Мениджъри в Китай и Бразилия печелят повече отколкото в САЩ и Европа

Мениджъри в Китай и Бразилия печелят повече отколкото в САЩ и Европа

Висшите мениджъри в Бразилия, Турция и ОАЕ получават повече в сравнение с колегите им на аналогични позиции в САЩ и Европа. Това става ясно от изследване на консултантската компания Hay Group.

Изследването е на базата на данни от PayNet, обхващащи 14 млн. души в 20 хил. компании по цял свят. При сравнителен анализ на възнагражденията в мултинационални компании става ясно, че топ мениджърите в развиващите се икономики, особено на най-високи позиции получават заплати и годишни бонуси, колкото тези на колегите им в страни с развити икономики, а в доста случаи – и по-високи от тях, коментира един от авторите на анализа на Hay Group, Ник Бултър.

 „Не бива да се забравя, че икономическият ръст в развиващите се пазари като Китай, Бразилия, Индонезия и Полша за последните 10 години изпреварва непрекъснато ръста в държави като САЩ, Германия или Япония. Компаниите са принудени да увеличават възнагражденията, за да могат да привличат висококвалифицирани сътрудници”, добавя той.

 Бултър илюстрира заключенията си със следните примери: за последното тримесечие на тази година икономиката на Китай е нараснала до 7,4% , докато тази на САЩ – само до 2,3%.

В същото време, от 2001 до 2011 г. заплатите на топ мениджърите в САЩ средно са се увеличили с 38%, докато за същия период в Китай са скочили с невижданите 247%, а в Бразилия - със 181%. През 2001 г. възнаграждението на висши бизнес ръководители в Южна Африка е било средно с 40% по-ниско отколкото в САЩ, а през миналата годината, разликата е била само 2%, свидетелства изследването на Hay Group.

И още един любопитен факт: годишните доходи на висшите мениджъри в САЩ за 2011 са се оказали с 24% по-ниски от тези в Обединените Арабски емирства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август