Малко завист понякога е от полза

Малко завист понякога е от полза

Малко завист понякога е от полза

Саймън Синек е международно известен лидер на мисълта с няколко написани бестселъра и една от най-гледаните презентации TED Talk на всички времена. С постижения като тези, може да си помислите, че той е човек, който е имунизиран срещу завист. По собствените му думи обаче това не е така.

Синек признава, че има таен съперник

„Винаги, когато чуех името Адам Грант, се чувствах неудобно. Ако чуех някой да го възхвалява, веднага ме заливаше вълна от завист“, признава Синек в блога на TED Ideas. "Бях обсебен от него. Исках да го надмина. Редовно проверявах онлайн класациите, за да видя как се продават моите книги и да ги сравнявам с неговите“, споделя той.

Това звучи като изключително неприятно преживяване, все пак Синек използва думи като „неудобно“ и „раздразнен“, за да опише чувствата си. Но въпреки това той всъщност заключава, че съперничеството му с Грант като цяло е имало положителен ефект върху живота му.

Един достоен съперник, като Грант, пише той, „може да ни тласне да вършим неща по начин, по който малко други могат – дори нашите ментори или съветници“. Завистта фокусира вниманието ни върху победата и върху процеса на постоянното усъвършенстване, което разкрива нови умения и повишава устойчивостта“, обяснява Синек.

Можете, разбира се, да отведете нещата твърде далеч и да преминете от съперничество към нездравословна мания. Но Синек настоява, че малка доза здравословна завист е като реактивно гориво, което да изстреля кариерата ви на нови висоти.

Защо малко завист може да ви се отрази добре

Дали това не е просто някаква специфика на състезателния характер на Синек? Не и според скорошно проучване, което установява, че повечето от нас всъщност могат да се възползват от умерена доза завист в професионалния си живот.

„Организациите често са идеалното място за генериране на завист“, пишат канадските професори по мениджмънт Мийна Андиапан и Лукас Дюфур в The Conversation. „Ресурсите са оскъдни, конкуренцията е ожесточена и спечелването на благоразположението на правилните хора често е от решаващо значение за постигането на напредък в кариерата“, отбелязват те.

Като се има предвид тази реалност, много шефове и служители се опитват да задушат завистта. Но това е грешен подход, според изследване на двойката. Те признават, че има токсични работни места, където шефовете прекаляват с фаворитизма, а служителите постоянно мислят за някакви схеми, които да ги издигнат над останалите. Но ако приемем, че вашият офис не е един от тях, тогава по-добрият подход може да бъде този, при който не се борите със завистта, а я използвате.

„Помислете за сценарий, при който вашият шеф хвали работата на ваш колега, но не и тази, която сте свършили вие“, казват Андиапан и Дюфур. В отговор можете или да започнете да се притеснявате и тормозите с мисълта, че вашият шеф не ви харесва или цени, или пък можете да решите, че свършите по-добра работа, за да демонстрирате стойността си, създавайки възможност да разкриете пълния си потенциал.

Като алтернатива, можете да приемете тази завист като знак, че трябва да разширите мрежата си от контакти и да се уверите, че впечатлявате не само прекия си шеф, но и по-широк кръг от колеги. Така или иначе, „ако завистта се концептуализира като призив за действие, можете да направите крачки в напредването на статуса си", настояват изследователите.

Струва си да повторим, че сравняването на себе си с другите може да се превърне в разрушителен капан. Не само, че винаги ще има нещо друго, към което да се стремите, но подобни сравнения могат да ви отвлекат от присъщата стойност на вашата уникалност. Начинът да напреднете е да бъдете най-добрата версия на себе си, а не калпаво копие на някой друг.

Но дори хората, които са усвоили тези уроци, все още понякога изпитват завист. Дори Синек изпитва завист. Но той интуитивно долавя какъв подход според науката е най-добрият начин за справяне с това неприятно чувство. По думите на Андиапан и Дюфур: „Вместо да се опитвате да скриете или игнорирате такива емоции, помислете за преформулирането им.“

Завистта може да не е много приятна на чувство, но може да осигури тласъка, от който се нуждаете, за да достигнете още по-високи нива на успех.

………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ