Колко би струвал произведен в САЩ iPhone?

Когато президентът Барак Обама попита покойния главен изпълнителен директор на Apple Стив Джобс за производството на iPhone в САЩ, Джобс му даде доста категоричен отговор. „Тези работни места няма да се върнат“, каза Джобс на вечеря с Обама през 2011 г.
Президентът на САЩ и главният изпълнителен директор на Apple вече са, но амбицията за „Произведен в САЩ“ iPhone остава, пише Си Ен Би Си.
Защитавайки своите „реципрочни тарифи“, Белият дом заяви тази седмица, че президентът Доналд Тръмп вярва, че САЩ разполагат с работната сила и ресурсите за произвеждане на iPhone в САЩ.
Нито главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук, нито някой друг представител на технологичната компания, са излезли в подкрепа на това твърдение, но анализатори, които следят Apple, казват, че идеята за произведен в Америка iPhone е невъзможна в най-лошия случай и обвързана с огромни разходи в най-добрия.
Тъй като това е до голяма степен теоретично упражнение, има широк спектър от предположения за това колко може да струва един изцяло американски iPhone.
Анализаторът на Bank of America Securities Вамси Мохан посочи в бележка от четвъртък, че iPhone 16 Pro, чиято цена в САЩ в момента е $1199, може да се повиши с 25% само въз основа на разходите за труд. Това би направило цената на устройство около 1500 долара.
Дан Айвс от Wedbush определи 3500 долара като цена на iPhone в САЩ малко след обявяването на митата миналата седмица, изчислявайки, че Apple ще трябва да похарчи 30 милиарда долара за три години, за да премести 10% от веригата си за доставки в САЩ.
В момента Apple произвежда повече от 80% от своите продукти в Китай. Тези продукти сега са обект на мита от 145%, когато се внасят в САЩ, след като тарифите на Тръмп влязоха в сила тази седмица.
Експертите казват, че iPhone, произведен в САЩ, ще се сблъска със сериозни предизвикателства, вариращи от намирането на работна сила в САЩ до тарифните разходи, които Apple ще направи при внос на части в САЩ за окончателно сглобяване.
Съществува широко съгласие сред анализаторите и наблюдателите на индустрията, че е малко вероятно това да се случи. „Не мисля, че това е нещо, което ще го бъде“, каза пред Си Ен Би Си Лора Мартин от Needham.
„Просто не е реалност, че във времевата рамка на налагането на тарифи това ще доведе до премесване н производството тук“, каза Джеф Фийлдхак, директор изследвания в Counterpoint Research.
Apple проектира продуктите си в Калифорния, но те се произвеждат от производители по договори, сред който Foxconn – водещият доставчик на компанията.
Дори ако Apple похарчи много, за да накара Foxconn или друг партньор да се съгласи да произведе някои iPhone в САЩ, ще са необходими години за изграждането на заводите и инсталирането на машините и няма гаранция, че търговската политика на САЩ няма да се промени отново по начин, който да направи фабриката по-малко полезна.
Най-големият проблем с iPhone на чичо Сам е, че САЩ нямат същата работна сила като Китай – въпреки че огромният брой работници, необходими за изграждането на iPhone, е една от причините, които администрацията на Тръмп посочва в полза на търговската си политик.
„Армията от милиони и милиони хора, които завинтват малки винтчета, за да правят iPhone, такова нещо ще се случи в Америка“, каза министърът на търговията Хауърд Лътник пред Си Би Ес в неделя.
Foxconn произвежда iPhone и други продукти на Apple в огромни кампуси, които включват общежития. Работниците често пътуват от близките региони, за да работят в завода за кратки периоди, а заетостта нараства сезонно през лятото, преди новите iPhone да излязат през есента. Добре смазваната машин помага на Apple да произвежда повече от 200 милиона iPhone годишно.
Освен това Foxconn през годините е била обект на проверка за условията на работа много пъти, включително през 2011 г., когато компанията инсталира мрежи около някои от сградите си след ръст на самоубийства сред работниците. Надзорните групи заявиха, че работата на Foxconn е изтощителна и че работниците са принудени да работят извънредно.
Въпреки условията на работа, Foxconn нае 50 000 допълнителни работници в най-голямата си фабрика в Хенан, за да произведе достатъчно iPhone преди пускането на най-новите модели през септември, съобщиха китайските медии миналата есен.
Но китайските работници получават много по-малко заплащане от американските. Почасовото заплащане по време на производството на iPhone 16 е било 26 юана, или 3,63 долара, с бонус за подписване от 7500 юана, или около 1000 долара, „Саут Чайна морнинг пост“. За сравнение, минималната заплата в Калифорния е 16,50 долара на час.
Мохан от Bank of America Securities изчисли в четвъртък, че цената на труда за сглобяване и тестване на iPhone в САЩ ще възлезе на 200 долара на бройка, в сравнение с 40 долара в Китай.
Изпълнителният директор на Apple Кук също каза, че друг проблем е фактът, че американските работници нямат правилните умения. В интервю от 2017 г. Кук каза, че в САЩ няма достатъчно инженери от типа, които могат да вземат сложните дизайни от Apple, идващи под формата на компютърни файлове, и ги трансформират във физически обекти.
„Причината е поради количеството умения на едно място и вида на уменията“, каза Кук, когато го попитаха на конференция защо Apple произвежда толкова много в Китай.
Последният опит на Foxconn да премести значително производство в САЩ беше неупсешен.
Тръмп обяви инвестиция от 10 милиарда долара от Foxconn за изграждане на заводи в Уисконсин през 2017 г. Apple никога не е била официално свързана с местоположението на Foxconn в Уисконсин, но това не попречи на Тръмп да заяви, че Apple ще построи три „големи красиви завода“ в САЩ.
Foxconn промени няколко пъти плановете си за това какво ще произвежда заводът в Уисконсин, но в крайна сметка се спря на производството на маски за лице по време на пандемията – нищо общо с електрониката. Заводът на Foxconn в Уисконсин беше представен като осигуряващ 13 000 работни места, но създаде само 1 454 работни места.
По време на пандемията плановете за завода бяха изоставени и по-голямата част от съоръжението остава непостроено.
Apple работи с Foxconn през 2011 г., за да разшири производството на iPhone в Бразилия, за да избегне големите вносни мита в тази страна. Заводът все още работи днес и ще произвежда модели iPhone 16, за да помогне на Apple да заобиколи митата на Тръмп, според скорошни съобщения в бразилските медии.
Но дори и след като фабриката на стойност 12 милиарда долара заработи, повечето компоненти все още се внасяха от Азия и през 2015 г., четири години след обявяването на завода – смартфоните, произведени в Бразилия, се продаваха на дребно на два пъти по-висока цена от тези, произведени в Китай, според Ройтерс.
Последните усилия на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. – основният производител на чипове на Apple, обаче бяха по-успешни. Сега TSMC произвежда малки количества авангардни чипове в нова фабрика в Аризона, а Apple е ключов клиент.
Дори iPhone да могат да се сглобяват в Америка, голяма част от нещата, които влизат в един iPhone, идва от много страни по света, всички от които са обект на мита.
По-голямата част от частите в iPhone са произведени в Азия. Процесорът се произвежда от TSMC в Тайван, дисплеят се произвежда от южнокорейски компании като LG или Samsung, а по-голямата част от другите компоненти се произвеждат в Китай.
Според Мохан от Bank of America Securities Apple ще се сблъска с мита за повечето от тези части, освен ако не успее да осигури специални отстъпки за отделни части. Полупроводниците, които са сред най-ценните части в iPhone, в момента са освободени от мита.
Въпреки че Джобс отхвърли идеята за американски iPhone заедно с Обама, Кук засега избягва подобни категорични изказвания.
Вместо това той ръководи стратегията на Apple за взаимодействие с Тръмп, като той дори присъства на встъпването му в длъжност през януари. Apple също така обяви, че ще похарчи 500 млрд. долара в САЩ, включително за производство на някои ИИ сървъри в Хюстън.
По време на първата администрация на Тръмп стратегията на Кук проработи. Въпреки че Тръмп говореше изграждане на заводи на Apple в САЩ, технологичната компания успя да осигури временни изключения за много от своите продукти, произведени в Китай. Това означаваше, че Apple не трябваше да плаща тарифи за важни устройства като iPhone.
Офанзивата за спечелване на одобрение по време на първия мандат на Тръмп кулминира през есента на 2019 г., когато Apple разшири ангажимента си за сглобяване на Mac Pro на стойност 3000 долара във фабрика Flex извън Остин, Тексас. Тръмп обиколи фабриката с Кук.
Преди Apple да се ангажира с американски iPhone, компанията може да произведе някои продукти или аксесоари с по-малък обем в САЩ, за да очарова Тръмп, казват анализатори от Уолстрийт.
„Като се има предвид, че вече знаем, че администрацията на Тръмп е готова да преговаря, не бихме се изненадали да видим Apple да се ангажира с производство в малък обем в САЩ, подобно на ангажимента си от септември 2019 г. да произвежда новия Mac Pro в Остин, Тексас“, пише анализаторът на Morgan Stanley Ерик Уудринг в бележка до клиенти.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.