6 въпроса, които трябва да зададете, преди да кажете "Да!" на работата

6 въпроса, които трябва да зададете, преди да кажете Да! на работата

Всеки ден срещам кандидати, които си търсят работа. Разговарям както с хора, които не са работили от години, така и с такива, които сменят позициите като носни кърпички. Това може да е както заради личния им избор, така и заради необходимост, която ги принуждава да търсят все нови и нови места. Ако сте разработчик на Java или инженер на iOS например, трябва да поддържате уменията си на гребена на вълната, ако искате да оцелеете в бързо променящия се технологичен свят. По тази причина подобни специалисти често сменят работата си почти всяка година. Ако сте на държавен пост обаче, може и никога да не се преместите.

Онзи ден се срещнах с една дама, която не сменя работата си много често и се чувстваше много неудобно на интервюто. Тя ме накара да се замисля за нещо важно. Преди да кажете „Да” на оферта за работа, трябва да се поинтересувате от няколко основни неща. Ето 6 от тези въпроси, които трябва да зададете, преди да приемете предложението.

1. Защо аз? Съвсем сериозно. Има някаква причина, поради която искат да наемат точно вас. Ако се надявате да успеете в тази компания, трябва да разберете какво се очаква от вас като принос.

2. Какви са очакванията ви към мен? Често се случва така, че работодателят очаква много повече, отколкото реално давате. Сега ви казват, че искат да работите за тях. А вие искате ли? Имате ли времето и желанието да вършите онова, което ще искат от вас всеки ден? Ако работодателят очаква да оставате в офиса, докато всичко не бъде свършено, а вие трябва да се прибирате до 5, за да бъдете със семейството си, значи това място не е за вас.

3. Как ще изглежда отделът след година? Значи искат от вас да кажете къде се виждате след 5 години. А защо и вие не им върнете въпроса? Ако ще работите в продажбите например, какви интересни неща ще се случат там и как компанията ще подпомогне усилията ви? Разберете колкото се може повече за това, което ви чака за в бъдеще.

4. Какъв е мениджърският ви стил? Може би са ви споменали за това, но все пак постарайте се да разберете дали управленският стил в компанията отговаря на личните ви предпочитания. Някои например имат нужда непрекъснато да бъдат надзиравани. Други държат да бъдат оставени на мира да си вършат работата. Вие от кои сте? Ще можете ли да работите с бъдещите си шефове? Защото различните стилове на работа могат както да се допълват, така и фатално да си пречат.

5. Защо е свободен този пост? Има някаква причина компанията да наема нов човек. Да се надяваме, че не става въпрос за позиция от типа „въртяща се врата”. Може да се окаже, че продуктът им е твърде труден за продаване или че целите им са нереалистични и в резултат на това текучеството е огромно. А може и да комбинират две роли в една позиция, за да си намалят разходите – тогава трудът ще бъде непоносимо тежък. Длъжни сте да разберете отговора на този въпрос.

6. Какви хора повишавате? Ако ще влизате в дадена компания и искате да правите повече пари за в бъдеще, трябва да знаете колко реалистични са тези очаквания. Дали стартовата ви заплата ще остане непроменена през цялото време, докато сте там, без значение какви усилия полагате? Не всички са доволни от такова положение. Какво се очаква от вас, за да ви повишат? Трябва да знаете и това, за да не се разстройвате, когато нещата не вървят напред. Разберете също така от колко време работят там основните им служители.

Уил Томсън, Business2Community

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ