Мениджъри в Китай и Бразилия печелят повече отколкото в САЩ и Европа

Мениджъри в Китай и Бразилия печелят повече отколкото в САЩ и Европа

Висшите мениджъри в Бразилия, Турция и ОАЕ получават повече в сравнение с колегите им на аналогични позиции в САЩ и Европа. Това става ясно от изследване на консултантската компания Hay Group.

Изследването е на базата на данни от PayNet, обхващащи 14 млн. души в 20 хил. компании по цял свят. При сравнителен анализ на възнагражденията в мултинационални компании става ясно, че топ мениджърите в развиващите се икономики, особено на най-високи позиции получават заплати и годишни бонуси, колкото тези на колегите им в страни с развити икономики, а в доста случаи – и по-високи от тях, коментира един от авторите на анализа на Hay Group, Ник Бултър.

 „Не бива да се забравя, че икономическият ръст в развиващите се пазари като Китай, Бразилия, Индонезия и Полша за последните 10 години изпреварва непрекъснато ръста в държави като САЩ, Германия или Япония. Компаниите са принудени да увеличават възнагражденията, за да могат да привличат висококвалифицирани сътрудници”, добавя той.

 Бултър илюстрира заключенията си със следните примери: за последното тримесечие на тази година икономиката на Китай е нараснала до 7,4% , докато тази на САЩ – само до 2,3%.

В същото време, от 2001 до 2011 г. заплатите на топ мениджърите в САЩ средно са се увеличили с 38%, докато за същия период в Китай са скочили с невижданите 247%, а в Бразилия - със 181%. През 2001 г. възнаграждението на висши бизнес ръководители в Южна Африка е било средно с 40% по-ниско отколкото в САЩ, а през миналата годината, разликата е била само 2%, свидетелства изследването на Hay Group.

И още един любопитен факт: годишните доходи на висшите мениджъри в САЩ за 2011 са се оказали с 24% по-ниски от тези в Обединените Арабски емирства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Задържаха кандидат-депутат от Алианса на Доган
Прокуратурата: Тръмп е действал в лично качество, когато се е опитвал да подмени резултатите от изборите през 2020 г.
Теория на мотивацията
И най-лошият има шанс да се промени
Технополис и Практикер грабнаха пет награди на Career Show Awards
Жилищното строителство бележи постоянна тенденция към незатихващ интерес
Търсят се 35 500 млади европейци, които искат да опознаят Европа безплатно
Производители на автомобили в Европа са изложени на най-голям риск от стачката на докерите в САЩ