На събитие сте за създаване на контакти? Не правете така...
Много е изписано за най-добрите нетуъркинг техники, но кои са най-лошите? На този въпрос дава отговор Нанси Шенкър в материал на сайта Wework, цитиран от Business Insider.
„В последните 11 години направих някои невероятни връзки. Никога не трябва да се страхуваме да говорим с непознати, да подхождаме към тях приятелски, интригуващо и уверено“, казва тя. По думите й обаче някои хора са твърде смели на събитията за завързване на контакти и това е грешка. Те си правят лоша услуга като твърде настойчиво и не на място вадят визитките си или раздават фирмени брошури.
Друга честа грешка на такива събития е да стоиш в ъгъла и да не общуваш с никого – само да проверяваш съобщенията си на телефона. Често срещано дразнещо поведение е и това на присъстващите, които преди да са започнали дори един разговор, влизат в залата и се оглеждат за най-интересните и важни според тях събеседници. Това е поведение в стил „Търся някой по-добър тук, с когото да се запозная?“. То изпраща обиден сигнал – невинаги най-добрите, интересни и интелигентни хора изглеждат като такива.
Още една грешка: тази на хората, които незабавно включват в имайл листата си всички, с които се запознаят. По-скоро първо се пита „Може ли да поддържаме връзка като ти изпращам нюзлетъра ни?“.
Ето и още плашещи събеседниците тактики на нетуъркинг събитията, с които сами саботираме успеха си:
- Започва се разговор с някого и внезапно, само след минута-две, събеседникът заявява, че има ангажимент и си тръгва. Гарантирантирано споменът от това кратко запознанство няма да е позитивен.
- Бързо, но подробно разказване на цялата лична история пред непознатите - кой сме, с какво се занимаваме, какво обичаме.
- Вземане на придружител на събитието и разговори само с него през цялото време. В този случай двамата се огледайте за някой, който стои сам.
- Желание да се коментират политическите събития надълго и нашироко пред хора, които не сме срещали по-рано.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.