Мислене отвъд границите
Нашите закостенели навици за решаване на проблемите могат да се превърнат в бариера за креативното мислене. Ние сме склонни да идентифицираме даден проблем или дефект и след това да работим, за да го отстраним. Това е ценно поведение само по себе си, но то не е достатъчно. Има много възможности да правим креативни промени вместо да решаваме проблеми и фиксираме дефекти.
Трябва да можем да погледнем нещо и да си кажем: "Това може да бъде направено различно." Трябва да търсим друг начин да го направим. Способността да си представим малките редовни и рутинни процедури по различен начин е златна.
Трябва да придадете на промяната стойност. Така например новата идея би могла да намали разходите за производство или пък да доведе до по-ефективно използване на продуктите.
Решаването на проблеми поставя ума в рамка. Ние знаем как нещо трябва да се направи и го правим по този начин. При творчеството ние не знаем как нещо трява да се направи и започваме да търсим варианти. Всичко, което се стремим да свършим е проблем, който трябва да бъде решен. Недостатъкът е, че хората започват да мислят само за проблемите. При творчеството нашият ум е свободен да търси нови възможности, нови пътища.
Те не само решават проблемите, но намират начини, по които в бъдеще да ги избягват. Идентификацията на проблема е само ключът към креативността. Много иновации са се появили по този начин. Просто защото хората са искали да избегнат различни проблеми и повече да не се сблъскват с тях.
По новите пътища, по които поемете, ще намерите нови стойности. Да разпознаете тази стойност обаче е ключово умение.
Решението на проблемите е само ментален процес, който е част от едно по-голямо цяло. В зависимост от това колко креативност влагаме в решаването им ние изграждаме начина си на мислене. С появата всеки един проблем ние търсим заучен начин, по който да го разрешим, вместо да впрегнем сили и да помислим кой е най-добрият начин да го разрешим. Това ограничава нашия кръгозор, кара ни всеки път да извървяваме един и същи път, вместо да помислим как да не ни се налага да вървим по него.
В ежедневието си сме ограничени от толкова много стереотипи, ограничени сме от липсата на време, че сме забравили да търсим най-добрите решения. Живеем на бързи обороти, ядем бърза храна, търсим бързи решения. Те обаче невинаги носят стойност и почти винаги гарантират, че след известен период от време пак ще се сблъскате с този проблем.
Освободете съзнанието си и започнете да мислите по посока на това какво да направите, за да избягвате несгодите, да намерите нови по-ефективни начини на робота и действие, които да ви носят положителна стойност.
Едуард де Боно за Management Issues
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.