Дейвид Арклес: Стимулирайте младите да се обучават!

Дейвид Арклес: Стимулирайте младите да се обучават!

Едно от най-важните неща за България е да привлече чуждестранни инвеститори. Такова мнение изрази Дейвид Арклес, световноизвестен експерт в областта на пазара на труда и бивш президент корпоративни и правителствени отношения в Manpower Group, по време на бизнес закуска, организирана от Американската търговска камара в България със съдействието на Manpower България. На дискусията присъстваха представители на работодатели, синдикати, Министерство на труда и социалната политика, Агенция за заетостта, консултантски агенции за човешки ресурси, университети и други.  Дейвид Арклес представи тенденциите в световен мащаб и отправи препоръки към работодателите и институциите за подобряване на пазара на труда.

По думите на есксперта страната ни трябва да привлече компании, като заявява: „гарантираме ви, че имаме едни от най-големите интелекти, едни от най-добре обучените млади хора, едни от най-добрите технически умове и инженери в света. Не в Европа, не на Балканите, а в света. Това е начина, по който да привлечете директни чуждестранни инвестиции и вие можете да го направите. Това, което ви трябва, за да го постигнете е много повече професионално обучени хора в тази страна. Трябва да стимулирате младите хора да преминат през необходимото професионално обучение. Това не е толкова трудно. Но за да се случи трябва да има добро сътрудничество между частния сектор, публичния сектор и институциите”.

Един от основните проблеми за България  е, че бизнесът се сблъсква с проблема, че младите хора нямат достатъчно умение, нямат нужните компетенции, които се търсят. На въпрос какво може да се направи в тази посока Арклес заяви, че „може да се говори много, има различни варианти, но аз бих ви препоръчал да с фокусирате върху едно. Какви работни места са налични и ще бъдат налични в бъдеще на българския пазар на труда”.

„Има начин да се прогнозира ситуацията на пазара на труда по един много точен и адекватен начин. Една възможна опция е да се направи проучване сред чуждестранни инвеститори. Вижте които са първите топ 1000 външни инвеститори и им задайте един простичък въпрос: „Какво ще ви накара да дойдете в България и да инвестирате повече пари, да направите нещо по-голямо на този пазар?” Това е едно наистина леко проучване, което може да покрива инвеститори от 20-30 различни държави и ще ви даде ясен сигнал за това, което ви трябва. За посоката, в която трябва да инвестирате, за да привлечете повече чуждестранни инвеститори”, коментира специалистът.

„Другото, което можете да направите, за да намалите безработицата сред младите хора е да използвате подход, при който правителството поощрява бизнеса да наема млади хора. Държавата може да дава данъчни преференции при наемането на млади хора, да се правят спонсорирани обучения за дадена специфична област, в която има много потенциал за развитие в бъдещето”, допълни Арклес.

Относно рецептата за привличане на чуждестранни инвеститори като лек срещу безработицата в България, експертът даде за пример Дания. По неговите думи, само около 1,8% от БВП на скандинавската държава идва от чуждестранните инвестиции, но те създават 20% заетост в частния сектор. „Много е важно да се привлекат повече чуждестранни инвестиции, защото те ще допринесат за ръст в работните места в частния сектор и ще намалят безработицата”, категоричен бе Арклес.

По думите му към днешна дата 75 млн.  млади хора в света са безработни. На планетата има 5 млрд. на възраст над 15 години, като 3 млрд. от тях търсят работа. „За три години Европа е загубила 50 млн. работни места и от това следва изводът, че тя трябва да промени политиката си по отношение на пазара на труда”, каза Арклес.

„Трябва да увеличим ролята на жените, да премахнем границите на трудовия пазар между държавите и да позволим на квалифицираните работници от чужбина да се реализират пълноценно и на нашия пазар. Има опасност да пропуснем точните хора да заемат точното място в точното време. В Европа има 25 млн. безработни хора и 4 млн. свободни работни места, но въпреки това към днешна дата недостигът на таланти е осезаем. Ние не произвеждаме, а производството е в основата на създаването на работни места“, допълни той.

„За да можете да разберете световния пазар на труда и позицията на ценностите в този свят, първо трябва да разберете икономиката, глобалната икономика. Нека да разделим света на 3 региона – Азия, Европа, Америка. И нека набързо да анализираме икономиките на тези 3 регион. Азия – добре, Европа – зле, Америка – някъде по средата. Е това е моят анализ на глобалната икономика”, отсече Арклес.

По думите му светът минава през рецесия и това няма да се промени толкова бързо колкото ни се иска.

„В Европа възстановяването е твърде бавно, ако въобще може да се каже, че има някакво възстановяване. Америка започна да дава някои положителни сигнали, а в Азия и по-конкретно Китай, се наблюдават много добри темпове на възстановяване и добър ръст. В Бразилия и Русия, две икономики от които се очакваше, че ще бъдат изключително важен двигател в световната икономика всъщност не показват нужните темпове. Техните институции не показват особен напредък през последните 12-13 години, особено финансовите и правителствени институции.   Китай и Индия от своя страна отбелязват все по-голям икономически растеж. Наблюдава се нов силен икономически регион, образуван от триъгълник от 3 държави: Китай (това едва ли е изненада за някого), Индия и една държава, която не е била много обсъждана през последните десетина години – Индонезия. Този триъгълник от държави прави свръх зареждане за останалите държави, които се намират между тях. Тези икономики имат страхотно бързо развитие. Надеждите на американските анализатори е, че тези икономики могат да зареждат глобалната икономика” категоричен е Дейвид Арклес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ