9 професионални сфери на бъдещето
Глобализацията и новите технологии изменят с бързи темпове вътрешните и международни пазари. В резултат университетите излъчват хиляди висшисти с образование не толкова приложимо и модерно, както преди 5 години. Същевременно, най-добрите учебни институции създават съвършено нови специалности.
Американските автори в usnews.com изброяват 9 „горещи” професионални сфери, свързани с университетски специалности, върху които има повод да се замислят младежите и родителите. Става дума за следното:
• Биомедицинско инженерство. Според американското Бюро по трудова статистика използването на науката и технологиите за преодоляване на телесни болки ще бъде най-бързо развиващото се професионално поле в Америка между 2008 и 2018 г., с приблизителен ръст от 72%. Този вид професионалисти ще бъдат в недостиг и нужни по целия свят.
• Проектиране на компютърни игри. Софтуерните инженери, специализирани в дизайна на компютърни игри, до 2015 г. ще съставят глобална индустрия от 82,4 милиарда долара. Стойността на професионалната им област ще бъде 50% по-голяма спрямо 2010 г., когато пазарът им бе оценяван на 55,5 милиарда.
• Науки за околната среда/устойчивото развитие. Енергията, водата, храната и климатът ще бъдат определящите проблеми на 21 век.
• Информация в здравеопазването/информационен мениджмънт. Очаква се недостиг на лекари и засилване на дебата за качествата на здравеопазването по целия свят. В този смисъл ще бъдат търсени специалисти, които могат да помогнат на пациентите да се сдобиват, да ръководят и използват информация така, че да подобряват здравето си и да управляват изгодно личните си финанси.
• Вътрешна сигурност. Военни. Специалисти в борбата с тероризма.
• Информационно застраховане/киберсигурност. Дигиталните платформи се подобряват, а с тях и набезите на хакери, киберпрестъпници и крадци на данни в интернет. Специалистите в киберзащитата са се увеличили в САЩ десетократно в последното десетилетие, твърди американската Национална агенция за сигурност.
• Нанотехнологии. Очаква се пазарът на завършилите тази специалност в света до 2015 г. да възлезе на общо 2,4 трилиона долара. 2 милиона такива специалисти в тази област ще бъдат назначени в САЩ до 2020 г., прогнозират наблюдатели. От нанотехнологиите се очаква да направят мостовете и сградите на бъдещето по-леки и по-здрави.
• Нови медии. Работа с дигиталните комуникации в смартфони, таблети. Никой не може да предвиди накъде ще се запъти развитието на джаджите, но е едно е сигурно: те ще осигурят работа на филмови продуценти, аниматори, журналисти и рекламисти.
• Публично здраве. От тези експерти се нуждаят правителствени агенции, компании от здравния сектор и фармацевтиката, доставчици на здравни услуги. Този учебен профил вече се поддържа от средни училища в САЩ и други страни и може да доведе до заемане на добра начална позиция в здравно заведение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.