Знаменит учен смята, че имаме нужда от повече философи, работещи по големи въпроси около ИИ

Знаменит учен смята, че имаме нужда от повече философи, работещи по големи въпроси около ИИ

Математикът и учен Стивън Волфрам е израснал в семейство с майка, която е била професор по философия в Оксфордския университет. По тази на младини причина той не е искал да има нищо общо с темата. Днес обаче един по-възрастен и може би по-мъдър Волфрам иска да внесе част от тази дълбока философска строгост в изследванията на ИИ, за да ни помогне да разберем по-добре проблемите, които вървят ръка за ръка с развитието на технологията, пише TechCrunch.

Волфрам беше нещо като дете чудо, публикувайки първата си научна статия на 15 години и завършвайки докторска степен в Калифорнийския технологичен институт на 20 години. Неговата работа включва интересна смес от наука, математика и компютри: той разработва Mathematica, Wolfram Alpha и Wolfram Language -мощен език за изчислително програмиране.

„Основната ми работа в живота, заедно с фундаменталната наука, е изграждането на нашия изчислителен език Wolfram с цел да имаме начин да изразяваме неща числово, което е полезно както за хората, така и за компютрите“, казва Волфрам пред TechCrunch.

Тъй като разработчиците на ИИ започват да мислят по-задълбочено за пресечната тока между компютрите и хората, Волфрам казва, че това се превръща в много по-философско упражнение, включващо размисли над последиците, които този вид технология може да има върху човечеството. Този вид мислене е свързано с класическата философия.

Например, когато започнете да говорите за това как да поставите рамки на развитието на ИИ, това са по същество философски въпроси. „Понякога в технологичната индустрия, когато хората говорят за това как трябва да настроим това или онова нещо с ИИ, някои може да кажат: „Е, нека просто да накараме ИИ да направи правилното нещо.“ И това води до въпроса „Какво е правилното нещо?'” А определянето на морален избор е философско упражнение“, казва той.

Волфрам споделя, че е имал „ужасяващи дискусии“ с компании, които пускат ИИ в света, очевидно без да мислят за неговия ефект. „Опитът за Сократова дискусия относно това как мислите за тези въпроси показва степента, в която хората  всъщност не мислят ясно за тези въпроси. Не знам как да разреша тези проблеми. Това е предизвикателството. Това обаче е и мястото, където тези видове философски въпроси са от актуално значение“, категоричен е той.

Според него на учените като цяло им е трудно да мислят за нещата във философски термини. „Едно нещо, което забелязах, е, че когато говорите с учени и говорите за големи, нови идеи, те намират това за дезориентиращо, защото в науката това обикновено не се случва“, казва Волфрам. „Науката е нарастваща област, в която не очаквате, че ще се сблъскате със съществено различен начин на мислене за нещата“, добавя той.

Ако основната задача на философията е да отговори на големи екзистенциални въпроси, той смята, че навлизаме в златната ера на философията поради нарастващото влияние на ИИ и всички въпроси, които той повдига. Според него много от въпросите, пред които сега сме изправени от ИИ, всъщност са в основата си традиционни философски въпроси.

„Ако изкуственият интелект управлява света, как искаме да прави това? Как мислим за този процес? Какъв е видът модернизация на политическата философия по времето на ИИ?“ Това са неща, които се връща към основополагащи въпроси, за които говори Платон“, казва той пред студенти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
Главчев смени Калин Стоянов като вътрешен министър. Радев обяви датата на предсрочните избори
Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Тръмп: Мъск няма да има време да бъде част от кабинета ми в Белия дом, но може да консултира
Почина бившият треньор на Англия, легендарният Свен-Горан Ериксон
Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години
Ikea пуска онлайн пазар за стоки втора употреба