Как да харчите пари така, че да сте щастливи

Как да харчите пари така, че да сте щастливи

Как да харчите пари така, че да сте щастливи

Могат ли парите да купят щастие?

Да. Но ще останете изненадани от начините, по които трябва да ги харчите, за да постигнете тази цел

Харвърдският професор Майкъл Нортън, в съавторство с Елизабет Дюн, издаде книга, озаглавена "Щастливи пари: науката на по-разумното харчене". Книгата представя в подробности проучване на петте най-добри начина, чрез които човек може да превърне капиталите в дълготрайни усмивки. Какви са те? Авторите съветват следното: 

1. Купувайте преживявания. 

57% от американците твърдят, че покупките, свързани с изживявания, са ги направили по-щастливи от материалните придобивки, докато само 34% смятат обратното, посочва книгата. Разликата е по-забележима при жени, млади хора и жители на градовете. Същата тенденция се развива при мъже, възрастни хора и живеещи извън града. Всяко следващо проучване установява, че хората са в по-добро настроение, когато говорят за своите покупки, свързани с изживявания, описвайки ги като "добре похарчени пари".

2. Превърнете го в удоволствие. 

Когато нямаш постоянен достъп до нещо, се научаваш да го оценяваш. Ако харесваш телевизионен сериал – да кажем "Офисът", можеш да решиш, че най-добрият начин да увеличиш щастието си е като си купиш DVD-то на сериала и да изгледаш всички епизоди последователно. Да се отървеш от рекламите и седмичното очакване на нов епизод звучи разумно. Проучване обаче показва, че паузата между епизодите може всъщност да увеличи удоволствието. А може би най-удивителното е, че рекламите могат да подобрят телевизионното изживяване. Рекламите накъсват нашия процес на адаптация, така че когато сериалът отново започне, пак да се влюбим в главните герои.

3. Купете си време. 

Хората, които имат повече свободно време, е по-вероятно да спортуват, да полагат доброволен труд и да участват в други занимания, свързани с повишено чувство на удовлетвореност. Въпреки че парите могат да бъдат използвани за купуване на "свободно време", отчасти като се преразпределят ежедневните грижи като готвене, чистене и дори пазаруване, по-богатите съобщават за повишени нива на времево напрежение. Богатите обикновено прекарват повече време в дейности, свързани с относително високи нива на напрежение и стрес, като например пазаруване, работене и пътуване.

 4. Плати сега, консумирай по-късно.

Отлагането може да повиши удоволствието от потреблението не само като осигури възможност да се развият високи очаквания, но и като повиши това, което наричаме фактора "да ти потекат лигите". Доказателство в подкрепа на тази теза е изкушението шоколад. В проучване, студенти били помолени да избират между десертчетата "Целувката на Хърши" и "Прегръдката Хърши". Те или изяждали избраното от тях лакомство на мига, или изчаквали 30 минути. Ако колежаните трябвало да почакат по-дълго за своите десертчета, те им се наслаждавали повече и показвали по-голям интерес към закупуването на допълнителни шоколадчета. 

 5. Харчете за другите. 

И още от книгата: "В крайна сметка тези, които са похарчили пари за други хора, се чувстват по-щастливи от онези, похарчили само за себе си – въпреки че не е имало разлика между двете групи в началото. Оказва се, че броят на парите, намерен случайно - $5 или $20 – няма ефект върху щастието им в края на деня. Начинът, по който хората са похарчили парите си, е имал много по-голямо значение от количеството, което са намерили."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ