Китай върви към нов рекорд за най-голямата вятърна турбина в света
Китай ще счупи рекорда за най-голямата вятърна турбина в света, който вече държи от миналата седмица. Това ново чудовище на вятърното инженерство има 140-метрови перки, които му позволяват да покрие площ от 66 000 квадратни метра и да се възползва максимално от офшорните вятърни течения, като същевременно значително намалява разходите за монтаж.
Състезанието за инсталиране на най-голямата вятърна турбина не е просто надпревара кой има най-голямата. Колкото по-голям е размерът им, толкова по-добре работят и толкова са по-евтини, пропорционално и тяхното инсталиране и произтичащото от това производство на енергия, предава elconfidencial.com.
Един от най-големите разходи за тези видове инсталации в океана е работата, необходима за закотвянето им към морското дъно, така че колкото са по-големи и по-ефективни, толкова по-евтини са в крайна сметка.
Освен това компаниите предпочитат да инсталират тези огромни турбини в средата на морето, където влиянието на размера на лопатките им е по-малко, отколкото на сушата.
Новата най-голяма вятърна турбина в света
Новата турбина, наречена MySE 18.X-28X, ще бъде най-голямата създавана някога. Както вече казахме, перките й покриват диаметър от 280 метра и площ от 66 000 квадратни метра, което се равнява на около девет футболни игрища.
Производителят й китайската компания Mingyang Wind Power потвърждава, че турбината ще се върти със средно 8,5 метра в секунда и нейното производство ще надхвърли бариерата от 18 мегавата. Това според тях са 80 гигаватчаса годишно, достатъчни за захранване с електричество на 96 000 души.
Освен това, уверява Mingyang Wind Power, турбината ще може да се изправи срещу екстремни условия, като тайфуни от ниво 17 с ветрове до 56 метра в секунда или около 202 километра в час.
Предишната най-голяма морска турбина, която беше обявена миналата седмица, тази на националната компания China State Shipbuilding Corporation (CSSC), обещава да достигне номинална мощност от 18 мегавата с трите си перки с дължина 128 метра всяка и площ от 53 000 квадратни метра метра.
Тази турбина на CSSC грабна световния рекорд от друг модел на MingYang, MySE 16.0-242. Този модел има 118-метрови перки и работна площ от 46 000 квадратни метра, което му дава мощност от 16 мегавата.
Колкото по-големи, толкова по-евтини
Някои проучвания определят офшорната вятърна енергия като най-скъпия начин за генериране на електричество, като мегаватчасът се движи около 120,52 долара, докато слънчевата енергия би струвала 32,78 долара без субсидия. Нови по-големи дизайни като MySE18.X-28X обещават да променят тази ситуация.
"В сравнение с инсталирането на 13 MW модели, увеличената мощност на MySE18.X-28X ще спести 18 апарата, необходими за един гигаватов вятърен парк, което ще доведе до спестяване на разходи за строителство от 120 000 до 150 000 долара за мегават", каза Mingyang в изявление.
Доклад от Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" в САЩ, изготвен от 140 експерти по вятърна енергия, изглежда доказва тяхната правота.
Тези прогнози показват, че до 2035 г. 25% от вятърните турбини ще бъдат построени на вода и новите проекти ще могат да утроят средно текущото производство на енергия и да намалят разходите с до 65%.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.