Верните въпроси, които да зададете на кандидат за работа

Верните въпроси, които да зададете на кандидат за работа

След като сте прегледали кандидатите за свободна позиция, ще изберете двама или трима, които да поканите на интервю. Какви въпроси да им зададете? Какви отговори да очаквате? Как ще разберете кой точно да наемете? Независимо дали работите в голяма компания с HR отдел или сте собственик на малка фирма с няколко служители въпросите, които трябва да зададете, са едни и същи.

Въпросите, които трябва да зададете

Вие искате да зададете въпроси, които във възходяща степен на важност да ви дадат информация: 1) дали човекът има нужните умения за работата, 2) как работи под напрежение, 3) доколко ще се вмести в екипа.

Може ли да се справи с работата

Това вероятно са най-лесните въпроси. Виждали сте автобиографията на човека, така че имате представа дали с основание претендира, че притежава нужните качества. Задайте няколко въпроса, за да проверите написаното в CV-то.

  • Виждам, че сте управлявали финансите на три филиала. Коя беше най-трудната част от интегрирането им?
  • Докато бяхте маркетинг мениджър на компанията X какви бяха стъпки при планирането на годишния бюджет за маркетинг?
  • Виждам, че работите с програмен език Х. Как ще свържете индексирано променливо поле, за да се покаже на маусовър?

Обърнете внимание, че всичките въпроси питат как, кой или какво. На тях не може да се отговори с да или не. Слушайте внимателно отговорите и наблюдавайте колко бързо отговарят кандидатите. Колко пълни и правилни са отговорите и дали наистина точно отговарят на зададения въпрос, или сменят темата, за да отидат на някоя по-позната за тях област.

Колко добре се справят под напрежение

Това е областта, в която повечето мениджъри се затрудняват да задават добри и удачни въпроси, но те са по-важни от тези за професионалната компетенция. Човек с неохота приема ролята на „лошия тип”, който поставя другите под напрежение. Все пак почти не съществува професия, която да не подлага служителите на стрес от време на време. Всеки може да се справи добре в спокойна среда. На вас обаче ви трябват хора, които действат добре, когато нещата се объркат или станат твърде сложни. За да идентифицирате кой кандидат ще се справя най-добре под напрежение, поставете тежки, стресиращи въпроси.

  • Какво ви прави по-добър за тази работа от всички останали кандидати?
  • Разкажете ми за някоя стресираща ситуация, която се е появявала многократно на предходната ви работа. Как се справяхте с нея?
  • С кой колега от старата ви работа не се разбирахте? Какво правехте по въпроса?

Отново най-важното тук е да наблюдавате колко бързо, точно и пълно отговарят на въпросите ви. Ако някой кандидат ви каже, че никога не е бил под стрес, трябва да избягвате този човек. Той или лъже, или е далеч от действителността. А ако някоя кандидатка ви каже, че се разбира страхотно с всичките си колеги и никога не е имала конфликт с никого, поискайте повече информация. Тя е или светица, или слабохарактерна.

Един много добър въпрос е: Какво мислите за нашия уебсайт? Това, от една страна, дава информация дали човекът е отделил време да разгледа сайта и да се запознае с компанията, а от друга, показва как реагира кандидатът, като е притиснат с такъв директен въпрос.

Как ще се впишат в колектива

При еднакво квалифицирани кандидати това е най-важното. Трябва ви някой, който ще се впише в екипа и ще бъде производителен, някой, който ще допринесе, а няма да предизвиква разсейване. Все пак бъдете внимателни. Не търсите „най-милия” човек. Трябва ви този, който ще се впише най-добре. Освен характера трябва да оцените навиците на работа, набор от допълнителни умения и къде екипът ви се нуждае от помощ.

В една по-тиха и спокойна офис среда един шумен и експанзивен новоназначен служител вероятно ще намали производителността на екипа, защото колегите му ще са заети да наблюдават новоназначения и тихичко да обсъждат помежду си защо този човек е толкова шумен. От друга страна, именно такъв човек може да съживи екипа и след време да изстреля производителността му до топ нива.

Ако всички от екипа идват на работа между 8:30 и 9:00 и остават до 18:00 ще бъде много трудно за новоназначения да се впише, ако винаги идва към 6:30 или 7, за да може да си тръгне към 15:00.

Следете внимателно въпросите и отговорите

Когато интервюирате кандидати за отворена позиция за работа, трябва да задавате въпроси, чрез които да се уверите, че кандидатът може да се справи с работата си. Но още по-важно е да проверите дали човекът може да работи под напрежение и как ще се впише във вашия екип.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ