Изследване: Изкуственият интелект не е заплаха за работните места, а за нивото на заплащане

Изследване: Изкуственият интелект не е заплаха за работните места, а за нивото на заплащане

Изследване: Изкуственият интелект не е заплаха за работните места, а за нивото на заплащане

Бързото приемане на изкуствения интелект може да доведе до намаляване на заплатите, но засега не унищожава, а създава работни места, особено за младите и висококвалифицираните. Това показва изследване, публикувано днес от Европейската централна банка и цитирано от Ройтерс.

Множество компании инвестират сериозно в изкуствен интелект, което кара икономистите да анализират въздействието на технологията върху пазара на труда и предизвикват страхове сред широката общественост за бъдещето на работните места в редица сфери. В същото време работодателите изпитват затруднения в търсенето квалифицирани работници.

В извадка от 16 европейски държави делът на заетостта в секторите, изложени най-сериозно на влиянието ИИ, се е увеличил, като работните места с ниски и средни умения до голяма степен не са засегнати, а при висококвалифицираните позиции се наблюдава най-голям ръст, се казва в изследователски бюлетин, публикуван от ЕЦБ.

Според изследването се наблюдава „неутрално до леко отрицателно въздействие“ върху заплащането, което има потенциала да се увеличи.

„Тези резултати не означават оправдателна присъда“, пише изданието. „Технологиите, поддържащи ИИ, продължават да се разработват и възприемат. По-голямата част от тяхното въздействие върху заетостта и заплатите, а и следователно върху растежа и равенството, все още предстои да се види.“

Според бюлетина констатациите са в контраст с предишни технологични революции, като например случая с компютъризацията, която намалява „относителния дял на заетостта на средноквалифицирани работници“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ