Ерик Шмид за решенията на смелите

Ерик Шмид за решенията на смелите

Ерик Шмид за решенията на смелите

Тази година някои от най-големите, световноизвестни предприемачи произнесоха паменти речи, които младежите по цял свят търсят и гледат в интернет. В тях те излагат съветите си, своята визия за живота, жизнената си философия. Историята на най-големите, глобални лидери е уникална. Отношението към успеха на тези хора обаче често съдържа универсални идеи. Освен, че между тях има и много други общи неща, всички те са се оказали в правилния момент, на правилното място, и са имали това, което трябва.

Американският сайт YoungEntrepreneur представя речите на някои от най-успелите хора от тази година. Сред тях е и тази на изпълнителния директор на Google Ерик Шмид. „Добре, той не е предприемач в най-точния смисъл на думата“, отбелязват американските автори. Но оглавява една от най-сложните и могъщи корпоративни структури. И предвожда една от най-големите и предприемчиви компании в света. Освен това е партньор, съосновател във фирмата Innovation Endeavors – бизнес начинание в самия му зародиш в Пало Алто, Калифорния.

Тази година в реч пред завършващите студенти в университета на Бостън, на 20 май той говори за силата на технологиите и за все още голямата необходимост от човешка находчивост и изобретателност. „Технологията не работи сама по себе си. Тя е само инструмент“, смята Шмид. „Вие сте тези, които впрягат силата й. И това изисква иновация и предприемачество.“

Тук следват петте съвета на Ерик Шмид към младите хора с предприемчив дух, които сега стартират карерата си и искат да оставят следа след себе си.

    1. Не бъдете само пастирът, който следва нечия чижда визия или идея. Новите модели, ново мислене, нови форми са това, от което всички ние се нуждаем. Вие всички имате шанса с младостта си да направите оригинален принос.  Не е задължително да бъдете инженер. Всеки може да направи своята следа като установи нови стандарти на отличие и новаторство.

    2. Не можете да позволите на технологията да ви управлява. Оставете си поне един час на ден и изключете всички свои технологични устройства. Останете на тъмно и на тихо. Изключете всичко. Научете къде е личният ви бутон OFF. Проведете разговор. Един истински разговор. Може би с приятелите си, които ви карат да мислите, със семейството си, което ви кара да се смеете. Животът не се живее в светлината на монитора. Животът не е серия от обновявания на статуса. Той не е сметката на приятеля ви. Той е за приятелите, на които смятате, че можете да разчитате.

    3. Намерете начин да казвате „Да“ на нещата. Казвайте „Да“ на покани да посетите непозната страна, на предложенията за срещи с нови приятели, на изучаването на нови езици, на възможността да овладеете нов спорт - дори да е малко рисковано, даже малко да излезете от зоната на личния си комфорт. Да отговаряш с "да" означава да искаш да видиш нещо ново, да срещнеш непознат човек и да направиш нещо различно в живота си. Както и да сътвориш събитие в живота на другите. „Да“ ти позволява да изпъкнеш в тълпата, да бъдеш оптимист, да останеш позитивен, да се превърнеш в този, към който всички се обръщат за  помощ, за съвет или за да се забавляват с него. „Да“ те пази млад. Това е една мъничка дума, която прави огромни неща. Казвайте я по-често.

    4. Не се страхувайте, че ще се провалите. И не се страхувайте да успеете. Има една стара италианска поговорка, която харесвам. Тя се използва, за да се опишат особено рискованите циркови представления – салто мортале. Означава, че акробатите правят салто или преобръщане върху тънко важе, без мрежа отдолу. Тези, които сега се дипломирате – правете това. Бъдете смели. Работете без мрежа отдолу. Ще се приземите на земята на крака.

    5. Игнорирайте гласовете, които ви казват „няма да стане“ в околната ви среда и във вас самите. Бъдете достатъчно умни да не се вслушвате в тези, които ви казват, че сте твърде малки и мислите твърде на едро. А тези, които реагират с въпроса „Как ще направиш това?“ погледнете в очите и им кажете „Ще измисля как.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ