Обратният ефект на убежденията

Обратният ефект на убежденията

Професорът от университета в Кънектикът Кийт М. Белизи обяснява какво пречи на обективността ни

„Фактите преди всичко“  -  това е слоганът на бранд кампания на CNN, която утвърждава и налага, че „само с установяване на фактите може да бъде формирано мнение“. Проблемът е в това, че въпреки логичното си звучене, това привлекателно съждение се оказва заблуждание, което не е подкрепено от изследователите.

Изследванията в когнитивната психология и неврологията показват, че по въпросите на политиката се случва точно обратното - хората формират мнението си въз основа на емоции като страх, презрение и гняв, а не въз основа на факти. Новите факти често не променят мнението им.

Изучавам човешкото развитие, общественото здраве и промяната на поведението. В моята работа съм виждал от първа ръка колко трудно е да промениш мнението и поведението на някого, когато хората са изправени пред нова информация, която противоречи на техните убеждения.

Вашият мироглед, включително убеждения и мнения, започват да се формират в детството, когато сте социализирани в определена културна среда. Той се засилва с течение на времето, повлиян от социалните групи, към които принадлежите, медиите, които четете и ползвате, и дори зависи от това как функционира мозъкът ви. Това засяга начина, по който мислите за себе си и как си взаимодействате със света.

За много хора предизвикателството към мирогледа се възприема като атака срещу тяхната личност и може да ги принуди да втвърдят позицията си. Ето някои проучвания, които обясняват защо е естествено да се съпротивлявате на промените в мисленето си и как можете да се научите да приемате тези промени лесно и просто.

Отхвърляне на това, което противоречи на вашите вярвания

В един идеален свят рационалните хора, изправени пред нови доказателства, които противоречат на техните вярвания, биха оценили фактите и биха променили възгледите си по съответния начин. Но, като правило, в реалния свят това не е така. Това отчасти се дължи на когнитивно пристрастие, което може да се прояви, когато хората се сблъскат с доказателства, които противоречат на техните вярвания. Вместо да подлагат възгледите си на преоценка, хората са склонни да отхвърлят доказателства, които не отговарят на картината, която те са възприели и са си наложили.Психолозите наричат това явление „настойчивост на убежденията“.  И трябва да уточним, че всеки може да стане жертва на този вкоренен начин на мислене.

Изправени пред факти – независимо дали в новините, в социалните медии или в разговор на четири очи – които показват, че вярванията им са погрешни, хората се чувстват застрашени. Тази реакция е особено силна, ако тези вярвания засягат политическа или лична идентичност. Ако едно от силните ви убеждения бъде оспорено, това може да изглежда като атака срещу вас.

Изправянето пред факти, които не отговарят на вашия мироглед, може да има обратен ефект, което в крайна сметка може да затвърди първоначалната ви позиция и убеждения, особено при решаването на въпроси с политическа острота. Учените са открили този феномен в редица проучвания, включително относно политиката за смекчаване на изменението на климата и отношението към детските ваксинации.

Съсредоточеност върху това което потвъждава вашите убеждения

Има още едно когнитивно пристрастие, което може да ви попречи да промените решението си – „пристрастие към потвърждение“. Естествена тенденция е да търсите информация или да тълкувате нещата по начин, който потвърждава вашите съществуващи вярвания. Общуването със съмишленици и медиите засилват това явление. Проблемът с „пристрастието към потвърждение“ е, че може да доведе до грешки в преценката, защото ви пречи да гледате обективно на ситуация от различни гледни точки.

Проучването на Gallup от 2016 г. е чудесен пример за такова пристрастие. Само за две седмици, обхващащи изборите през 2016 г., републиканците и демократите кардинално промениха мнението си в противоположни посоки за състояниео на икономиката. Но в икономиката не протече нищо ново. Това, което се промени е, че беше избран нов политически лидер от друга партия. Крайните резутати от изборите промениха начина, по който участниците в допитването интерпретират резултатите от анкетата за състоянието на икономиката“Пристрастието към потвърждението“ накара републиканците да я класират много по-високо, тъй като на кормилото ще бъде техният човект, докато демократите правят точно обратното.

Със съзнателно пренастройване на мисленето не се получава и не помага

Когнитивните пристрастия са предвидими характеристики на мисленето на хората, които могат да ви попречат да претеглите обективно доказателствата и да промените мнението си. Някои от основните начини, по които мозъкът ви работи по този въпрос, също могат да работят срещу вас.

Мозъкът е програмиран да ви защитава и в резултат на това може да доведе до укрепване на убеждения, дори и да са грешни. Спечелването на дебат или спор предизвиква прилив на хормони, включително допамин и адреналин. Те допринасят за усещането за удоволствие, което получавате по време на секс, храна, разходка с влакче в увеселителен парк - и да -  и да победите в спор. Този прилив на енергия ви кара да се чувствате добре, може би дори неуязвими. Много хора биха искали да изпитват това чувство по-често.

Освен това в ситуации на силен стрес се произвежда друг хормон - кортизол. Той може да наруши потока от сложни мисловни процеси, разум и логика - това, което психолозите наричат ​​изпълнителни функции на вашия мозък. Активира се амигдалата на мозъка, която контролира вродената реакция за борба или бягство, когато се чувствате застрашени.

Когато хормоните на стреса се отделят, хората са склонни да повишат гласа си, да отстъпят назад и да спрат да слушат. Ако сте в това състояние, ви е трудно да слушате друга гледна точка. Желанието да бъдеш прав, съчетано със защитните механизми на мозъка, правят много по-трудно промяната на мнения и убеждения, дори при наличието на нова информация.

Увереността може да се научи

Въпреки когнитивните пристрастия и биологията на мозъка, които затрудняват промяната на мнението ви, има начини да заобиколите тези естествени навици.

Работете върху поддържането на отворен ум. Позволете си да научите нови неща. Търсете гледни точки по проблема от различни ъгли. Опитайте се да формирате и променяте преценките си на базата на точни, обективни и проверени факти.

Не се оставяйте да бъдете повлияни от изключения. Например допускате че мнението на много лекари и специалисти по обществено здравеопазване, че ваксините са безопасни и ефективни, но за вас те струват по-малко от мнението на един маргинален интернет лекар, който твърди обратното.

Внимавайте с повторенията, тъй като повтарящите се твърдения често се възприемат като по-верни от новата информация, без значение колко невярно може да е твърдението в това повторение. Манипулаторите, политическите тролове в социалните медии знаят това твърде добре.

Представянето на факти по неконфронтационен начин позволява на хората да оценят новата информация, без да се чувстват като атакувани. Обиждането на другите и предположението, че някой е необразован или погрешно информиран, независимо колко грешни са вярванията му, ще накара хората, на които се опитвате да повлияете, да отхвърлят вашия аргумент. Вместо това се опитайте да задавате въпроси, които ще накарат човека да се усъмни в това, в което вярва. Въпреки че мнението може да не се промени в крайна сметка, шансовете за успех са по-големи.

Признайте, че всеки има склонност да бъде пристрастен, така че слушайте с уважение мненията на другите. Поемете дълбоко въздух и спрете, когато почувствате, че тялото ви се мята в бой. Не забравяйте, че понякога е добре да правите грешки. Животът е процес на растеж.

Източник: The Conversation

Превод и редакция Стоян Сираков

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ