Докато преследвате големия успех

Докато преследвате големия успех

Няма огромна тайна за това как да бъдете успешни в живота. Когато попитате успешен човек какво е било необходимо, за да постигне този резултат, почти сигурно отговорът, който ще получите, е упорита работа

Най-често проблемът не е да разберете какво трябва да направите, за да постигнете големите си цели. Проблемът е в поддържането на мотивацията да продължите да правите това, което знаете, че трябва да правите. Може да спрете да ходите на фитнес, преди да забележите промени в тялото си, или да се откажете от определена бизнес идея, преди тя да е набрала инерция.

И точно както множество известни хора изнасят вдъхновяващи речи за важността на упоритата работа, още толкова инфлуенсъри и гурута по производителността предлагат предложили съвети как да продължите да правите нещо толкова дълго, колкото е необходимо, за да постигнете действително успех.

Много от тези съвети са страхотни, но може би най-полезният е под формата на цитат от скорошен епизод на подкаста „ReThinking“ на психологът и професор от бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания Адам Грант. В епизод с участието на атлета изпълнителен директор на Peloton Робин Арзон, той предлага някои от най-добрите съвети, които някога ще чувате за избягване на прегарянето, докато преследвате големия успех.

„Има разлика между интензивност и обем“

В контекста на дискусия за това как Арзон запазва енергията си, Грант обръща внимание на разликите в разбирането на концепцията за „упорита работа“.

„Нещото, за което мисля, че много хора грешат, е противопоставят упоритата работа с грижата за себе си. Има разлика между интензивност и обем“, коментира Грант.

Когато хората чуят популярни личности, на които се възхищават, да говорят за необходимостта от „упорита работа“, те често естествено стигат до заключението, че „упорита работа“ означава много, много часове усилия. Разбира се, в това има доза истина. Какъвто и да е вашият занаят, ще ви трябва много практика и упорито полагане на усилия, за да станете добри в него (макар че може би не са нужни 10 000 часа, както някои гурута твърдят).

Интензивността побеждава обема

Но както Грант изяснява, „упоритата работа“ не е задължително да се отнася до продължителността на дадена дейност. Може да се отнася и до интензивността на работата. Ако анализирате начина, по който супер успешните хора структурират усилията си, ще видите, че те се фокусират върху максимизирането интензивността.

Когато Олимпийският шампион в бързото пързаляне с кънки Нилс ван дер Пул разказа за тренировъчните си навици, той подчерта колко важно е за него да включва достатъчно почивка и грижа за себе се в своята рутина, за да може да работи с възможно най-високия интензитет, когато е на леда.

„Отделям два пълни дни в седмицата, за да бъда просто нормален човек и да излизам с любимите си хора“, пише той. „Това ми позволи да се чувствам комфортно с идеята, че мога загубя,  и така карането на кънки стана много по-спокойно и много по-забавно. Това също така ме направи по-решен да работя упорито, защото обучението не беше някаква последна мярка, а мой доброволен избор“, коментира Нилс ван дер Пул.

В книгата си „Sweat“, описваща историята на упражненията, авторът Бил Хейс твърди, че тази идея, че устойчивите изблици на интензивност побеждават обема, предизвикващ прегаряне, се споделя от много топ спортисти. Един от шестте принципа, поддържащи дългосрочно спортно представяне, които той идентифицира, е „принципът на почивката“. Оставянето на време за презареждане в краткосрочен план води до по-добри резултати в дългосрочен план, тъй като сте в състояние да поддържате нивото си, без да прегаряте.

Същият принцип важи и за бизнеса

Това, което важи за физическата работа, важи и за интелектуалните предизвикателства. Изследване на Розабет Мос Кантър от Харвард предполага, че ключът към професионалното щастие е работата върху комплексни и значими проблеми. Или, с други думи, интензивността на вашата работа е ключът към успеха. Но множество проучвания също така показват, че отделянето на твърде много часове за работа всъщност води до по-ниска обща производителност.

Стандартната 40-часова работна седмица се появи не от доброжелателство към работниците, а защото данните показаха, че над този праг усилията на работниците всъщност не водят до постигане на повече резултати, тъй като се правят много грешки и хората са изтощени. В спорта и в бизнеса хората са по-способни да издържат на изблици на усилия, последвани от периоди на възстановяване, отколкото безкрайни часове на усилие. Ние произвеждаме повече в дългосрочен план, ако оставим място за почивка и грижа за себе си.

Ето защо, ако преследвате какъвто и да е успех, трябва да си направите услуга и да запомните думите на Грант: „Внимавайте как дефинирате термини като „упорита работа“. Никой не казва, че постигането на велики неща става лесно или бързо. Това просто не е истина. Но ако мислите, че упоритата работа означава всепоглъщаща концентрация и неустойчиво дълги часове на работа, тогава сами се тласкате към провал.

………………..

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ