Защо един велик ум е по-добър от един велик екип?

Защо един велик ум е по-добър от един велик екип?

Бил Тейлър написа нова и интересна статия, в която твърди, че "великите играчи в бизнеса са надценени". В отговор, главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг, заяви, че един велик инженер струва колкото 100 души от същата специалност на средно ниво. Чувал съм много хора да твърдят, че нито един човек не струва колкото всички останали. Но интересното е, че никога не съм го чувал от лидер.

Истината е, че мозъците ни работят много добре индивидуално, но са склонни да изостават в групи. Ето защо ние имаме индивидуални решения в бизнеса (и защо парадоксално имаме групови решения в правителството).Програмистите са поненциално по-бързи; дизайнерите създават най-добрите си работи сами; художниците рядко си сътрудничат и когато го правят, това рядко върви добре.

Има изключения от всяко правило, но като цяло това е истината. И слава богу, защото това дава на тези от нас, които разбират реалната стойност на великите хора огромно конкурентно предимство! Но за всеки, интересуващ се от вземането на по-добри решения за екипа си, си струва да прекара известно време в разбиране на тайната, която стои зад отделните величия.

Нека разгледаме мозъка. Нашият интелект е изключително сложен и в резултат на това, големият ум може далеч да надхвърля стойността на един много посредствен ум. Ето защо е абсурдно да се задават въпроси като "колко посредствени хора ще са необходими, за да победят Каспаров на шахмат?".

Посредственият ум може да унищожи стойността или приноса на големия ум. Без значение колко добър е Каспаров в шаха, ясно е че няма да играе добре в двойка с посредствен играч на шах срещу Боби Фишър. Или да вземем „Давид” на Микеланджело. Ако втори творец се намеси, ще доведе до пълно унищожаване на скулптурата, дори това да е Пикасо. С всеки следващ удар на длетото от допълнителни художници, стойността на „Давид”, красотата му и цялостното въздействие ще намалее.

Лидерите трябва да вземат трудни решения през цялото време. Едно решение е лесно: намерете най-добрите хора и им дайте възможност да направят велики неща.

Джеф Стайбел за Harvard Business Review

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ