Знаменит учен смята, че имаме нужда от повече философи, работещи по големи въпроси около ИИ
Математикът и учен Стивън Волфрам е израснал в семейство с майка, която е била професор по философия в Оксфордския университет. По тази на младини причина той не е искал да има нищо общо с темата. Днес обаче един по-възрастен и може би по-мъдър Волфрам иска да внесе част от тази дълбока философска строгост в изследванията на ИИ, за да ни помогне да разберем по-добре проблемите, които вървят ръка за ръка с развитието на технологията, пише TechCrunch.
Волфрам беше нещо като дете чудо, публикувайки първата си научна статия на 15 години и завършвайки докторска степен в Калифорнийския технологичен институт на 20 години. Неговата работа включва интересна смес от наука, математика и компютри: той разработва Mathematica, Wolfram Alpha и Wolfram Language -мощен език за изчислително програмиране.
„Основната ми работа в живота, заедно с фундаменталната наука, е изграждането на нашия изчислителен език Wolfram с цел да имаме начин да изразяваме неща числово, което е полезно както за хората, така и за компютрите“, казва Волфрам пред TechCrunch.
Тъй като разработчиците на ИИ започват да мислят по-задълбочено за пресечната тока между компютрите и хората, Волфрам казва, че това се превръща в много по-философско упражнение, включващо размисли над последиците, които този вид технология може да има върху човечеството. Този вид мислене е свързано с класическата философия.
Например, когато започнете да говорите за това как да поставите рамки на развитието на ИИ, това са по същество философски въпроси. „Понякога в технологичната индустрия, когато хората говорят за това как трябва да настроим това или онова нещо с ИИ, някои може да кажат: „Е, нека просто да накараме ИИ да направи правилното нещо.“ И това води до въпроса „Какво е правилното нещо?'” А определянето на морален избор е философско упражнение“, казва той.
Волфрам споделя, че е имал „ужасяващи дискусии“ с компании, които пускат ИИ в света, очевидно без да мислят за неговия ефект. „Опитът за Сократова дискусия относно това как мислите за тези въпроси показва степента, в която хората всъщност не мислят ясно за тези въпроси. Не знам как да разреша тези проблеми. Това е предизвикателството. Това обаче е и мястото, където тези видове философски въпроси са от актуално значение“, категоричен е той.
Според него на учените като цяло им е трудно да мислят за нещата във философски термини. „Едно нещо, което забелязах, е, че когато говорите с учени и говорите за големи, нови идеи, те намират това за дезориентиращо, защото в науката това обикновено не се случва“, казва Волфрам. „Науката е нарастваща област, в която не очаквате, че ще се сблъскате със съществено различен начин на мислене за нещата“, добавя той.
Ако основната задача на философията е да отговори на големи екзистенциални въпроси, той смята, че навлизаме в златната ера на философията поради нарастващото влияние на ИИ и всички въпроси, които той повдига. Според него много от въпросите, пред които сега сме изправени от ИИ, всъщност са в основата си традиционни философски въпроси.
„Ако изкуственият интелект управлява света, как искаме да прави това? Как мислим за този процес? Какъв е видът модернизация на политическата философия по времето на ИИ?“ Това са неща, които се връща към основополагащи въпроси, за които говори Платон“, казва той пред студенти.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.