10 прости, но работещи правила за успешна кариера

10 прости, но работещи правила за успешна кариера

Всеки, който иска да гради успешна кариера, се нуждае не само от време, а и от възможности. Също и от способности да се възползва от тях. Лесно е да се каже, но в реалността много от тези възможности биват пропускани заради елементарни грешки. Прочетете тези прости правила. Те ще ви помогнат да оцените доколко сте ефективни в стремежа си да постигате професионални успехи.
 
1. Стремете се винаги да получавате удоволствие от работата си
Човекът е устроен така, че по-лесно получава удоволствие от нещо, ако има и изгода от него. Ако вашата работа започва да ви омръзва, потърсете друг смисъл в нея: повишавайте квалификацията си, обучавайте колеги, усвоявайте гранични професии или дейност. Усъвършенствайте се до степен „мога да го правя със затворени очи", водете си личен регистър на грешките, подобрявайте отношенията с клиентите и колегите, предлагайте рационални решения, подобрявайте бизнес процесите, добавяйте творчески нюанси, учете се да сте в състояние на медитация по време на работа, размишлявайте над важни житейски въпроси или работете така, че да поддържате силите си в баланс. Станете Майстор. Бъдете интересен за колегите си. Изчерпали сте всички изброени възможности? Започнете да си търсите друга работа.
 
2. Отказвайте на клиента от чуждо име
Отказът може да повлияе на кариерата и авторитета ви. Но трябва да се отказва, когато случаят го изисква! Вежливо се позовавайте на висшестоящото началство, инструкции, разпореждания. Лично вие бихте направили каквото е нужно, но, уви, правилата са си правила – нали така?! За съжаление, това е проблем от компетенциите на ръководството, а то вече е взело принципно решение по такива теми и няма как да се върви против установения ред. Ето ви удобната форма за отказ, от която няма да пострадате! А и ще съхраните както собственото си самочувствие, така и нормални отношения с клиентите.
 
3. Поддържайте няколко варианта на професионална биография
Притежавате много умения и качества? Но пък сте наясно, че някои работодатели се отнасят подозрително към широките специалисти. Не е беда. Напишете няколко варианта на професионална биография, в различни формати, с различно съдържание – както разширено, така и тясноспециализирано. Използвайте варианта, който е най-подходящ за конкретния работодател. Периодично публикувайте свои CV-та на специализирани сайтове. Но никога не го правете, ако не искате да напускате настоящата си месторабота.
 
4. Отказвайте предложения, в които е интересна само заплатата
В кариерата не всичко е пари, а и те винаги спазват правилото да следват победителите. Затова търсете работа, пълна с творчество, нови проекти и вълнуващи експерименти - всичко, което ви позволява да се разгърнете. Обръщайте внимание на предложения, където може да научите нещо ново. Това ви гарантира продължителен интерес към работата.

5. Заплатата обсъждайте най-накрая

На интервю за работа подробно изследвайте бъдещата си дейност. Узнайте какво очакват от вас на новото място. Определете какви са възможностите - както за изявата ви като професионалист, така и за повишаване на личните ви нива на компетентност. И чак тогава отворете темата за размера на заплатата.

6. Проявявайте активност при събеседване

 За да се „продадете” изгодно, трябва да покажете, че можете да се справите с това, което очакват от вас, но и че имате още потенциал в резерв. Друг е въпросът какви дивиденти ще извлечете. Възможно е в крайна сметка да се договорите за по-висока заплата, но също така е възможно тя да върви в комплект с по-разширена зона на отговорности. Но, докато все още сме на преговорите, да не забравим: бъдете внимателни и умело управлявайте диалога. Не прекъсвайте този, който ви интервюира, защото може да реши, че сте прекалено компентентни, а оттам и самонадеяни. Тоест, има риск, да не бъдете оценени по достойнство.
 
7. Бъдете този, който решава проблемите, а не който ги създава
Едни търсят възможности, други - причини. Постарайте се да бъдете от първите. Такива хора са особено ценни във всяка компания, за всеки работодател. Ако успеете да покажете това свое качество и на интервюто за работа, то непременно ще бъде забелязано.
 
8. Дръжте се като успешен човек, дори и да сте допускали грешки
Успешността има притегателна сила. Проявява се във всичко – в погледа, в маниера на говор, в осанката, в умението да се решават конкретни казуси. Работете над себе си, станете този, който привлича другите, създава екип, подпомага развитието на системата, този, който е двигател.
 
9. По-добре си вършете работата навреме, отколкото идеално
Перфекционизмът в повечето случаи пречи, отколкото помага. Навреме свършената работа е далеч по-ценно постижение от идеално изпипаната. Научете се да намирате златната среда във всичко. Бъдете професионалисти, но не за сметка на сроковете. Това буди повече уважение от отвлечения идеал за съвършенство.
 
10. Който добре почива – добре работи
Не забравяйте, човекът не е синоним на перпетум мобиле. Времето, отредено за почивка, е за активен и пълноценен отдих. Прекарвайте го интересно, обръщайте достатъчно внимание на начините, чрез които най-добре релаксирате, грижете се за здравето си. Тогава работоспособността и настроението ви ще са заразителни за другите. Шефът обича това!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ