Как да престанем да се боим от шефа?

Как да престанем да се боим от шефа?

Как да престанем да се боим от шефа?

Той ви вика на четири очи и ви чете конско, че сте закъснели или не сте изпълнили плана. Има пълномощията да ви лиши от премия и да направи почивния ден работен. За някои служители техният началник е Всемогъщият и те притреперват от страх пред него. Подскачат, когато видят, че ги търси по телефона и се покриват с пот, ако ги привика в кабинета си.

Този трепет пред началството обаче често не е основателен и шефът изкуствено създава напрегната обстановка в офиса, наивно разчитайки, че ако се страхуват от него – значи ще го уважават.

Реалният живот обаче доказва, че началникът съвсем не винаги е въплъщение на дявола и не си струва подчинените буквално да се боят да дишат в негово присъствие. Да видим какво ни кара да се боим от шефа и как може да се справим с този страх.

Спомен от детството

Психолозите твърдят, че проблемът често съвсем не е в началника, а в това какви отношения сте имали с родителите си като малки. Гледате шефа, но виждате майка си или баща си – властни, способни да ви забранят нещо, да не ви пуснат да играете с приятели, да ви сложат под домашен арест и т.н.

Страхът от шефа е отражение на чувствата, които сте изпитвали, когато сте били дете. Ако баща ви или майка ви са били строги, взискателни и са ви наказвали често, вие вероятно с всички сили сте се мъчили да скриете от тях пакостите си, а за двойките в бележника сте съобщавали само след като сте се подготвяли морално за последствията. Много е вероятно след като сте пораснали да сте пренесли това отношение върху началника – да се боите от него, да пиете успокоителни преди планьорките и с трепет в гласа да отговаряте на обажданията му.

Какво да правим? Като начало, разбира се, обмислете проблема, който влачите със себе си десетки години – пукнатината, която се е появила между вас и родителите ви. Не пренебрегвайте помощта на психолога – малцина успяват сами да се справят с толкова дълбоко заседнал модел на поведение.

След това си спомнете, че отдавна не сте дете и трябва да живеете тук и сега. Вече сте възрастни, работите в сериозна фирма, заемате важна длъжност и от вас зависят много неща. Никой друг не може да изпълни задачите ви, иначе отдавна да са ви уволнили. Отнасяйте се към началника като към колега, макар и да отговаряте пред него. Баща ви е останал вкъщи и само там трябва да изяснявате отношенията си с него. На работа трябва да работите.

Лошият аз

Някои ръководители просто обожават да злобеят и да се държат тиранично с подчинените си. За съжаление, те наистина вярват, че сплашването е единственият начин да спечелят уважението ви, да постигнат успехи и да въведат ред в офисния хаос. До какво води това, знаем всички – шепоти зад гърба на тиранина, треперещи колене, сълзи, истерии и десетки скъсани и отново написани предизвестия за напускане.

Ако вашият началник е такъв и вие се страхувате от него, не бързайте да си търсите нова работа – има много по-безболезнени начини да решите проблема.

Какво да правим? Първо, винаги си напомняйте за една проста истина – вашият началник, точно както и вие самите, се бои да не остане неразбран и да не му се присмеят. Става му лошо от мисълта, че за колегите си може да стане никой – безгласна буква. Точно затова се мъчи да придаде значимост на персоната си. А сега помислете – струва ли си да се боите от човек, който сам вътрешно се тресе от ужас? Едва ли.

Второ, използвайте няколко хитрини, които ще ви помогнат да се справите с вълнението. Например си представете шефа като малко детенце – беззащитно, с шарена шапчица и къси гащички. Как да се стреснеш от такава душичка? А ако ви привика на разговор, представете си как го вика неговият началник, за да му се кара. Бъдете сигурни, че той се вълнува от това не по-малко от вас. Тези невинни фантазии много помагат.

И накрая няколко конкретни съвета, които ще ви помогнат да се справите със страха:

1. Винаги се дръжте самоуверено, дори в гърлото ви да е заседнала буца. Иначе началникът ще забележи вълнението ви и незабавно между вас ще се образува напрежение.

2. Съберете смелост и поне веднъж възразете на шефа. Никой няма да ви уволни за това, но ще разберете, че този човек не е толкова страшен, колкото сте си мислили.

3. Изпълнявайте качествено работата си. Увереността, че сте се постарали на 100 процента, ще ви помогне най-добре да запазите спокойствие, ако се наложи да отговаряте пред началника.

4. Позволете си да се пошегувате. Ако ситуацията го позволява, не пропускайте възможността да кажете нещо смешно. Щом видите усмивката на своето „чудовище”, веднага ще ви стане по-леко.

По материали от E-executive

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ