Какво предлагат най-добрите работодатели в САЩ на служителите си

Какво предлагат най-добрите работодатели в САЩ на служителите си

Какво предлагат най-добрите работодатели в САЩ на служителите си

За трета поредна година Google оглави класацията на сп. Fortune за стоте най-добри работодатели в САЩ.  Изданието съставя класацията „100 Best Companies to Work For” от 1998 година насама.  За открояването на най-надеждните и привлекателни работни места, Fortune, съвместно с института Great Place to Work провежда анкета сред сътрудници в компании с щат не по-малко от 1000 души, като фирмите, включени в проучването, трябва да са на пазара поне от пет години. Изследването за съставянето на актуалния рейтинг обхваща 257 компании и над 252 хил. техни служители.

Най-голямата търсачка в света е на върха за трета поредна година като си запазва и почетното прозвище „Кралят на бонусите”. Компанията бе една от първите в света, която още през 2012 г. въведе т.нар. „посмъртни бонуси”, при това, едни от най-щедрите: ако служител на компанията почине, неговата съпруга или съпруг могат да разчитат на 50% от заплатата му в следващите 10 години.

„Посмъртните бонуси” впрочем, набират все по-голяма популярност в САЩ. Подобна практика е въведена и в EY (Ernst & Young). До 48 часа след смъртта на свой служител, компанията изплаща на семейството му 50 хил. долара.

Опитвайки се да привлече най-добрите от най-добрите, Google не щади разходи и за други облаги – спортни центрове за работещите, отпуски за отглеждане на деца, безплатно хранене в офиса и дори редовни подаръци от най-различно естество за мениджърите.

Други компании от рейтинга на Fortune не могат да си позволяват разходите на Google, за да ухажват мениджърите си, но и те се стараят да направят така, че хората им да се гордеят, че работят в техните офиси. Така например, вторият в класацията – разработчикът на програмно обезпечение SAS, предоставя възможност на всички свои служители, както и на членовете на семействата им, да ползват услугите на голям и модерен медицински център, разположен на територията на централния офис. Персоналът на консултантската компания The Boston Consulting Group, заемаща третото място в рейтинга, има право на заем по облекчени условия до 100 хил. долара за покупка на жилище, наред с много други облаги.

Офисът на The Boston Consulting Group в Канбера, Австралия

Тези, които плащат най-добре

Размерът на заплатата често е едва ли не единственият определящ критерий при избора на месторабота. Затова и във Fortune съставиха отделен рейтинг на 10-те компании, които са най-щедри към служителите си.

Тук, първото място е присъдено на медицинската компания WellStar Health System със средна годишна заплата почти 254 хил. долара. В добавка персоналът на WHS може да се възползва от намаления за хранене и от безплатен транспорт.

На второ място е юридическата фирма Bingham McCutchen. Средната заплата тук е над 222 хил. долара, а всеки неин служител получава почивен ден на рождената си дата. На трета позиция в тази класация е още една юридическа кантора  - Cooley, сред чиито клиенти е например, Facebook. Средната работна заплата в Cooley е около 216 хил долара годишно. Любопитна подробност е, че същата тази фирма е на последно място в другата класация – на 100-те най-добри работодатели.

Офисът на Cooley LLS във Вашингтон

Сред облагите, които предоставят други звезди на Топ 100 има развлекателни корпоративни мероприятия, безплатни езикови курсове или помощ при изплащането на кредит, взет за обучение в колеж (например, служителите във веригата супермаркети Publix могат да разчитат на финансово подпомагане до 9 хил.долара).

Новите попълнения

Осем са новите попълнения в актуалната класация на Fortune. Сред тях е и WellStar Health System, призната за най-щедрата към служителите си компания, а също и Cooley (още един работодател с високи заплати). Лидер в списъка на компаниите, пробили за първи път в класацията е веригата бензиностанции с малки магазини към тях Sheetz. Компанията привлича работници не само с поощрителни почивки в курорта Seven Springs Mountain в  Пенсилваниа, но и с възможността да станат съсобственици на Sheetz: всеки, който в продължение на година отработи хиляда часа, получава акции на фирмата. Към момента, персоналът на Sheetz притежава по тази схема 9% от капитала на компанията.

Друга компания от класацията Hyland всяка седмица организира лотария с различни награди за най-усърдните си служители, които биват посочвани не само от ръководителите си, но и от клиентите. Щастливците могат да спечелят iPad, сезонни абонаменти за развлекателен парк или почивка за двама. Строителната компания Kiewit пък харчи годишно над 60 млн. долара за обучение на персонала по различни програми – сумата превишава шест пъти средният показател за отрасъла.

На пръв поглед, такива условия на работа би трябвало да правят служителите толкова щастливи, че и през ум да не им минава да поглеждат към друга компания. Но, реалността е друга. Дори и в Google – лидерът в класацията средностатистически служителите не се задържат повече от 1,1 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ