Най-добрата техника за интервю, която мениджърите забравят
В крайна сметка, почти всяко интервю се превръща в сесия от въпроси и отговори. Задавате един въпрос. Кандидатите отговорят: добър отговор, лош отговор. Можете бързо да преминавате към следващия въпрос и следващия въпрос и следващия, защото имате малко време и искате да оцените кандидата старателно. Колкото повече въпроси задавате, толкова повече ще научите за него, пише Джеф Хейдън за Inc.com.
Или пък не.
Понякога, вместо да задавате въпроси най-добрата техника е да слушате бавно.
Мениджмънт коуча Роджър Дийн Дънкан описва как се е научил да слуша бавно от Джим Лерер:
Дънкан: Той ме караше да задавам един въпрос, да слушам внимателно отговора, а след това да броя мълчаливо до 5 преди да задам друг въпрос. На първо място това предложение изглежда глупаво. Пет секунди изглеждат като цяла вечност. Тогава ми хрумна: Разбира се, че ще изглеждат като цяла вечност, защото нашата естествена склонност е да запълваме празнотата със звук, обикновено на нашия собствен глас.
Лерер: Ако устоите на изкушението да реагирате твърде бързо и да отговорите, вие ще откриете нещо почти магическо. Човекът срещу вас или ще разшири това, което вече е казал, или ще отиде в друга посока. Така или иначе той ще доразвие своя отговор и ще получите ясна представа какво има в главата и сърцето му.
Дънкан: Отпускането на достатъчно време от психологическа гледна точка изглежда върши чудеса. Когато провеждате интервю, го правете по-скоро като разговор, а не като стерилен разпит.
Бавното слушане може да се превърне от отговори и въпроси в повече от един разговор. Опитайте се да слушате бавно в следващите си интервюта.
Просто изберете няколко въпроса, които дават на кандидатите възможност за самостоятелен анализ или самоанализ. Те ще запълнят мълчанието с допълнителен пример, по-подробно обяснение, с напълно различна гледна точка по въпроса.
След като отговарящите запълнят тишината с често неочаквани и изненадващи отговори, може да откриете най-добрия сред тях. Срамежливите кандидати може да запълнят тишината чрез споделяне на позитивна информация. Кандидатът, който се яви подготвен с "перфектни" отговори на типични въпроси за интервю може да запълни тишината с не толкова съществена и интересна информация.
Но при всички случаи, всички кандидати ще бъдат по-отворени и ще говорят по-свободно, когато осъзнаят, че не просто им задавате въпроси, но и ги слушате.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.