ТРАЙНА/// Скуката – тайната съставка на успеха
Има определени емоционални състояния, които много от нас активно избягват - понякога на всяка цена. Но един добре известен психолог казва, че трябва активно да прегърнем един от тях, за да постигнем целите си. Това е скуката.
Нуждата ни да се занимаваме и да се забавляваме може да ни струва скъпо по повече от един начин. Проучване на Empower от април 2024 г. установи, че скуката е основен емоционален катализатор за ненужни разходи, предизвиквайки такива при 25% от респондентите.
Друго проучване на изследователи от университета в Торонто демонстрира, че опитите да избегнем чувството на скука, като гледането на видеоклипове в социалните мрежи, могат да имат обратен ефект, карайки ни да се чувстваме още по-отегчени. Трето проучване, публикувано по-рано тази година от изследователи от Университета Нотр Дам в САЩ, установи, че опитите да избегнете скуката на работното място всъщност може да навреди на бъдещата продуктивност.
Ползите от скуката
Но това не особено харесвано състояние има и своите ползи, казва психологът Каролайн Адамс Милър, автор на „Big Goals: The Science of Setting Them, Achieving Them, and Creating Your Best Life“. Милър, възпитаник на Харвардския университет и Университета на Пенсилвания, казва, че когато ни е „скучно“, често не се предизвикваме по правилния начин. Ние също така имаме нужда от незапълнено време, , за да позволим на новите идеи да пуснат корени.
„Позволяването на ума ви да се скита може внезапно да се свърже с две отделни мисли, които повърхностно не изглеждат свързани. Но именно тези решения, при които съчетавате иновативни идеи заедно, имат сериозен ефект“, казва тя.
Малко дискомфорт може да бъде в плюс
Когато се опитвате да разрешите труден проблем или имате цел, която не сте преследвали, но за която сте мислили преди, тогава е подходящ момент малко да се отегчите, казва Милър. Отдалечете се от екраните и не правете нищо за известно време. Наличието на известно време, когато не се разсейвате, ще даде на ума ви време да се лута и тогава се случва магията.
Има някои изследвания, които потвърждават тази идея. Поредица от проучвания, публикувани в Academy of Management Journal през 2019 г., установиха, че скуката спомага за повишаване на индивидуалната производителност и повишена креативност при хора с високи нива на ориентация към целите на ученето, нужда от познание, отвореност към нови преживявания и други фактори.
Милър също така препоръчва да си задавате нови въпроси и да използвате силните си страни по нови начини, когато се чувствате отегчени, за да предизвикате ново мислене. „Можете също така да си задавате въпроси като „Кой вярва в мен?“ Този прост въпрос отприщва този мощен коктейл от химикали в тялото ви“, казва тя. Използването на въпроси за изследване на концепции с любопитство, особено по положителен начин, може да ви помогне да започнете да създавате нови връзки и да предизвикате идеите, които търсите.
„Когато предизвиквате себе си по нов начин, новостта симулира мозъка. Има по-голяма вероятност да процъфтявате емоционално, да бъдете успешни и другите хора да ви намират за по-магнетични и по-автентични“, казва тя.
…………………
Кейтлин Дейвис, водещ на подкаста „The New Way We Work“, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.