Как ще работим след 10 години?

Как ще работим след 10 години?

Огледайте се около себе си и ще разберете, че начина, по който вие и вашият екип работите днес е много по-различен от начина, по който сте си го представяли само преди няколко години. Виртуални екипи, безплатна видео-конферентна връзка, уебинари и аутсорсинг. Всичко прави наистина трудно да се прогнозира как ще работите в близко бъдеще, след 5 или 10 години.

Парадоксалното е, че тази непредсказуемост  означава, че трябва да сме готови за интелигентни решения, но въз основа на какво? Тъй като ние не можем да предскажем бъдещето и гледаме в огледалото за обратно виждане, можем да видим само какво се е случило в миналото.

Джон Блекуел има друг термин за това- имаджинеринг (от англ. ез. imagine и engineering). Това всъщност означава начина, по който повечето фирми оценяват бъдещите си нужди въз основа на въображението и на изчислението. Това е комбинация от инженеринг и въображението.

Интервюирали сме Джон много пъти и той е един от любимите ми изследователи относно бъдещите тенденции в работата. За негова чест, той не претендира, че знае накъде сме се запътили, но неговите най-нови изследвания ни показват къде сме в момента.

В последния си такъв труд "Срещнете се с бъдещето на бизнеса" той показва малко вяра в способността ни да прогнозираме как ще работим след 10 години. "Основният проблем, когато се опитваме да предскажем бъдещето (на работата или на каквото и да било по този въпрос) е, че без значение колко много се опитваме да си представим какво предстои, всички знаем какво е миналото, но се опитваме да се взимаме решения за неизвестно бъдеще благодарение на познанията ни от преди."

За да се разсее всякакво съмнение, просто се запитайте: "Какви работни места ще съществуват слде две години, три или пет години? " Преди пет години маркетинга в социалните мрежи например не съществуваше. Нямаше такива специалисти. Като се има предвид тово ясно е, че е невъзможно да се предскаже какви работни места ще съществуват след пет години.

Така че какво трябва да направим тогава? Е, поне можем да разграничим това, което смятаме, че се случва от това, което в момента наистина се случва.

Това, което знаем е, че служителите на бъдещето винаги ще имат необходимостта от повече технологии. Младите кадри имат по-добро образование и са по-запознати с новите технологии. Те не се интересуват от различията между половете и не държат толкова на протокола. Освен това искат да разполагат с времето си.

Да, невъзможно е да знаем точно как това ще промени начина, по който работим, но е ясно, че ще го промени. Бъдете готови!

Уейн Трумел за Management Issues

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ