Деканът на Бизнес училището към "Харвард" с необичайно извинение към жените
Ръководителят на най-престижната бизнес школа в света – Бизнес училището към университета "Харвард" (Harvard Business School или HBS), Нитин Нория поднесе необичайно публично извинение. В бална зала на хотел Ritz Carlton в Сан Франциско той се извини за лошото отношение на учебната институция към жените в миналото. Направи го пред 600 гости и завършващи училището в САЩ.
Нория призна, че HBS се е отнасяло неуважително към жените студентки и преподаватели в него, съобщава CNN. Той е заявил, че е имало времена, в които жените в учебното заведение са чувствали липса на уважение и са усещали, че са изолирани в него и не са обичани, заради своя пол. „Извинявам се от името на бизнес училището. То ви дължеше по-добро отношение. Обещавам, че това ще се промени”, заяви деканът.
Той пое ангажимент да удвои до 20% дела на жените герои в реалните бизнес казуси, които ще се изучават в Harvard Business School през следващите 5 години. Нория обясни, че ще се срещне с членовете на управата на учебното заведение, за да дискутира с тях въпроса. В момента едва 9% от казусите, изследвани в "Харвард", са с герои жени бизнес лидери. Казусите на бизнес школата на "Харвард" пък са 80% от всички бизнес казуси, изучавани от бизнес училищата по света.
Много от жените в залата, сред които и 100 завършващи студентки, отличени от Асоциацията на Северна Калифорния към HBS, са коментирали, че целта от 20% не е достатъчно амбициозна, посочва още CNN.
Harvard Business School създава и предоставя около 250 нови бизнес казуса с изследване на лидерството всяка учебна година. Към момента около 57% от тях са международни. Преди десетилетие едва 5% бяха такива, всички останали бяха от САЩ.
Извинението на Нория се случи пет месеца, след като вестник "Ню Йорк Таймс” посвети дълга статия на първата си страница на опитите на училището да преодолее неравенството между половете в него. Материалът провокира обширни дебати за проблема в това и други бизнес училища в Америка, които традиционно са доминирани от мъжкия пол както сред студентите, така и в администрацията.
41% от студентите, записани в тазгодишните MBA програми на "Харвард", са жени. За сравнение, преди 10 години те са били 35%, а през 1985 г. – 25%. Бизнес школата започва да приема студентки в двегодишните си MBA образователни курсове през 1963 г.
Миналата година училището проведе серия от събития, с които чества 50 години от създаването си. Към днешна дата то се гордее с 11 000 завършили го негови възпитаници по света, включително над 1200 жени в Северна Калифорния.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Stellantis прекратява производството на нови автомобили в завода си в Поаси до 2029 г.
Автомобили |Boeing наема над 100 работници седмично за фабриките, за да увеличи производството
Компании |МВФ предупреждава за уязвимостта на Азия към енергиен шок заради войната
Финанси |Почина инвеститорът, наричан „Индиана Джоунс на развиващите се пазари“
Свят |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |МАЕ: Европа разполага със самолетно гориво за около 6 седмици
ЕС |tbi bank обяви Армен Матевосян за директор „Данни, AI и монетизация“
Компании |Времето: Слаби валежи от дъжд в Рило-Родопската област
България |Fanta се обръща към геймърите с активации по случай годишнината на Xbox
Маркетинг |Digital age: Техно пробиви и открития
Технологии |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Най-големите развлекателни франчайзи: Първа част
Бизнес |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.