Защо мениджърите забравиха мъдростта на Питър Дракър?
Така наречените мислители често правят недопустими грешки като бъркат това, което виждат с това, което биха искали да видят. Най-дълбокият източник на истинско знание е настоящето и великите, добрите мислители правят прогнозите си след задълбочени анализи на днешния ден. Докато качества като динамика, визия, смелост съществуват и са много привлекателни за всеки, те твърде лесно могат да доведат до груби недоразумения.
Дълбокото разбиране на реализма е специалност на Питър Дракър – един от най-големите мениджмънт мислители на нашето време. Той притежава необичайната способност да чете настоящето. Всеки, който се съмнява в стойността на неговото мислене се движи по много хлъзгав наклон. Много корпоративни изпълнителни директори търсят съветите на Дракър - като един безстрастен наблюдател с неговата мъдрост, критичност и справедливост.
Дракър поддържа критичния поглед и изучава най-новите ключови въпроси. Това, което го отличава и на което последователите му мениджъри могат да се научат е, че той не продава универсални истини на клиентите си. Това е и което го прави успешен. Има още нещо, което ръководителите могат да научат от него. „Ако сложа човек на даден пост и той не се справи, не е моя работа да го обвинявам“, заявява Дракър въпреки известната си критичност.
Като се има предвид настоящия хаос, който цари в бизнеса, явно има много изпълнителни директори, които пренебрегват критичния и същевременно справедлив поглед на Дракър.
Някои от тях не са обръщали внимание на мъдростта му далеч по-рано в стремежа си да трупат лесни милиони. Сега тази „бърза ефективност“ трябва да се превърне в трансформирана и добре обмислена стратегия, която да носи не бързи и големи успехи, а дългосрочни и стабилни резултати. Само преразглеждането на стратегията ви и вътрешният „ремонт“ в организацията ви ще помогне да изградите разпознаваем и положителен образ на компанията, който да носи печалби. Много мениджъри са вперили поглед в бъдещето, забравяйки, че вглеждането в днешния ден дава най-точната представа за утре.
На базата на случилото се до момента могат да се направят най-задълбочените анализи, които да звучат достоверно и в утрешния ден. В противен случай ще се окажете в позицията да градите пясъчна кула. В желанието си да навлезем по-бързо в бъдещата икономика на печалби и бонуси често пренебрегваме уроците от изминалия ден. А те са богат извор на ценна информация за печелившите подходи, които биха действали занапред или пък за тези, които няма да ни доведат до никъде.
Робърт Хелър за Management Issues
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.