Един малък избор може да промени живота ни

Един малък избор може да промени живота ни

Един малък избор може да промени живота ни

Замисляли ли сте какъв ефект ще имат днешните ви действия след 10 години? Мнозина са така алчни за мигновено удовлетворение, че никога не си задават този въпрос. Краткотрайното удоволствие е инвалидизирало мозъците ни! В някои случаи така и не си даваме сметка как едно решение, една-единствена стъпка, може да повлияе на целия ни житейски път. Това е така нареченият „Ефект на пеперудата”

„В теорията на хаоса, ефектът на пеперудата е чувствителната зависимост от началните условия, където една малка промяна на параметър в нелинейна система може да доведе до големи разлики в по-късните състояния.” Казано просто, нещо, което направим днес, като например да прочетем книга, може да изцяло да промени нашето утре.

Ефектът на пеперудата е идеята, че смущението във въздуха, причинено от една малка и незначителна пеперудка, е достатъчно силно да промени метеорологичното време на другия край на света и дори да предизвика тайфун. 

Възможно ли е това? Може ли една пеперуда в Китай да предизвика тайфун в САЩ?

Покойният Едуард Нортън Лоренц беше американски математик, метеоролог и откривател на ефекта на пеперудата. Той забелязва, че детайлите около един ураган, като времето, в което се е сформирал, са повлияни от дребни фактори като пърхането с криле на пеперуда, намираща се далеч от мястото, където природната стихия се е зародила. Като разработва метеорологичния си модел, Лоренц използва закръглени числа, които незначително се отклоняват от оригиналните – 12,51, вместо 12,5184. Резултатът от тази пренебрежима промяна води до напълно различна прогноза за времето.

Същото е и при хвърлянето на зарове. Числата, които получаваме, зависят от посоката, в която хвърляме и от силата, с която го правим. Всяка минимална промяна може да доведе до това да се паднат различни числа. Затова е почти невъзможно да хвърлим заровете по един и същи начин повече от веднъж. Разбира се, бихме могли да получим същата комбинация два или повече пъти, но траекторията на заровете ще е била напълно различна всеки път.

Филмът „Ефектът на пеперудата”

Въпреки че продукцията е основана на научна фантастика и на непознати и слабо изследвани теми, тя добре илюстрира силата на решенията. Един миниатюрен избор, направен днес, може да се превърне в основа за поредица от милиони събития и последващи избори, които оформят бъдещето. 

Например, решението да започнем да ходим на фитнес и да влезем във форма. То може с течение на времето да подобри здравословното ни състояние. Редовните тренировки може да ни помогнат да изградим ценни качества като трудолюбие, постоянство и чувство за отговорност. След като постигнем близка до желаната фигура, може да решим да направим много други неща, да стигнам чак до идеята за създаване на доходоносен онлайн консултантски бизнес за начинаещи, които искат да развият собствените си тела.

Изборите ни днес имат последици за десетилетия напред, смята Емджей Демарко, предприемач и автор на бестселъра The Millionaire Fastline.

„Мислете за решенията и изборите като за стик за голф, удрящ топка. Когато главата на стика удари топката под прав ъгъл, тя полита направо и се насочва към дупката. Но ако завъртите главата дори с частица от градуса, топката пада далеч от целта. В момента на удара отклонението е незначително, но колкото повече се отдалечава топката, толкова повече то нараства, докато пропастта не стане твърде голяма, за да може топката да влезе в дупката. Днес един лош избор може да промени траекторията ви с един-единствен градус, но с течение на годините, грешката нараства.”

Отклонението в изборите, които правите, също може да се увеличи с годините и да бъде положително или негативно.

И така, какво е практическото приложение на ефекта на пеперудата?

То идва от знанието, че днешните ни действия оформят цялото ни бъдеще. Последиците от изборите ни – особено от онези, които правим на младини – могат да ни преследват до края на живота. С възрастта, влиянието на решенията, които вземаме намалява, а с него и възможността да елиминираме последствията от отминалите действия и избори. Не е невъзможно, но е доста по-трудно.

Емджей Демарко обяснява нещата така:

„Мислете за всеки избор като за астероид, който е на път да удари Земята. Когато той се намира на милиони километри от нашата планета (изборите, които правите, когато сте млади), дори незначителната промяна от 1 градус в траекторията може да предотврати унищожението на Земята.

Това е силата на изборите. За нас, по-възрастните, астероидът е по-близо до Земята (и по-близко до смъртта), поради което влиянието на нашите избори намалява. Промяната от един градус не е толкова ефективна – нужни да 10.”

Затова съветът е: мислете внимателно, преди да вземете голямо решение. От него може да зависи много. Освен това, не подценявайте малките избори. Дори най-маловажните на пръв поглед постъпки имат силата да променят начина ни на живот и да доведат до изграждането на навици. Те могат да променят света, дори сега да не го разбирате. Не спирайте да се питате: „Ще ми помогне ли това да осъществя мечтите си?". Ако отговорът е „не”, значи намеренията не си струват. Открийте нещо друго, в което да вложите времето и енергията си.

Съвет на Деймиън Прос, блогър и автор от DareAndConquer 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ