Превърнете страха в свой приятел!

Превърнете страха в свой приятел!

Превърнете страха в свой приятел!

Ако стоите пред врата, на която пише „Страх”, трябва да прекрачите прага, за да постигнете успех. Както гласи една стара мъдрост, успехът се намира точно отвъд зоната ви на комфорт. А последната е лишена от всякакъв страх. Когато се чувствате в безопасност, е трудно да откриете нужната мотивация. Където има комфорт, има и безучастност, а тя е голяма противодействаща сила на успеха.

За да сполучите, трябва да се научите да контролирате страха си, да разберете неговата истинска цел и да го използвате в своя полза. Когато познавате страха и знаете как да го впрегнете, ще реализирате целите си.

1. Страхът като предизвикателство

Ако изпитвате несигурност по отношение на следващите си стъпки в бизнеса, страхът у вас се събужда и има опасност да станете жертва на убеждението, че обричате компанията си на провал. Страхът предизвиква първично желание да избегнете предизвикателствата. Имайте предвид, че той е противоречива емоция – когато искате да направите крачка назад, той ви потиква да продължите напред към неизвестното, да го посрещнете и да се борите с него.

Успехът изисква поемането на рискове и вземането на дръзки решения. Ако оставите страха да ви завладее, има опасност да попаднете в плаващи пясъци, тъй като той черпи сила от самия себе си. Колкото повече му позволявате да ви спира, толкова по-силен става и толкова по-трудно ще ви бъде да действате.

Ако наистина искате нещо, но се страхувате да не стъпите на криво, страхът диктува правилата и печели играта. Научете се да се движите по-бързо от него.

2 . Страхът като мотиватор

По пътя към успеха не бива да позволявате на нито един опонент – нито в живота, нито в бизнеса – да ви кара да се чувствате толкова слаби, че да се поддавате на съмнението, което ви пречи да продължите напред. Повечето ви страхове са неоснователни и изкуствено създадени, а не реални заплахи за бизнеса ви.

Бъдете отворени към страха, позволете му да ви завладее, а после си пробийте път обратно към рационалната мисъл. Когато овладеете емоциите си, използвайте страха си като мотиватор, който да ви преведе през предизвикателствата. Когато го оборвате отново и отново, ще добиете по-голяма самоувереност. Без страх не може да съществува увереност. А последната изисква продължително и успешно постигате на нови цели, за които преди не сте предполагали, че можете да реализирате.

3. Страхът като любопитство

Страхът не се появява без причина. В света на бизнеса, мислите за провал или загуби по естествен начин ви потикват да правите всичко възможно, за да избегнете тези неприятности. И все пак, бягството единствено кара ума ви да блокира и пречи на творческата ви мисъл, а оттам и на успеха ви.

За да не ставате жертва на страха, бъдете любопитни към нещата, които ви плашат. Само така ще можете да си отговорите на въпроса какво е необходимо, за да се отърсите от това деструктивно състояние и да използвате неговата енергия в своя полза.

4. Страхът като напътстваща сила

Страхът автоматично води до състояние на възбуда, което ви кара да сте особено внимателни, когато се справяте с предизвикателствата в личния или професионалния си живот. Той ви предупреждава, когато трябва да сте нащрек или да проявявате смелост при вземането на решения. Понякога, страхът е добросъвестен съюзник, затова се вслушвайте в гласа му. Често ще ви нашепва „Сега или никога”, а друг път ще ви съветва „Обмисли нещата внимателно”. Така той ви напътства, когато преговаряте или планирате следващите си стъпки.

5. Страхът е полезен

Той не е добър или лош, а просто неприятен. Не е нужно да го приемате като нещо по-сериозно. Когато му позволите да ви парализира, той може да спъне развитието ви.

Представете си какво би било, ако се отнасяхте към него, както към всяка друга своя емоция. Ако се научите на това, ще започнете да разбирате ползите, които крие той, и ще можете по-лесно да канализирате неговата сила. С течение на времето ще забележите, че страхът представлява огромно количество енергия, която можете да впрегнете в своя полза и която ще ви помогне в преследването на успеха.

Асоциирайки страха с възможност, ще видите колко ценен е той за развитието на бизнеса ви и на самите вас. Когато, преборвайки го, изпитвате радост, ще започнете да гледате на него като на врата към успеха, щастието и удовлетворението. Напомняйте си, че всичко, за което мечтаете, се намира от другата страна на страха.

6. Страхът като мъдрост

Тази негативна емоция е тясно свързана с инстинктите ви и ви предлага мъдрост, която обикновено не бихте приели от другаде. Когато мислите и чувствата ви надделеят, се налага да се вслушате в тях.

За да впрегнете страха си в своя полза, опитайте се да извлечете от него мъдростта, която ще ви помогне да направите първите стъпки отвъд зоната си на комфорт. Когато се научите да контролирате негативните си емоции, те стават най-ценните извори на мъдрост и ви напътстват при вземането на трудни бизнес решения.

Жизненоважно за личностното ви развитие е да правите нещата, които ви карата да се страхувате от провал. Чрез този процес ще натрупате опит и мъдрост и никой няма да може да ви спре по пътя към успеха.

7. Страхът като катализатор

Когато разберете причините да се боите от нещо, страхът става много по-лесно контролируем. Нормално е да се страхувате да бъдете „прекалено дръзки” или „прекалено различни”, когато става въпрос за преследване на мечти. Уверете се, че никога не позволявате на общественото одобрение и желанието да се вписвате да задушават величието ви.

Бъдете автентични. В днешния конкурентен бизнес свят, където всички се опитват да имитират и да догонват околните, трябва да сте достатъчно смели да бъдете себе си. Няма кой да заеме вашето място, затова се радвайте на особеностите си.

Прозрачността е като магнит за успеха. Колкото по-открити сте, толкова по-малко ще се страхувате да бъдете себе си и толкова повече възможностите ще срещате. Позволете си риска да бъдете уязвими. Научете се да създавате невероятни неща от силните емоции на признателност.

Страхът е катализатор. Позволете му да ви отведе до величието.

Всяко човешко същество изпитва страх – това е напълно нормално. Той е сериозен конкурент и мотиватор в личния и професионалния живот. Той е скритият двигател, който ви кара да се движите напред и да се променяте. На първично ниво, той ни предпазва от опасностите, но в по-голямата си част, всички се боим от неща, които още не са се случили или вероятно никога няма да се случат. Потисканият страх води до състояние на хронично безпокойство, което убива всяка възможност да се доберете до главозамайващия успех, който заслужавате.

Всеки път, когато се изправите лице в лице със страха, вие отваряте по една нова врата към успеха.

Шери Кембъл, психолог и писател, за Entrepreneur.com

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ