Йелън предупреждава за рисковете от свръхконцентрацията във веригите за доставки на чистата енергия
САЩ работят за изграждането на устойчиви и диверсифицирани вериги за доставки на чиста енергия, за да отстояват икономическата си сигурност, като същевременно полагат усилия да се предпазят от рисковете, произтичащи от свръхконцентрацията в ограничен брой страни. Това се очаква да заяви по-късно днес американският финансов министър Джанет Йелън на събитие в Лас Вегас, сочат предварителни бележки за изказването й, до които Ройтерс е получил достъп.
Очаква се Йелън да отбележи предизвикателствата в прехода от фосилни горива към чиста енергия в реч, която ще произнесе след обиколка в център, където работниците изучават умения, необходими за работа по проекти за чиста енергия, предава БТА.
Скоро се навършва година от приемането на американския Закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act - IRA), който предвижда 500 млрд. долара нови разходи и данъчни облекчения с цел стимулиране на енергията от възобновяеми източници, намаляване на разходите за здравеопазване и увеличаване на данъчните приходи.
Йелън планира да подчертае продължаващата устойчивост на американската икономика и значимостта на ключови законодателни актове като Закона за намаляване на инфлацията, за да подпомогнат възстановяването на производствената база в САЩ и да "намалят точките на претоварване, нарушенията и да защитят икономическата ни сигурност".
Доклад на Международната агенция по енергията (МАЕ) по-рано тази година посочи, че в Китай са концентрирани поне 60 процента от световния производствен капацитет за повечето масово произвеждани технологии като соларни фотоволтаици и вятърни системи, както и 40 процента от производството на електролизатори. Според организацията при жизненоважните за тези сектори минерали също се наблюдава висока концентрация - от Демократична република Конго идват 70 процента от кобалта, от Китай - 60 процента от редкоземните метали, от Индонезия - 40 процента от никела, а от лития 55 процента се добиват в Австралия и 25 процента - в Чили.
Йелън допълва, че САЩ инвестират на вътрешния си пазар, за да изградят по-устойчиви и диверсифицирани вериги за доставки, докато същевременно помагат на други страни да ускорят собствения си енергиен преход.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.