3 тайни за наемане на супер таланти

3 тайни за наемане на супер таланти

3 тайни за наемане на супер таланти

На 24 години Джъстин Йошимура е натрупал доста постижения, заслужаващи похвала. Той е сериен предприемач, напуснал гимназията на 16 години, за да основе първата си компания, след като успява да убеди приятелите си да инвестират парите си.

Преди три години продава CellsWholesale.com, която описва като "eBay за мобилни телефони", на частни инвеститори, когато приходите на компанията вече били достигнали над 9 млн. долара. Последният проект на Йошимура е 500friends, която основава през 2009 г. с цел да помогне на търговците на дребно, като стимулира клиентите да пишат коментари, да публикуват снимки чрез Instagram или да печелят точки за лоялност чрез сваляне на мобилно приложение.

Йошимура е абсолютно наясно с тайната на успеха си. Разбира се, той работи усилено и има набито око за възможностите на пазара, но това, с което най-много се гордее,  е способността му да наема и задържа най-добрите таланти. „Повечето хора, които работят за мен, са много по-умни от мен”, коментира Йошимура. Ключът към успеха? „Аз наемам най-добрите хора, на които мога да имам доверие, че ще си вършат работата.”

В резултат на необикновените умения на Йошимура през настоящата година 500friends е достигнала 10 млн. долара рисков капитал, приходи от 2,8 млн. долара и очаква да завърши 2013 г. с 6 млн. долара - и всичко това с екип от едва 22 служители. Платформата има стабилен ръст и разширява клиентската си база, някои от клиентите са: Hotels.com, ShoeBuy.com, L’Oreal и American Greetings.

Но каква е тайната на успеха му? Ето трите тайни на Йошимура за наемане на добър персонал.

Бъдете наясно със себе си. „Аз съм добър в изграждането на продукти и създаването на екипи, но не съм добър писател, нито голям инженер", коментира Йошимура. „И нямам абсолютно никакви притеснения за това”. Той убеждава своя съосновател Хонг Ху, когото той нарича „най-добрия инженер, който някога съм срещал", да се откажа от магистърска програма в UC Berkeley и да се присъедини към него в 500friends. После кани технически директор от Digitas и търговски директор от Webloyalty, които да се занимават с неща, с които самият Йошимура е бил сигурен, че няма да се справи добре.

Този човек може да гласува доверие и го цени повече от всичко. Тъй като Йошимура дава на своите служители голяма свобода, доверието е от ключово значение. „Ние ще платим на хората да направят тестов проект за нас”, коментира Йошимура. Той търси признаци, че кандидатите няма да позволят на егото си да им попречи да си вършат работата. „Ако кажете на хората за проблема, който се опитвате да разрешите, подходящия служител ще зададе много задълбочени и дълбокомислени въпроси, за да разбере за какво става дума, какво е свършено и какво не е. И това е добър знак, че на такъв тип човек може да се има вяра”, допълва младият предприемач.

Вземайте решение бързо. „Ако някой ви каже, че не е допускал грешка при наемане на персонал, това означава, че е допуснал по-слабите играчи да останат в организацията му”, споделя Йошимура. 500friends има своите грешки при наемането на хора. Шефовете на големи компании, които не се вписват в средата на стартираща фирма, хора с големи автобиографии, които не могат да се ориентират бързо или трябва някой постоянно да им стои на главата за допълнително мнение – такива хора понякога се появяват в 500friends, но не се задържат за дълго. „Обикновено поправяме грешките си при наемане в рамките на 60 дни”, казва Йошимура. За стартиращия бизнес е особено важно да се отървеш бързо от неподходящ служител , тъй като всеки член на екипа силно засяга фирмената култура и ефективност.

В крайна сметка, казва Йошимура, всеки път, когато компанията успее да наеме ярък служител, тя увеличава способността си да задържа и да наеме още чудесни служители. А-играчите искат да играят с А-играчи и в 500friends това са единствените видове наети лица, които ще дадат всичко от себе си, за да може компанията да остане в траекторията на растежа, което ще удовлетвори нейните основатели и инвеститори.

Източник: Open Forum

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ