Digital age: Техно пробиви и открития

Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте редакторският подбор в седмичния ни обзор.

Магнит повдига самолетоносач

Снимка: Shutterstock

Международен екип завърши създаването на шестия и последен компонент на централния соленоид /разновидност на електромагнита/ за термоядрен реактор. Този свръхпроводящ електромагнит е толкова мощен, че може да издигне самолетоносач във въздуха. Той е част от международния проект ITER, посветен на изследвания в областта на термоядрената енергия. Постижението, описано като „забележително“ е резултат от сътрудничество между 30 страни и проправя пътя за сглобяването на реактора на площадката на ITER в Южна Франция. Както е отбелязано в проектното изявление, ITER служи като мащабна изследователска лаборатория, съчетаваща технологии за промишлен термоядрен синтез. Термоядреният синтез, който възпроизвежда реакциите, протичащи в дълбините на Слънцето, се счита за потенциално неизчерпаем и екологично чист източник на енергия. Успешното му развитие може не само да осигури на човечеството безопасно електричество, но и да отвори нови хоризонти в космическите изследвания, включително създаването на кораби с термоядрено задвижване
За да се предизвика термоядрена реакция, е необходимо да се създаде и задържи плазма, нагрята до 150 милиона градуса по Целзий - десет пъти по-гореща от ядрото на Слънцето. При такива температури плазмата би унищожила всеки материален обект, така че учените използват мощни магнитни полета, за да образуват „невидима клетка“, която да задържа горещото вещество. Централният соленоид на ITER, съставен от шест модула, тежи около 3000 тона и е висок 13 метра. Реакторът ITER ще бъде първият, при който плазмата ще започне да се самонагрява, навлизайки в състояние на „горяща плазма“. Очаква се централата да произвежда 500 мегавата електроенергия на цена от само 50 мегавата. Въпреки трудните отношения между участващите страни, проектът продължава да се развива. Европа, като приемаща страна, покрива 45% от разходите, докато Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Русия и Съединените щати допринасят с по 9%.

Торта-робот може да бъде изядена заедно със захранващата батерия

Снимка: Shutterstock

Международен екип представи на Експо 2025 в Осака, много необичаен десерт – многоетажна роботизирана торта, наречена RoboCake, с първата в света ядлива батерия. Лакомството е украсено с ядливи роботизирани мечета, направени от желатин, сироп и оцветители. Тези желирани фигурки с вкус на нар са оборудвани с вътрешна пневматична система, която им позволява да движат лапите и главите си. За да осигурят светлинните ефекти върху тортата, разработчиците са проектирали ядлива батерия, съдържаща активен въглен и витамин B2, кверцетин и шоколад. Батерията е напълно безопасна за консумация и осигурява захранване на светещите свещи върху тортата.

Създаването на RoboCake е част от изследователския проект RoboFood, чиято стойност се оценява на 3 500 000 евро. Проектът има за цел да проучи възможностите за ядливи продукти, които излизат извън обичайните рамки. Учените в областта на храните и експертите по роботика се стремят да намалят електронните и хранителните отпадъци. Освен за гастрономически цели, ядливите роботи биха могли да намерят приложение в спешното снабдяване с храна и здравеопазването. Например, те биха могли да се използват за доставяне на храна до труднодостъпни места, за доставяне на лекарства на хора с проблеми с преглъщането и дори на животни.

Инфразвукова технология е вероятен защитник на Земята от космически заплахи

Снимка: Shutterstock

Учен от лабораторията Sandia Labs, която работи с правителството на САЩ, демонстрира как съществуваща мрежа от сензори, базирани на инфразвук и  предназначени за откриване на потенциални атаки с ядрени оръжия, може да бъде адаптирана за планетарна защита. Иновативното използване на тази технология би могло да осигури защита срещу потенциални опасности от космоса, включително технически части, нефункциониращи спътници и други космически отломки, които в момента обграждат планетата. Тъй като се очаква бъдещите мисии да увеличат обема на опасните материали и  биха могли да причинят щети, ако паднат на Земята, използването на инфразвукова технология за определяне къде и кога може да падне даден обект може да се окаже все по-ценна. Тази технология би могла да предпази и от природни обекти, като падащи метеори, или може би обекти, умишлено изстреляни към наземна цел в бъдеща космическа война.
Изследователите обясняват как работи инфразвуковата технология, която е в основата на световната сензорна мрежа. „ Световната мрежа от инфразвукови сензори е проектирана да открива малки смущения в атмосферата, включително сигнали от събития, случващи се на хиляди километри разстояние. Тези сензори са много чувствителни по дизайн. Тъй като инфразвуковите технологии проследяват сигналите във времето, те имат уникални възможности за изчисляване на ъгли и местоположения на влизане.
Тяхната ефективност се състои в способността им да откриват много фини промени в атмосферното налягане, причинени от отдалечени импулсни източници. Те засичат и ъгъла, с който дадени космически обект навлиза в земната атмосфера и това влияена възможностите на сензорите „да го видят“.  Резултатите са важни, защото са първите, които правят разлика между траекториите на всеки приближаващ обект.

Япония разработва релсово оръдие за борба с хиперзвукови ракети

Снимка: Shutterstock

Японските военни разработват релсово оръдие за противодействие на хиперзвукови ракети. Работата се обезпечава от Агенцията за логистика и материално-техническо осигуряване на армията. Работата по създаването на релсово оръдие в Япония се води от 2016 г. и е част от стратегия за противодействие на хиперзвукови ракети и други високоскоростни ударни оръжия. Информацията за напредъка на работата е строго класифицирана, но е известно, че най-новият прототип на релсовото оръдие е тестван на борда на кораба JS Asuka на Японските морски сили за самоотбрана.

Релсовото оръдие е изстреляло 40-милиметров снаряд с тегло 320 грама. Скоростта на полета е била 6,5 Мах, като всеки изстрел е изисквал около 5 мегаджаула енергия с перспективата тази цифра да се увеличи до 20 мегаджаула. Досега всички предишни опити за създаване на действащо релсово оръдие в редица страни, включително САЩ, са завършили с неуспех. Една от причините е била невъзможността да се създаде система за захранване с отвеждане на топлината, генерирана по време на изстрела, и да се минимизира цялата система, което би позволило релсовото оръдие да бъде разположено на кораби и други компактни бойни платформи. За да се борят ефективно с хиперзвукови ракети, японските инженери ще трябва да създадат „умни“ снаряди от нулата, които могат да се насочват и маневрират при преследване на цел в реално време – по същество, да разработят система за насочване от следващо поколение. Бордовата електроника на снаряда трябва да е готова да издържи на чудовищни ​​претоварвания до 30 000 G.

Луксозен аеромобил AltoVolo обещава 800 км пробег със скорост от 350 км/ч.

Снимка: Shutterstock

Лондонският стартъп AltoVolo представи прототип на триместния самолет Sigma eVTOL с обхват над 820 км и крейсерска скорост до 350 км/ч – с ниво на шум с 80% по-тихо от това на хеликоптер. За сравнение, електрическото въздушно такси Midnight на Archer Aviation е с над 100 км/ч по-бавно и може да прелети малко над 160 км с едно зареждане. За разлика от конкурентите си, които са фокусирани върху производството на въздушни таксита, AltoVolo залага на заможни клиенти, които се нуждаят от частен самолет, който бързо ще ги достави, например, от покрива на офис или морава близо до къща до яхта. Ширината на Sigma е 4,8 м, теглото е 980 кг. Той е оборудван със силова установка с мощност 1608 к.с. Смяната на режимите на полет - излитане/кацане/хоризонтален полет - се осигурява от патентована система за въртене на електродвигатели. Според AltoVolo, тестовете на прототипа са завършени успешно, следващата стъпка е създаването на пълномащабно експериментално устройство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ