Как да излезем от кризата на средната възраст (дори да сме на 30)

Как да излезем от кризата на средната възраст (дори да сме на 30)

Кризата на средната възраст вече не е проблем само на „средната възраст”. Много хора познават това състояние, когато уж имат всичко – семейство, приятели, добра работа, а не могат да се отърват от смътното усещане, че нещо не достига. И съвсем не разбират какво е то.

През последните 10-20 години кризата на средната възраст значително се „подмлади” и вече застига и поколението около 30-те, смята психологът Светлана Ланда, вицепрезидент на международната асоциация Wonderful Women’s World и президент на Style of Life Academy. Днес темпото е много по-динамичноо и мнозина постигат успех на 27-30 години, а след него бързо идва чувството за неудовлетвореност. Това означава, че е време да погледнем навътре в себе си, преди кризата да се превърне в упорита депресия.

Признаците за криза на средната възраст

Постиженията във „външния” свят са важни, но те не носят пълно удовлетворение и щастие, ако не са в хармония с вътрешните ни ценности и с душевните ни потребности. Когато тази хармония липсва, ние изпитваме силен дискомфорт, който може да се прояви по различни начини.

По следните признаци може да определим дали страдаме от криза на средната възраст:

- необяснима тревога или копнеж, за които няма видими причини;

- липса на удовлетворение от работата, лошо настроение;

- чувство, че „не живеете своя живот”.

Много успешни хора изграждат живота си, като се ориентират по външни показатели – благосъстояние, високо положение на социалната стълбица, уважение от околните. При това обаче те не винаги знаят какво е наистина важно за тях самите. Затова първата стъпка към излизането от кризата е да намерим собствената си гледна точка, да изясним най-искрените си лични ценности и да намерим корените си, в които да потърсим вътрешна опора.

Определете ценностите си

Когато питам „Какво е важно за Вас?”, хората, които се обръщат към мен за помощ, често отговарят с прости думи, като „Семейството” или „Здравето”, споделя още Ланда. Една такава дума обаче е само форма, насочване, а всеки я пълни с различен смисъл. За един „семейството” означава нуждата от подкрепа и взаимно разбиране, за друг – безопасност и здрав „гръб”, за трети – близки емоционални отношения и доверие, допълва тя.

„Здравето” също е различно за всеки. За някои то означава край на постоянните настинки и по-активен живот; за други – способността да изкачиш Еверест или да се гмурнеш до дъното на океана и да откриеш нови простори за вътрешната си свобода. Защото имаме нужда да отидем и под водата, и на върха не просто така, а поради някаква дълбоко лична причина.

И когато започнем да се гмуркаме в тези дълбоки смисли на душата си, постепенно започваме да опознаваме истинските си мечти и да се съединяваме с онази енергия, която се крие в тях. А хората, които живеят и действат, изхождайки от дълбоките си ценности, не усещат пустота и чувство за изгубено време. Процесът на движението им към целта се изпълва със смисъл и носи щастие.

Psychologies

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ