Как да излезете от задънената улица

Как да излезете от задънената улица

Как да излезете от задънената улица

От чувство на разочарование от ситуация, в която сте се озовали в работата, до несигурност относно това какво искате да правите, от време на време всеки от нас попада в задънена улица. Не е никак лесно обаче да осъзнаете, че сте в безизходица, особено ако сте постигнали някакъв голям успех в живота, казва Констанс Диерикс, автор на „Meta-Leadership: How to See What Others Don’t and Make Great Decisions“.

„Трудно е да се идентифицира, защото сме хора. Ако сте умни, успешни и опитни, имате история, която можете да посочите в ума си и да кажете: „Е, направих това и направих онова“, идеята, че сте в задънена улица, може да бъде доста невъобразима и неприятна за много хора“, казва тя.

Да признаеш, че си в безизходица, е неприятно, защото води до чувство на неадекватност и срам, казва Диерикс. В резултат на това много хора отлагат вземането на решение, което ще им помогне да излязат от задънената улица, избирайки вместо това да продължат да живеят в това нещастно състояние.

„Чувам много директори да казват: „Иска ми се да бях действал по-рано“, споделя Диерикс. „Те не са искали всички тези лоши неща да се случат. Например, когато висш ръководител уволни друг висш ръководител, той обикновено казва: „Иска ми се да го бях направил по-рано. Защо чаках толкова дълго?“  Това означава, че е бил в задънена улица дълго време“, добавя тя.

Два знака, че сте в задънена улица

Диерикс обяснява, че има два начина да разберете дали сте попаднали в безизходица. Единият е вътрешен, а другият е външен.

„За съжаление, в голяма част от случаите това идва отвън. Става въпрос за онези моменти, в които някои ви казва, че му е омръзнало да чака, докато вие разрешите проблем X или да направите някакъв ход, когато се открие възможност Y”, обяснява тя.

Друг намек идва отвътре - това е вътрешен тласък. „Обърнете внимание на това, което чувствате“, казва Диерикс. „Имам предвид онези ранни физиологични признаци, при които космите на тила ти се изправят, стомахът ти се преобръща, ръцете ти изтръпват. Обикновено отблъскваме тези сигнали. Но ако сте в ситуация от голямо значение, обърнете внимание на това и кажете: „Чакай малко, в безизходица ли съм?“, съветва тя.

Три стъпки за излизане от ситуацията

За да се освободи от този капан, Диерикс  споделя процес от три части, който включва размисли, емоционална регулация и изграждане на навици.

„Когато сте в задънена улица, трябва да се запитате: „Как мисля за това? Има ли начини да мисля за това, които са различни този?“, казва тя. „Ако не можете да измислите нищо, има ли някой, с когото можете да говорите?“

След това помислете за усещанията, които изпитвате във връзка с този проблем. „Какво чувстват хората около теб? Какво чувстват вашите колеги? Осъзнаването на тези неща ще ви помогне да започнете да идентифицирате натиска, който изпитвате от другите, и собствените си емоции относно този натиск“, посочва Диерикс.

И накрая, запитайте се: „Какво правя обикновено, когато се случат такива неща?“ Или „Какво ме съветват хората да направя в тази ситуация?“ Като изследвате навиците, които сте развили, можете да ги оцените обективно и да решите дали все още носят стойност.

„Това наистина е процес на размисъл. Ние придобиваме навика да реагираме на нещата. Това работи през голяма част от време, но не винаги“, казва тя.

Излизането от задънената улица изисква усилия. „Ако нещо ни кара да се тревожим, искаме да се отървем от безпокойството. Може да ви се струва, че идеята, че ще анализирате ситуация или ще отделите време за нея, не си струва, когато можете просто да я избутате настрани. Това обаче носи краткотраен мир до следващия път, когато се случи нещо, което провокира същото безпокойство“, обяснява Диерикс

Тя препоръчва да намерите доверен съветник, който може да ви помогне да преодолеете това безпокойство и да поемете по пътя към намирането на решение. Използването на трите стъпки може да опрости процеса на вземане на решение.

„Нещата, които са прости, не са непременно лишени от нужната сила, за да бъде постигната промяна“, казва Диерикс. „Не е нужно да отнемат много време. Имаме нужда от прости, мощни неща, за които да се хванете, защото всички живеем с толкова много информация, живеем в поле на изкривена реалност. Това е начин да хвърлим светлина върху най-важното“, добавя тя.

………………..

Стефани Воза за FastCompany.com

Редактор: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ