Компютърът - приятел или враг?

Компютърът - приятел или враг?

Компютърът - приятел или враг?

Дали компютърът ви прави по-ефективни и продуктивни или генерира толкова много стрес в живота ви, че мозъкът ви вече не се представя по най-добрия начин?

Въпреки факта, че компютрите правят живота ни по-лесен чрез извършването на много ценни задачи с по-голяма прецизност, отколкото ние, простосмъртните, може да се надяваме да постигнем, те имат и много отрицателни страни. Ползването им ограничава нашата креативност, намалява способността ни да се разгръщаме максимално.

Един от най-големите проблеми с компютрите е, че те са взискателни. Те настояват да общуваме с тях по определен начин. Ако ние не направим точен набор от кликвания на мишката или натискания на клавишите в точно определен ред, те няма да изпълнят това, което искаме. Мозъците ни не са проектирани да се справят с този вид проблеми. Чувството на безсилие и гняв, че не можем да направим нищо, за да овладеем техниката в дадени моменти може да доведе нашия мозък до примитивното състояние на "борба или бягство", когато сме изправени пред опасност. В резултат на това, вместо да бъдем изобретателни, започваме да правим грешки и да взимаме лоши решения.

Вторият проблем с компютрите е, че те претоварват мозъците ни, като постоянно ни заливат с нови имейли, съобщения и всякаква друга информация. Компютрите могат да ни примамят в света на "многозадачността". Трудно е да се противопоставим на идеята, че можем да свършим още нещо, докато натискаме мишката, въпреки че изследвания показват, че в крайна сметка не се справяме добре и с двете. Безкрайното отвличане на вниманието, провокирано от компютрите наводнява съзнанието ни с толкова много малки парченца от безсмислена информация, че мозъците ни се претоварват. Вместо напълно да се фокусираме върху това, което се опитваме да направим, вниманието ни се фрагментира.

Това състояние, което се превръща в епидемия, ни кара постоянно да се чувстваме разсеяни, нетърпеливи, дезорганизирани и претрупани с работа. Изследванията показват, че когато хората са в състояние напълно да се съсредоточат върху една задача, мозъците им автоматично стават по-креативни и се представят в най-добрата си светлина.

Първата стъпка към овладяване на хаоса е да разделите работата си на две: задачи, които изискват ниво на високи мозъчни функции и тези, които са безсмислени. След като сте реорганизирали работата си по този начин, ще ви остане време да помислите как да свалите нивото на претоварване от компютъра.

Ето няколко идеи: Наемете административен сътрудник за обработване на електронната ви поща. Сведете до минимум излишното задържане пред компютъра - например, контролирайте желанието си да инсталирате всеки новоизлязъл софтуер.

Мира Уайт за Management Issues

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ