Дайте шанс на екипното лидерство

Дайте шанс на екипното лидерство

Лидерството е тема, която вълнува мнозина, но малцина успяват да усвоят уменията, необходими за добрия лидер. Знаем колко са важни лидерите за организациите, но знаем също така и че тяхната работа се извършва в динамични, сложни ситуации, в които много от нещата, които са давали резултат в миналото, вече нямат същата ефективност. Брайън Симс от SeedBed представя пет от най-противоречащите на интуицията елементи, от които зависи ефективното лидерство днес.

1. Ръководете, следвайки

Забелязали ли сте, че всички лидерски постъпки от живота на Исус Христос, описани в Библията, са предшествани от смирената му способност да следва някого другиго? Евангелието на Йоан припомня, че Исус говори и действа само след откровение от Бог. Е, щом това важи за Исус, защо да не важи и за нас? Всяко действие на лидера трябва да бъде диктувано от желанието му да следва редица принципи, ценности и правила, които съчетават в себе си стратегията, която поставя на първо място интересите на организацията – не на ръководителя й.

2. Напрежението е важно

Много лидери смятат, че тяхна основна роля е да облекчават напрежението и да премахват препятствията. Ами ако това са вашите най-ценни съюзници по пътя към успеха? Напрежението ни държи будни, активни, а проучвания показват, че то е абсолютно незаменимо, когато искаме да мислим творчески и да се самоусъвършенстваме. Без напрежение в организацията се настанява дух на безразличие – враг №1 на продуктивността и позитивната промяна. Превърнете напрежението в свой приятел, защото то е най-важният катализатор за успеха.

3. Създавайте благоприятна среда

Напрежението действа благотворно само тогава, когато се случва в правилната среда. Служителите ви трябва да усещат непрекъснато, че работят в здравословна и подкрепяща ги обстановка. Много лидери пренебрегват значението на работния климат. В книгата си „Петте проблема на екипите” Патрик Ленчони показва, че доверието, здравословните конфликти, високата степен на отдаденост, отговорността и фокусирането върху резултатите са елементите, без които не можем да имаме добра екипна атмосфера и продуктивност.

4. Карайте служителите да учат заедно

Често срещано – и погрешно – твърдение е, че лидерът трябва да има решение за всичко. Затова, когато лидерите не знаят какво да направят в дадена ситуация, те често симулират компетентност. Това е капанът на „Синдрома на спасителя”. Ако сте изправени пред проблеми, за които още нямате решение, може да избегнете този капан, като създадете условия, в които хората, които ръководите, да могат по-добре да общуват и учат заедно. Така ще им дадете ресурса да намират сами решения по компетентността си, а не да очакват всичко от вас. Тази стъпка противоречи на интуицията, защото ролята ви на лидер се променя от тази на човек, който контролира всички решения, към тази на личност, чиято цел е да даде на останалите властта сами да правят това.

5. Групово лидерство

Ако следвате тези съвети, ще достигнете до една нова форма на управление – споделеното лидерство. В правилната среда се ражда колективна творческа енергия, когато използвате умно напрежението и увеличавате знанията, уменията и отговорностите на отделните членове на екипа. Резултатът от това е независимостта на всички чаркове от голямата машина. Повечето лидери се боят от такъв сценарий, защото той противоречи на представата им за лидера като позиция. Но ако една организация разчита основно на позиционираните си лидери, тя сериозно ограничава възможностите си да изпълни успешно своята мисия. Екипният подход към лидерството е сериозно предизвикателство към позицията на ръководителя, но той успешно мобилизира всички членове на организацията да дадат всичко от себе си в името на една обща, споделена цел. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ