Най-важният критерий за успех в живота според Уорън Бъфет
Уорън Бъфет несъмнено е един от малкото бизнес титани, способни да предадат мъдрост и истини, точно когато имаме нужда от тях. И тези истини, при по-внимателно вглеждане, винаги се доказват като такива.
В своята биография на Бъфет, „Снежната топка: Уорън Бъфет и бизнесът на живота“ (The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life), Алис Шрьодер си спомня за момент, когато легендарният инвеститор изнася презентация в Университета на Джорджия. По време на събитието учениците задават въпроса какво е неговото определение за успех.
Крайният критерий за успех в живота
Бъфет отговаря, че когато човек наближава края на живота си, единствената мярка за успех трябва да бъде броят на хората, които искрено те обичат. „Познавам хора, които имат много пари. Хора, на чиито имена кръщават болнични крила. Истината обаче е, че никой не ги обича. Ако сте достигнали до моята възраст и никой не го е грижа за вас, няма значение колко голяма е банковата ви сметка – животът ви е катастрофа.“, казва Бъфет.
Любовта е една от най-мощните емоции, които човек може да изпита. Въпреки това, ние все още живеем в индивидуалистично общество, което е фокусирано върху материалните блага. Убеждаваме се, че сме достигнали върха на пирамидата, когато можем да си позволим скъпи почивки и луксозни коли. Ние мечтаем за придобиване на най-различни притежания, пренебрегвайки любовта.
„Проблемът с любовта е, че тя не се продава. Това е много дразнещо, ако имаш много пари. Искаш да мислиш, че можеш да напишеш чек – ще си купя любов на стойност един милион долара. Но това не работи по този начин. Колкото повече раздаваш любов, толкова повече получаваш“, казва Бъфет пред студентите.
И така, как можем да прегърнем принципа на Бъфет за постигане на успех по начин, който ни позволява да оставим трайно наследство? Пътят към превръщането на любовта в действие изисква смелост, като има три неща, които могат да помогнат.
Бъдете безкористни
Когато изберем да обичаме другите безусловно, като предлагаме подкрепа и вяра в тях, любовта ни се връща с пълна сила чрез уважение, възхищение, доверие и лоялност. Това е същността на лидера-слуга. Ако сте в лидерска роля, това изисква да съсредоточите вниманието си далеч от себе си и да поставите светлината на прожекторите върху вашите служители, предоставяйки им възможности за растеж и учене.
Култивирайте емпатия
Емпатията се нарежда сред най-често срещаните черти сред хората, които могат да бъдат описани като симпатични. Истинската емпатия възниква, когато можем да се поставим в обувките на някой друг и да разберем неговата гледна точка. Чрез култивиране на съпричастност лидерите и техните организации могат по-добре да разберат нуждите, емоциите и перспективите на заинтересованите страни, което води до подобрена удовлетвореност на клиентите, повишена ангажираност на служителите, по-силно сътрудничество и в крайна сметка дългосрочна лоялност и успех. Емпатията се превърна в една от най-търсените черти за всички лидери, защото за да служиш наистина на някого, трябва да можеш разбереш през какво преминава.
Приложете Платиненото правило
Всички сме добре запознати със „Златното правило” в отношенията, което гласи: „Не прави на другите хора това, което не искаш да правят на теб“
Този принцип обаче достига следващото си ниво при „Платиненото правило“ - отнасяйте се с другите, както те искат да се държите с тях. Когато се придържаме това правило, ние гарантираме, че зачитаме предпочитанията и желанията на другите, вместо да пренасяме собствените си ценности и предпочитания върху тях. Това не означава, че трябва да пренебрегнем изцяло Златното правило, но трябва да признаем неговите ограничения предвид огромните различия между индивидите и ситуациите.
…………………….
Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.