Брой до 6!

Брой до 6!

Наскоро се натъкнах на тази потресаваща статистика. Всеки ден взимаме средно по 217 решения, свързани с храненето. Дали тогава е някаква изненада, че ние толкова често правим лош избор какво да ядем?

Самият акт на вземане на решение, казва изследователят Рой Бауместер, постепенно изчерпва способността ни да го правим добре. Започваме да изпитваме нещо, наречено "умора от решения." Още по-лошото е, че често дори не осъзнаваме тази умора.

Ето как мозъкът компенсира: около 95% от времето той взема решения автоматично, по навик или в отговор на външен натиск. И така, какво би било, ако умишлено взимаме по-добри решения в света на безкрайните възможности, пита мениджмънт авторът Тони Шварц в блога си.

Отговорът започва със самосъзнание. Първото ни предизвикателство е да устоим на предизвикателството да бъде реактивни. Много от нашите най-лоши решения се появят, след като сме били задействани - което означава, че нещо или някой ни тласка в негативна емоция и ние реагираме инстинктивно, подхранвани от хормоните на стреса в състояние на борба или бягство.

Това не е много полезно в ежедневието. По-голямата част от времето има повече смисъл да се живее според златното правило: Каквото и да се чувствате принудени да правите, не го правете.

Ако реагираме на принудата, ние не правим умишлен избор. Това най-вероятно ще влоши проблема и ще ни подтикне към грешното решение.

Тук са трите най-важни ключа за вземането на наистина добри решения:

1. Първият ключ е да не вземате лоши решения. Това започва с работа над самосъзнанието–бъдете по-внимателни към знаците, които ви сигнализират, че сте заплашени но някакъв начин. Най-честите от тях са стягане в някоя част на тялото, по-учестено дишане, както и появата на гняв или страх. Интензитетът на емоцията не е причина да вземете каквото и да е решение.

Вместо това, когато можете да разпознаете това, което се случва в тялото ви, дишайте дълбоко и бройте до 6. Всичко, което се опитваме да направим в този случай, е да спечелим време, за да се успокоим и да започнем да разсъждаваме трезво.

2. Следващото предизвикателство при вземането на добри решения е култивирането на перспектива. Твърде често ние правим късогледи избори, без да отчитаме последиците. Едно от решенията е да планирате най-важната работа възможно най-рано през деня, когато обикновено имате най-много енергия и най-малко натрупани задачи.

3. Най-трудното предизвикателство, пред което всички ние сме изправени е да вземем правилното решение - особено, когато то не служи непосредствено в наш личен интерес. Тогава вземането на правилното решение може да включва жертва и дискомфорт. Важно е да прецените всички страни и елементи, свързани с избора ви.

Помислете за момент как взимате решения? Как реагирате на негативните емоции и колко често им позволявате да направляват решенията ви.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ