Възможно ли е да сте по-успешни, отколкото мислите?

Възможно ли е да сте по-успешни, отколкото мислите?

Какво бихте казали в отговор на твърдението, че отприщването на успеха започва с осъзнаването на това колко успешни сте всъщност до този момент?

Като експерт по лидерство много хора ме питат за „тайните на успеха“. Първият ми отговор винаги е: „Преди да започнете да променяте, добавяте или изваждате, прекарайте малко време в оценяване“.

Успехът е нещо повече от това колко пари правите, каква длъжност заемате или какви постижения сте натрупали. Няма нищо лошо в нито едно от тези неща, но истинският успех е нещо по-широкообхватно. Става въпрос за вида живот, който живеете и за това кой сте избрали да станете.

Истинската мярка за успех изисква интроспекция на набор от въпроси извън типичните „колко“ показатели. Ако можете да отговорите с „да“ на следните шест въпроса, то в момента вие сте по-успешни, отколкото може би сте осъзнавали.

Живеете ли според ценностите си?

Малките неща, които правите всеки ден, показват това какви сте всъщност. Малките впечатления, които правите, оставят голямо, трайно впечатление. Въпросът е: Избирате ли да се държите в съответствие с вашите ценности? Например, ако основна ценност е добротата, винаги ли сте любезни, дори когато е трудно?

Съзнателното живеене на вашите ценности показва, че сте центрирани и дисциплиниран – двете форми на успех. Да направите това истинско постижение, защото никак не е лесно да формулирате ясно вашите ценности, камо ли умишлено да ги следвате.

Работите ли върху живота си?

Всички ние трябва да работим върху живота си. Но понякога го губим от фокус заради навици, системи или процеси, които вече не служат добре на нас или на когото и да било.

Отдръпвате ли се от време на време, за да си представите живота, който наистина искате да живеете, и човека, който наистина искате да бъдете? Размишлявате ли, за да разберете дали се насочвате там, където наистина искате да отидете?

Именно това са начините да забележите безполезни модели и навици, които са ви затрупали, и да си дадете шанса да ги елиминирате или промените.

Оценявате ли това, което вече имате?

Както се казва в легендарната песен на Rolling Stones: „Не винаги можеш да получиш това, което искаш“. Но щастието и успехът произтичат от фокусирането върху това, което имате.

Знам от собствения си опит, и предполагам, че вие ​​също го знаете, че е лесно да се увлечете от чувството, че това, което имате, никога не е достатъчно, и постоянно да търсите следващото стъпало на стълбата за изкачване.

Способността постоянно да показваш благодарност за всичко, което имаш и вече си постигнал, вместо винаги да се нуждаеш от повече, е ключова черта на най-успешните хора.

Поддържате ли начин на мислене, фокусиран върху растежа?

Докато се стремите към успех, неизменно ще правите грешки. Въпросът е в това как реагирате. Оставяте ли грешките да ви победят или ги използвате като уроци и се адаптирате към тях?

Вършите ли нужното, за да сте готови, когато се появят възможности?

Истинският успех изисква да се влюбите в процеса на усъвършенстване, а не само в самото постижение.

Това понякога може да е трудно, особено когато работата може да изглежда повтаряща се, безинтересна или далеч от това, което в крайна сметка се стремите да направите. Но вниманието към малките неща се отплаща във важните моменти.

Например, често ме питат как човек може да стане професионален оратор. Хората ми казват: „Бих искал да ми плащат, за да говоря на сцената за един час“. Но за да се постигне това са необходими интензивни изследвания, за да се извлекат интересни заключения, които хората биха искали да чуят. Нужни са и дълги репетиции, за да можете да говорите свободно. Това е процес.

Както отбелязва Ина Гартен в новите си мемоари, трябва да „бъдете готови, когато късметът се случи“.

Опитвате ли се да постигнете собствените си цели, а не тези на някой друг?

Една моя приятелка ми каза наскоро, че се чувства като провал, защото не е получила повишение, което е искала. Но когато я накарах да определи какво наистина означава успехът за нея, дефиницията ѝ изобщо не включваше повишение.

Беше попаднала в капана на мисълта: „Това е нещото, което трябва да искам“. Тя осъзна, че успехът за нея е да има екип, който може да обучава и развива - нещо, което може да постигне в ролята, която вече заемаше.

Сърцето ми се разбива, когато чуя някой да казва, че не се чувства успешен въз основа на нечия чужда дефиниция, вместо на собствената си. Когато определите какво означава успехът за вас, може да откриете колко успешни вече сте всъщност.

……………….

Скот Мауц, автор на „The Mentally Strong Leader: Build the Habits to Productively Regulate Your Emotions, Thoughts, and Behaviors“, за CNBC.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ