да, това е интересно“, може да отговорите, „но не съм готов да изхвърля телефона си. Какво мога да направя с тази информация?“
Интересна нова статия в Harvard Business Review от друга група европейски изследователи предлага практически съвети за професионалисти, които искат да инжектират здравословна, но ограничена доза скука в живота си.
„Следващият път, когато почувствате това пълзящо чувство на скука на работното място, направете пауза, преди да се втренчите отново в телефонния екран. Скуката може да има
важни ползи, които ще пропуснете, ако не помислите за чувството, което изпитвате, и за причината да го усещате“, категорични са Алисън Майстър и Аксиния Ставская, които излагат план от четири стъпки за това как да реагирате, когато усетите първите признаци на скука:
Забележете
„Когато почувствате този дискомфорт от скуката, избягвайте да действате незабавно. Фактът, че сте забелязали, че ви е скучно, означава, че сте успели (за кратко) да устоите на желанието незабавно да се включите в безсмислено скролване в социалните мрежи. Забелязването и назоваването на вашата скука, за да я насочите умишлено, отваря възможността да използвате скуката за положителни цели“, обясняват изследователите.
Дешифрирайте
Скуката, може да се изненадате да научите, всъщност се проявява в различни форми, вариращи от приятно неангажирана до активно дразнеща. Анализът на вида скука е от ключово значение, за да можете да опишете преживяването и точните му причини. Това може да ви помогне да изградите план, за да се справите със скуката или да предотврати възможността тя да замъгли процеса на вземане на решения.
Решете
След като сте анализирали по-внимателно скуката си, можете да решите какво да правите с нея. Да намерите нещо, което да ви разсее, не винаги е най-добрият отговор. „Може би вашата скука просто ви позволява да се отпуснете и да си починете след период на интензивна работа. Или може би ви казва нещо за самата ви роля в компания“, казват изследователите.
Култивирайте
След този процес на размисъл може да решите, че имате нужда от малко повече скука в живота си. „Тъй като скуката може да предизвика креативност, можете дори да включите място за нея като неструктурирано време в работната си рутина, например, преди да се наложи да давате нови идеи и да бъдете в най-добрата си форма“, пишат изследователите. Оставянето на празно място за скука във вашия календар може да изглежда разточително или глупаво, но различни експерти настояват, че този вид „не-време“ ще доведе до по-голяма креативност и продуктивност в дългосрочен план.
Няма връщане назад към дните на дълги часове на скука без мобилни екрани. Но това не означава, че трябва да приемем свят на постоянна и повърхностна стимулация. Безкрайното разсейване не е нещото, за което е създаден човешкият мозък. В разумни дози дълбоката скука може да бъде много полезна за нас.
……………….
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.