Как да постигаме повече, като работим по-малко?

Как да постигаме повече, като работим по-малко?

Двама души имат еднакви умения и работят в един и същи офис. За целите на сравнението, нека кажем, че пристигнат на работа в 9 ч. всеки ден и остават до 19:00. Бил работи без спиране, жонглира със задачите на бюрото си и се движи между срещите през целия ден. Той дори яде на обяд над бюрото си. Звучи ли ви познато?

Ник, за разлика от това, работи интензивно за период от 90 минути и след това си дава почивка от 15 минути преди да поднови работата си. В 12:15, той излиза за обяд за 45 минути или за тренировка в близкия фитнес. В 15:00 той затваря очи и си почива. Понякога, тя се превръща в 15 или 20 минутна дрямка. Накрая, между 16:30 и 17 ч., Ник излиза навън за 15-минутна разходка навън.

Бил прекарва 10 часа на работа и използва около 80% от потенциала си. До 13:00ч., Бил чувства известна умора. Той е паднал до 60 на сто от капацитета си и необратимо губи тяга. Между 16 и 19 ч., той работи средно с около 40% от капацитета си. Това се нарича закон на намаляващата възвръщаемост. Бил работи средно над 10 часа със 60 на сто от капацитета си, което означава, че работи ефективно 6 часа.

Ник работи през същите 10 часа. Той се чувства комфортно и работи с над 90% от капацитета си, защото знае, че няма да остава без почивка твърде дълго. Той забавя темпото малко с напредването на деня, но след обяд или тренировка все още работи на 70% през последните три часа от деня.

Два часа от работното време на Ник отиват в почивка, което означава, че на практика той работи пълни 8 часа. Тъй като Ник е по-фокусиран от Бил, той прави по-малко грешки и когато се връща у дома, има повече енергия за семейството си.

Не броя на часовете, които прекарвате на бюрото определят стойността, която ние генерираме. Прави го енергията и концентрацията, която изразходваме в часовете, в които работим. Човешките същества са устроени да пулсират ритмично между разхода и подновяване на енергия. Поддържането на стабилен резервоар от енергия - физическа, умствена, емоционална и дори духовна - изисква презареждане с прекъсвания. Методът на Ник е повече работа за по-малко време, с по-високо ниво на качество и по-устойчив труд.

Създаване на стойност на балансирано съотношение между интензивна работа и реално подновяване не само водят до по-голяма производителност от страна на служителите, но и до висока ангажираност и удовлетвореност от работата.

Стресът не е враг на работното място. В действителност, стресът е само средство, чрез което можем да увеличим капацитета си. Само си помислете за вдигането на тежести, които подчертават, мускулите ви, а след това възстановяват постепенно силите ви. Нашият истински враг е липсата на подновяване на силите, липсата на тези кратки почивки, които ни помагат да сме по-продуктивни.

Тони Шварц за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?