Колкото по-малко директори, толкова по-ефективен мениджмънт

Колкото по-малко директори, толкова по-ефективен мениджмънт

Колкото по-малко директори, толкова по-ефективен мениджмънт

Компаниите със скромен по състав съвет на директорите са благо както за собственото си развитие, така и за инвеститорите. Това установи изследване, проведено от GMI Ratings по поръчка на The Wall Street Journal. Малкият по численост директорски борд е способен по-задълбочено и всеобхватно да обсъжда текущите проблеми и освен това е много по-оперативен при вземането на решения.

Затова и много компании днес виждат в съкращаването на числеността на съвета на директорите ефективен инструмент за повишаване на ефективността, коментира Джей Милън, ръководител на компанията за подбор на кадри DHR International

Такава закономерност се наблюдава понастоящем в 10 отрасъла сред които енергетика, търговия на дребно, финансови услуги и здравеопазване, установява още проучването на GMI Ratings. Сложно е да се определи с две думи защо именно численността на съвета на директорите така отчетливо влияе на бизнес показателите, но фактът си е факт, казват авторите на проучването. Компактността в управленските бордове на компании като Apple или Netflix, позволява на висшия мениджмънт да взема много по-ясни, последователни и конкретни решение. При тях е обичайна практика повечето текущи въпроси да се решават на неформални срещи, а ролята на всевъзможни комисии, комитети и прочие утежняващи администрирането структури е сведена до минимум.

Членовете на Съвета на директорите на Apple, известни с безусловната си преданост към основателя на компанията Стив Джобс, съумяха да изградят тясно взаимодействие и с наследника му Тим Кук. Той, от своя страна, редовно прави отделни срещи с всеки един от директорите, за  обсъждане на плюсовете и минусите на дадено решение. И тъй като директорите не са много – общо 10, като строго правило е този брой да не се надвишава, до окончателно решение се стига бързо. Гъвкавостта в управлението е една от главните причини обобщените показатели на Apple за последните три години да са с 37% по-добри от средните за отрасъла, убедени са авторите на изследването.

Съветът на директорите на  Netflix – един от водещите световни доставчици на филми и сериали по поръчка през интернет също не е внушителен. Наброява 7 души, а компанията също демонстрира високи показатели – с 32% повече над средните в сектора. „Ние подробно обсъждаме всеки проблем преди да вземем важно решение. Лесно е, когато не сме много”, казва Джей Хоуг, водещ независим член на съвета на директорите на компанията.

Тим Солсо, председател на Съвета на директорите на General Motors (GM), също смята, че намаляването на числеността на управленския борд е положителен фактор. „Колкото са повече, толково по-трудно се провеждат заседания. Често, различни хора повтарят една и съща мисъл, но поднесена в дълги и увъртяни изложения. Крайният резултат е, че ефективността рязко се снижава”, казва той.

Още един интересен факт от проучването на GMI Ratings е, че свиването на числеността на съвета на директорите може да отнеме години. В момента управленският борд на GM наброява  12 души, но председателят Солсо е на мнение, че ще е полезно да се планират още съкращения . „Ако останат 10 души, но правилно подбрани, можем да постигаме много повече”, убеден е той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ