Как да направим деня си по-спокоен, по-успешен и по-приятен
В днешно време времето е най-дефицитната стока. Мислите, че не можете да се справите с всичката работа, която лежи на плещите ви? Не е така. Съществуват начини да направите деня си по-дълъг, по-успешен и по-приятен. Ето как:
1. Задраскайте една задача, с която сте се заели поради суета
Всички правим неща, които са свързани повече с егото ни, отколкото с резултатите. Може би участвате в някакво жури или комисия, защото ще изглежда добре в CV-то ви. Или преподавате в местен университет, защото ви харесва да ви наричат „професор”. Каквото и да е, ако го правите от суета, за да изглеждате важни или готини, значи си губите времето. Ако занятието не допринася с друго към живота ви – зарежете го!
2. Направете си лавица на щастието
Сложете на нея неща, които ви правят щастливи. Снимки на семейството. Любими книги. Цветя. Важното е да се чувствате по-добре, когато погледнете към тези вещи. Защото щастието ви дава стимул да работите по-ефективно.
3. Престанете да търсите допълнителните 10 процента
Амбициозните хора често се стремят да вършат всичко по-добре, по-бързо и по-ярко от всички останали. И то не само в професионално отношение – дори във фитнеса, личните отношения и купоните.
Успокойте малко топката. Тази амбициозност ви претоварва и може би настройва част от околните срещу вас. Основната полза от нея е отново храната за вашето его . Вгледайте се обективно в работата си и преценете дали допълнителното напрежение е съпоставимо с резултатите. Ако не е така – укротете невротичната амбиция. Ще ви се отвори време и ще имате повече сили за нещо, което наистина трябва да свършите.
4. Научете се да казвате „не”
Много е важно да знаете как да отказвате любезно и тактично. Повечето от нас автоматично приемат всички предложения, защото се боят да не изпуснат някоя възможност или да не паднат в очите на някого. Резултатът от това е, че поемаме върху плещите си повече, отколкото можем да носим. Репетирайте, ако трябва, упражнявайте се вкъщи с близки и приятели. Така ще се научите да не казвате „да”, само защото смятате, че това се очаква от вас.
5. Задраскайте едно „забавление”
Някои играят с часове на компютърни игри. Други посещават безброй партита и социални събития. С времето тези „забавления” престават да бъдат толкова забавни и се превръщат повече в навик. Навик, който яде безброй часове от седмицата ни и много сили. Замислете се за нещата, които правите просто, защото винаги сте ги правили, и решете дали не е време да спрете.
6. Определете граници
Крайните срокове и времевите рамки са нужни не защото животът ни трябва да бъде по-тежък. Напротив. Ние инстинктивно нагаждаме усилията и времето си според времето, което ни е определено за дадена задача. Никоя задача не бива да отнема повече време, отколкото изисква реално. Опитайте следното упражнение: кажете си, че ще прекарвате само по 10 минути дневно в социалните медии. Не повече от 10. На първия ден ще се мъчите, защото няма да получавате „необходимата” си доза Facebook. На втория инстинктивно ще прескочите някои съобщения в нюзфийда си, защото ще усещате, че не са важни за вас. До петия ден ще разберете, че 10 минути са ви напълно достатъчни, за да свършите всичко, което наистина ви е необходимо. Спестеното време е подарък за вас – използвайте го за нещо полезно и приятно!
Това упражнение се отнася и за всичко останало. Определяйте си граници, спазвайте ги, и ще видите, че освен време, печелите и повишена креативност – всички знаем колко по-усърдно и концентрирано работим, когато знаем, че нямаме време за разтакаване.
7. Подготвяйте се от вечерта
Първото нещо, което правим всеки ден, е най-важното за деня – то определя тона и ритъма на целия ни ден. Затова се пригответе от предишната вечер. Направете си списък или няколко бележки за онова, с което трябва да започнете. Прегледайте важната информация. Подгответе се да започнете следващия ден с летящ старт.
8. Променете сутрешните си навици
След като усъвършенствате вечерната подготовка, направете така, че да започнете първата си задача за деня колкото се може по-гладко. Представете си, че сте олимпийски плувец и това, което правите сутрин, е загрявката ви за голямото състезание. Не се туткайте, не се мотайте и не мързелувайте. Ставате, миете се, зареждате горивото в устата и започвате да побеждавате!
9. Преработете една задача, която вършите всеки ден
Сетете се за нещо, което правите постоянно. Сега го променете. Направете го по-бързо. Изберете задача, която вършите автоматично, и активно се постарайте да направите работата си по-ефективна. Дори да спестите само 5 минути, това са 5 минути всеки път, когато я вършите!
10. Яжте едно ядене по различен начин
Храненето може да отнеме доста време, особено ако ядете навън. Първо да решите къде да седнете, какво да си поръчате, после да отидете дотам, да поръчате, да почакате, да хапнете... Няма край. Затова изберете едно от основните хранения за деня и го променете. Превърнете 60-те минути „мъртво време” в 30. Носете си здравословна храна от къщи. След като се нахраните, ще видите, че денят ви значително се е удължил.
11. Делегирайте едно задължение
Много от нас вярват, че трябва да вършат всичко, което могат да свършат сами. От другата седмица поръчайте на съседското дете да коси тревата пред къщата ви. Платете му за това. То ще се зарадва. А спестеното време ще зарадва вас.
12. Оправете онова, което обикновено обърквате
Какво е онова нещо, което винаги правите погрешно? Може би закъснявате? Или не умеете да се организирате? Помнете, че тези „бъгове” в системата ви ядат от времето ви като ланголиери. Да не говорим колко сили хабим да се паникьосваме и да се чувстваме виновни.
Затова се стегнете и оправете проблема. Насилете се да пристигате навреме. Това ще се превърне в навик много по-скоро, отколкото очаквате. Отделете време да преосмислите организацията си. Тази инвестиция ще ви се отплати с много спестени часове и усилия за в бъдеще.
13. Променете начина, по който пътувате до работа
Според статистиката средното време, което ни е нужно да отидем до офиса или да се върнем, е 25 минути. Това означава, че прекарвате в път поне по един час на ден. Направете този час продуктивен. Ако пътувате с кола, използвайте времето, за да обмислите задачите и решенията си или слушайте аудиокнига. Ако използвате градския транспорт, направете работните си телефонни разговори там. Или прегледайте имейлите си. Или учете чужд език. Ще се учудите колко много можете да свършите през този „празен” час на ден.
14. Изберете една задача, при изпълнението на която няма да жонглирате с няколко топки
Мултитаскингът не е продуктивен – много проучвания показват това. Някои учени твърдят даже, че той ни прави по-глупави. Независимо дали сте съгласни, или не, в живота ви има поне едно нещо, което е толкова важно, че не бива да се разсейвате, когато го правите. Изберете едно такова нещо и, когато се занимавате с него, забравете за всичко останало. Фокусирайте се напълно върху задачата пред себе си.
И вижте дали няма да се справите по-добре.
Със сигурност ще стане така – и това ще промени живота ви към по-добро.
По материали от Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.