Наемайте почтени хора
Качествените кадри, особено във висшия мениджмънт са ключът към успеха на всяка компания. Но има и още един важен елемент, който не е широко признат. Става дума за почтеността.
Преди време работих по създаването на нова компания. С един от ключовите хора седнахме и уточнихме принципите на съвместната ни дейност. След като си стиснахме ръцете, той изведнъж каза: „За да бъда част от това начинание искам допълнително 100 000 паунда бонус в края на първата година”.
Бях като гръмнат, той не бе споменал нищо подобно, докато уточнявахме принципите на съвместната ни работа. Тъй като по някакъв начин проектът зависеше от него, приех условията и продължихме напред.
След време го попитах: „Защо постъпи така? Това не прави добро впечатление.” А той ми обясни, че баща му, който е профсъюзен деец, така го е научил. След дълги и трудни преговори, винаги можеш да се върнеш и да поискаш още нещо. Няма да ти откажат, защото никой няма желание да започва всичко отначало.
Казах си: „Може би той ще е така настойчив и при работата с конкурентите. Вероятно не е толкова лошо да имаш такъв човек в екипа си.”
После по време на трудни преговори, нещата започнаха да се повтарят. Когато вече всички мислехме, че сме постигнали съгласие, той изведнъж ставаше и настояваше за още нещо. Всеки път бях почти на път да получа сърдечен удар, тъй като смятах, че ще провали всичко. А той с една особена усмивка, ми казваше, че просто следва съвета на баща си.
Три или четири години по-късно, се изправихме пред проблем, и бяхме на противоположни мнения. Тогава той постави личните си интереси над всичко останало и ние евентуално трябваше да разделим компанията.
Така съвсем ясно осъзнах, колко големи са рисковете да приемеш човек с различни морални принципи от твоите.
Много е важно ключовите фигури в една компания да имат своите общо споделени етични стандарти. Най-трудният въпрос е как преценявате дали някои от екипа ви, най-често новодошъл, е почтен или не. Опасявам се, че няма лесен отговор на този въпрос.
Единственият начин да научите повече за кандидата е да го оставите да говори за себе си по време на интервюто за работа. Колкото повече, толкова по-добре, защото ще научите не само подходящ ли е, но и дали е почтен човек.
Сър Марк Уейнберг, основател и президент на „Сейнт Джейм’с плейс кепитъл”.
Из книгата „14 урока за служителите” на „Мениджър” и Harvard.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.