Мениджъри в Китай и Бразилия печелят повече отколкото в САЩ и Европа
Висшите мениджъри в Бразилия, Турция и ОАЕ получават повече в сравнение с колегите им на аналогични позиции в САЩ и Европа. Това става ясно от изследване на консултантската компания Hay Group.
Изследването е на базата на данни от PayNet, обхващащи 14 млн. души в 20 хил. компании по цял свят. При сравнителен анализ на възнагражденията в мултинационални компании става ясно, че топ мениджърите в развиващите се икономики, особено на най-високи позиции получават заплати и годишни бонуси, колкото тези на колегите им в страни с развити икономики, а в доста случаи – и по-високи от тях, коментира един от авторите на анализа на Hay Group, Ник Бултър.
„Не бива да се забравя, че икономическият ръст в развиващите се пазари като Китай, Бразилия, Индонезия и Полша за последните 10 години изпреварва непрекъснато ръста в държави като САЩ, Германия или Япония. Компаниите са принудени да увеличават възнагражденията, за да могат да привличат висококвалифицирани сътрудници”, добавя той.
Бултър илюстрира заключенията си със следните примери: за последното тримесечие на тази година икономиката на Китай е нараснала до 7,4% , докато тази на САЩ – само до 2,3%.
В същото време, от 2001 до 2011 г. заплатите на топ мениджърите в САЩ средно са се увеличили с 38%, докато за същия период в Китай са скочили с невижданите 247%, а в Бразилия - със 181%. През 2001 г. възнаграждението на висши бизнес ръководители в Южна Африка е било средно с 40% по-ниско отколкото в САЩ, а през миналата годината, разликата е била само 2%, свидетелства изследването на Hay Group.
И още един любопитен факт: годишните доходи на висшите мениджъри в САЩ за 2011 са се оказали с 24% по-ниски от тези в Обединените Арабски емирства.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.