Big Tech се готви за разочароващи печалби и допълнителни съкращения

Big Tech се готви за разочароващи печалби и допълнителни съкращения

Big Tech се готви за разочароващи печалби и допълнителни съкращения

В стремежа си да увеличат маржовете и да успокоят опасенията на инвеститорите във време на забавяне на растежа на продажбите, големите технологични фирми в САЩ се очаква да намалят разходите и работната си сила през следващите няколко месеца, заличавайки експанзията от времето на пандемията, пише Ройтерс.

Всяка от петте най-големи технологични компании в Америка се очаква да отчете спад на печалбата за периода октомври-декември, докато компаниите опитват пренастроят операциите си към условията на по-високи лихви. Meta и Amazon се очаква да отчетат най-големи спадове.

Към янализаторите намалиха общите прогнози за приходите на петте компании - Meta, Amazon, Applе, Alphabet и Microsoft до 561,4 млрд. долара, което е с 5% по-малко спрямо прогнозата през октомври.

Big Tech компаниите се очаква да бъдат сред най-слабо представящите се в единадесетте сектора на S&P 500, като секторът на информационните технологии се очаква да отчете спад на печалбите от 9,5%, сочат данните на FactSet.

„Не бих очаквал добри новини за известно време... поне през следващите три тримесечия. Бих очаквал повече съкращения“, каза Сидхарт Сингхай, главен инвестиционен директор в инвестиционната компания Ironhold Capital.

Amazon, която се очаква да отчете спад на печалбата с 38% и най-бавният ръст на приходите от над 22 години, в сряда започна да изпраща съобщения на служителите си за това дали били освободени като част от решението си да съкрати 18 000 работни места.

Намаляването на работната сила дойде, след като онлайн търговецът на дребно увеличи значително броя на служители си въз основа на пандемичното търсене, нещо, което направи и Meta, за да посрещне нарастването на използването на социалните медии от потребителите, останали у дома.

Meta, която през ноември реши да съкрати 11 000 работни места, може да отчете 42% спад в печалбата в рамките на пето поредно тримесечие на спад. Компанията също така е вероятно да отчете 7% спад в приходите, което би било най-лошото й представяне досега.

Петте компании са увеличили работната си сила средно с 45% през 2020 г. и с 20,5% през 2021 г., като от Apple са били най-скромни в назначаването на нови работници.

„Прогнозираме още 5% до 10% намаление на персонала в технологичния сектор, тъй като много от тези компании харчеха пари като рокзвезди от 80-те години на миналия век“, каза анализаторът на Wedbush Дан Айвс.

Microsoft заяви в сряда, че ще съкрати 10 хил. работни места, което ще засегне по-малко от 5% от нейните служители. Анализаторите очакват компанията да отчете ръст на приходите от 2,4%, което е най-бавният темп от около 24 тримесечия. Очаква се печалбата да падне с 9%.

Прогнозите са приходите на Apple да спаднат за първи път от 15 тримесечия, тъй като неговият основен доставчик Foxconn се сблъска със сериозни прекъсвания на работата в най-голямата фабрика за iPhone в Китай поради протести на работниците, свързани с мерките срещу разпространението на коронавируса.

Ръстът на приходите в Alphabet, която забавя наемането и прави „корекции на курса“, за да намали разходите, се очаква да бъде най-бавният от 10 тримесечия.

За да укрепят цените на акциите, анализатори смятат, че тези компании могат да налеят пари в обратно изкупуване тази година. Акциите им паднаха между 26% и над 60% миналата година спрямо почти 20% спад на по-широкия пазар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ