Как да познаем бъдещия предприемач?

Как да познаем бъдещия предприемач?

Учените откриха, че предприемаческите качества могат да се забележат у децата още от десетгодишна възраст.

За да разберете дали не възпитавате бъдеща бизнес акула, не е нужно да следите приходите от продажби на лимонада в училищния двор на детето си. Учените започнаха да откриват много по-сигурни ранни признаци на бизнес талант у най-младите точно така, както лекарите забелязват признаците на настъпващата болест, преди още тя да се е проявила – сравнението в кръга на шегата, разбира се.

В рамките на проучване, публикувано в сп. Developmental Psychology, докторантите от Лондонския университет Ингрид Шон и Катрин Дъкуърт проучиха 6000 възрастни професионалисти от известното изследване от 70-те „Британски поколения”. Мащабният проект проследява група хора, родени през една и съща седмица през 1970 г. от най-ранното им детство до зрелите им години.

Авторите проучили историите на младите от 10 до 16-годишна възраст, като търсели реалното значение на фактори като социален и икономически статут, работа на родителите, образование, социални умения, ефикасност и намерение за предприемаческа дейност (колко е важно да „работиш за себе си”). След това учените се свързали с участниците в изследването, когато те били на 34 години, за да разберат къде ги е отвел животът по отношение на професията и успеха.

Шон и Дъкуърт открили, че на 10-годишна възраст бъдещите предприемачи вече показват характерен набор от черти на личността и "предсказващи успеха" фактори – и те вероятно не са онези, които бихме очаквали на пръв поглед.

Оценките нямат значение. Не добрият успех в училище произвежда добрите бизнесмени и бизнесдами. Децата с по-слаби бележки често постигали по-голям успех в личните си начинания по-късно от отличниците, вероятно защото не са прекарали детството си, фокусирани главно върху успеха в училище.

Умението да общуваш е важно. Десетгодишните, които били екстровертни, смели или по друг начин силно общителни, запазили тези си черти през целия си живот. В крайна сметка те им донесли и много по-добри възможности за работа и успехи.

Самочувствието е без значение. Колкото и да е странно, вярата на децата в собствената им способност да изпълняват задачи нямала никакво отражение върху ранните им мечти за реализация или върху по-късния им опит в бизнеса. Учените обаче отбелязват, че тъй като тази черта била проучена в ранна възраст, докато децата били още в училище, тя може да няма връзка с реалните изисквания на пазара при създаване на собствен бизнес.

Парите са важни. Децата от по-богати семейства най-често стартирали по-късно собствен бизнес, най-вероятно заради факта, че разполагали с финансовия гръб да го сторят. Интересното е, че тези деца били и по-успешни в училище и университета, по-уверени в собствените си способности и с по-добри социални умения.

Полът е важен... донякъде. От проучените 6000 души, един от всеки петима реализирани предприемачи бил от женски пол. След като прегледали данните, учените открили, че във влияещите фактори има известно полово разделение. За момчетата било по-вероятно да станат успешни предприемачи, ако баща им имал собствен бизнес; за момичетата този успех бил по-свързан с благосъстоянието на родителите.

Дали в крайна сметка стабилната ви банкова сметка ще помогне на детето ви да стане успешен предприемач? Няма гаранция. И все пак, ако родителите и учителите са наясно с факторите и чертите на характера, които влияят върху бъдещия успех на малките, те по-лесно ще могат да подкрепят и окуражат напъпващите генерални директори още от най-крехката им възраст – и може би дори ще им се карат по-малко за някоя и друга двойка в бележника.

Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ